Інокулянти для кукурудзи протягом вегетаційного періоду
«Інокулянти для кукурудзи? Та ну! Це ж що, в мене на кукурудзі бульбочки будуть?!»
Коли наші агрономи пропонують сільським господарствам використовувати інокулянти для зернових і технічних культур, то дуже часто ми чуємо: «Що? Інокулянти для кукурудзи? Та ну! Це ж що, в мене на кукурудзі бульбочки будуть?!». Саме тому ми вирішили почати з невеликого «лікбезу» щодо власне поняття «інокуляція».
Що таке інокуляція?
Термін «інокуляція» (від англ. Inoculation — щеплення, висів) означає внесення живих мікроорганізмів у ризосферу рослини. Тобто фактично будь-яку обробку культури біологічними препаратами можна назвати інокуляцією. Проте в цьому контексті ми розглянемо інокуляцію в дещо вужчому її значенні, що є більш звичним для аграріїв, а саме: обробка посівного матеріалу за допомогою біопрепаратів.
Чому сьогодні жодне з господарств, які вирощують сою, не обходиться без інокулянтів?
Донедавна привілей використання інокулянтів належав виключно аграріям, які вирощували сою. Саме вони могли відчути всі переваги цієї технології. Але нині ситуація змінилася.
Обробка насіння сої певними групами мікроорганізмів дає приголомшливі результати: задовольняє потребу рослин в біологічному азоті, підсилює культуру рістрегулюючими речовинами, підвищує рівень її стресостійкості. Як наслідок — зменшення витрат на засоби захисту рослин (ЗЗР) і підвищення врожайності та збільшення прибутку.
Застосування інокулянтів під час вирощування сої забезпечує такий економічний ефект:
- зниження витрат на ЗЗР та добрива мінімум на 10–15%;
- підвищення врожайності на 5–10%;
- стимуляція розвитку рослини, і як наслідок — повніша реалізація генетичного потенціалу культури.
Із математичної точки зору економічну вигоду від застосування інокулянтів для сої можна визначити співвідношенням 1:5. Тобто на кожну вкладену гривню ви отримуєте 5 грн прибутку.
Якого ж ефекту можна очікувати від інокулянтів для зернових і технічних культур? Відповідаючи на це запитання, розглянемо принцип дії цих препаратів на рослини зернобобових культур на прикладі сої.
Ефект від використання інокулянтів для сої ґрунтується на трьох чинниках:
- фіксація азоту з атмосфери;
- синтез рістстимулюючих речовин;
- індукування системної стійкості рослин до несприятливих умов вирощування.
Найзначнішим ефектом для сої є, звісно, фіксація азоту. Тобто саме від здатності рослин фіксувати цей макроелемент на 70–80% залежить збільшення врожаю та економія ресурсів на його отримання. Інші фактори зазвичай до уваги не беруть.
Що ж до застосування інокулянтів за вирощування зернових і технічних культур, то тут ситуація дещо інша. Азотофіксація сама по собі (в даному випадку частка її участі в надбавці і економії не перевищує 30–35%) не може забезпечити настільки потужний ефект. Проте два останні чинники з наведених вище вирішують цю проблему навіть із надлишком.
Варто зазначити, що за обробки насіння кукурудзи інокулянтом можна досягти підвищення її врожайності на 5–20%, збільшення схожості — на 10–20%, зниження втрат — до 30% завдяки фунгіцидному ефекту.
Від теорії — до практики
Торік на дослідній ділянці поля площею 10 га у ВАТ «Жорнище» (с. Жорнище Іллінецького р-ну Вінницької обл.) додатково використали інокулянт BINoc Кукурудза для передпосівної обробки насіння кукурудзяного гібрида НК Луціус («Сингента») нормою 6 л/т насіння.
У контролі для передпосівної обробки насіння кукурудзи додаткових препаратів не застосовували. Висів провели 6 травня за глибини загортання насіння 4 см.
Система удобрення
- аміачна селітра (під культивацію) — нормою 200 кг/га та нітроамофос (під висів) — 150 кг/га.
Обробка протягом вегетації
- у фазі трьох-чотирьох листків— карбамід — 5 кг/га, сульфат магнію — 2,5 кг/га;
- у фазі семи-десяти пар листків —препаратами Яра Віта Цинк — 0,5 л/га, Гуміфілд — 0,1 кг/га.
Проведений відбір рослин кукурудзи у фазі семи-десяти пар листків (16.06.2016) свідчить про кращий їхній розвиток на дослідній ділянці (фото 1). Так, рослини з дослідної ділянки (варіант із застосуванням передпосівної обробки насіння) мали розвиненішу кореневу систему, що є результатом стимулюючого впливу фізіологічно активних речовин інокулянту.
На головних і додаткових коренях рослин кукурудзи за обробки інокулянтом сформована велика кількість кореневих волосків, які істотно збільшують площу живлення рослин (фото 2). Унаслідок стимуляції розвитку й оптимізації азотно-фосфорного живлення рослин зафіксовано приріст вегетативної маси рослин кукурудзи за використання мікробних препаратів.
Результати
Застосування інокулянтів для кукурудзи дало змогу отримати додатковий урожай зерна - 3,8 ц/га. Додатковий прибуток від продажу цих «плюсових» 3,8 ц/га, враховуючи витрати на застосування інокулянту, становить близько 1500 грн/га (з цієї суми вирахували 200 грн на збирання, транспортування врожаю та інші витрати, пов’язані з отриманням додаткового врожаю). Отже, результати переконують, що застосування інокулянтів на зернових і технічних культурах варте уваги.
Ще більш вражаючі результати були отримані на дослідному полігоні ТОВ «Євраліс Семенс Україна» на базі Іллінецького державного аграрного коледжу (с. Романів Іллінецького р-ну Вінницької обл.) за обробки насіння інокулянтом на дослідній ділянці.
Навіть з урахуванням того, що врожайність цих гібридів становить понад 10 т, за обробки насіння інокулянтом отримали додаткову прибавку до 10,1%.
Висновки
Підводячи підсумки, зазначимо, що інокулянти для кукурудзи є ефективним засобом підвищення врожайності культури за мінімальних фінансових та тимчасових витрат.
Навіть обробка інокулянтом насіння, що пройшло протруєння на насіннєвому заводі, забезпечує збільшення врожайності до 10,1%.
Як бачимо, технології не стоять на місці. Ще кілька років тому можна було тільки мріяти про ефект від застосування цих препаратів. Та сьогодні ситуація змінилася кардинально. Тепер кожне господарство має змогу застосовувати інокулянти незалежно від того, яку культуру вирощує: сою, зернові, технічні культури, кукурудзу або соняшник — і завдяки цим препаратам отримувати вигоди, збільшувати врожай та мати високий прибуток.
М. Комок, канд. біол. наук, керівник відділу R&D
Торговий дім «Ензим-Агро»