Спецможливості
Агрохімія

Де­си­кація ку­ку­руд­зи — ко­мерційне нав’язу­ван­ня чи тех­но­логічна по­тре­ба?

21.08.2017
11226
Де­си­кація ку­ку­руд­зи — ко­мерційне нав’язу­ван­ня чи тех­но­логічна по­тре­ба? фото, ілюстрація

На сьогодні в Україні низка компаній, які продають на ринку десиканти, пропонують агровиробникам перед збиранням проводити десикацію певних культур, зокрема соняшнику, озимого ріпаку, сої.

 

Уже торік у середовищі агровиробників та представників комерційної структури піднімалося дискусійне питання про доцільність десикації кукурудзи. Проте навіть на минулий рік у «Переліку…» ще не було зареєстрованих десикантів для застосування на кукурудзі, тому не можна було отримати ніяких офіційних рекомендацій щодо «підсушування кукурудзи».

На 2015 р. ком­панія «Мон­сан­то» офіційно за­реєстру­ва­ла де­си­кант Ра­ун­дап Макс для ку­ку­руд­зи, тож ми звер­ну­ли­ся до її фахівців, аби ті офіційно на­да­ли кон­суль­тацію з ура­ху­ван­ням усіх тех­но­логічних тон­кощів де­си­кації ку­ку­руд­зи і до­ве­ли, що це не є «чер­го­вим ко­мерційним хо­дом» з ме­тою ошу­ку­ван­ня аг­раріїв, а на­впа­ки — це про­по­зиція, що має до­по­мог­ти зе­ко­но­ми­ти ре­сур­си в про­цесі ви­ро­щу­ван­ня «ко­ро­ле­ви полів». Висвітли­ти це пи­тан­ня нам до­по­мо­же Олек­сандр На­за­рен­ко, ме­не­д­жер із ро­бо­ти з клю­чо­ви­ми клієнта­ми у сег­менті ЗЗР.

— Як­що го­во­ри­ти про де­си­кацію ку­ку­руд­зи, то ос­нов­не її за­вдан­ня — змен­шен­ня во­ло­гості зер­на куль­ту­ри. Ку­ку­руд­за має різні гру­пи стиг­лості, відповідно до цьо­го є різні періоди за­сто­су­ван­ня процедури. Як­що, для при­кла­ду, візьме­мо гру­пи гібридів включ­но до ФАО 270, то у се­ре­дині — кінці серп­ня во­логість зер­на в ка­чані ста­но­вить 33–36%. Ця гру­па гібридів віддає во­ло­гу ду­же повільно порівня­но із пізньо­­стиг­ли­ми гібри­да­ми. Пізньо­с­тиг­ла гру­па хо­ча до­вше ве­ге­тує, про­те відда­ча во­ло­ги відбу­вається швид­ше. І за­вдя­ки то­му, що ран­нь­о­с­тиг­ла гру­па повільніше «ски­дає» во­ло­гу, ви­ни­кає по­тре­ба за пев­них умов про­ве­с­ти де­си­кацію. Тож за яких умов потрібно про­во­ди­ти де­си­кацію гібридів ран­нь­о­с­тиг­лої та се­ред­нь­о­ран­ньої гру­п?

Для при­кла­ду візьме­мо по­год­но-кліма­тичні умо­ви східно­го та цен­т­раль­но­го регіонів країни, що скла­ли­ся по­точ­но­го ро­ку. Всі куль­ту­ри, і ку­ку­руд­за у то­му числі, за­зна­ли впли­ву спе­ки та по­су­хи, внаслідок чо­го при­швид­ши­ли­сь фізіологічні про­це­си (до­сти­ган­ня). Ста­ном на 9 ве­рес­ня у де­я­ких гос­по­дар­ст­вах рівень во­ло­гості зер­на ста­но­вив 12% за ба­зо­вої 14%. За та­ких умов, зви­чай­но, не­має по­тре­би про­во­ди­ти де­си­кацію. Як­що візьме­мо західний регіон — він має кращі по­год­но-кліма­тичні умо­ви для ви­ро­щу­ван­ня, ад­же ха­рак­те­ри­зується до­стат­нь­ою кількістю опадів та спри­ят­ли­вим тем­пе­ра­тур­ним ре­жи­мом. На­прикінці серп­ня, як пра­ви­ло, спо­с­терігається різке ко­ли­ван­ня ден­но-нічної тем­пе­ра­ту­ри. Са­ме за та­ких умов во­логість зер­на ста­но­вить у се­ред­нь­о­му 35% і во­ло­говідда­ча по­чи­нає відбу­ва­ти­ся повільніше. От у та­ко­му разі де­си­кація бу­де як­раз потрібною, ад­же во­на сприяє скорішо­му при­род­но­му фізіологічно­му дозріван­ню ку­ку­руд­зи.

Умо­ви за­сто­су­ван­ня та оз­наки про­ве­ден­ня де­си­кації

Як­що ми вда­ли­ся до «чи­с­тої де­си­кації», то нор­ма ви­т­ра­ти препарату (на­при­клад Ра­ун­дап Макс) ста­но­ви­ти­ме 2,5 л/га для ро­бо­чо­го роз­чи­ну 150 л/га, як­що під час підсушування хо­че­мо зни­щи­ти ще й бур’яни, зо­к­ре­ма ко­ре­не­па­ро­ст­кові, то нор­му пре­па­ра­ту збільшуємо до 3,2 л/га. У будь-яко­му разі об­при­с­ку­ван­ня слід про­во­ди­ти ли­ше ви­со­коклірен­сним об­при­с­ку­ва­чем. За ста­ном рос­лин ку­ку­руд­зи мож­на візу­аль­но виз­на­чи­ти по­ча­ток про­ве­ден­ня де­си­кації. До­по­мо­жуть у цьо­му такі «сиг­нальні» оз­на­ки: про­жил­ко­ве по­жовтіння верхніх двох листків у куль­ту­ри, во­логість зер­на — 33–36% і ду­же важ­ли­вий по­каз­ник — на­явність «чор­ної точ­ки» у зерні. Ос­танній є оз­на­кою то­го, що са­ма зерни­на за­вер­ши­ла про­цес на­ко­пи­чен­ня пла­с­тич­них ре­чо­вин (во­ни вже не над­хо­дять у зерни­ну, і не відбу­вається їхній відтік із неї) та фор­му­ван­ня вро­жаю.

Після про­ве­ден­ня підсушення найбільшу різни­цю у «ски­данні» во­ло­ги ми от­ри­муємо про­тя­гом 14–16 днів. Так, як­що де­си­кант за­сто­со­ву­ва­ли за во­ло­гості 34%, то вже за 14 днів за су­хої по­го­ди ми мо­же­мо роз­по­чи­на­ти зби­ран­ня куль­ту­ри із во­логістю зер­на 20%. Які пе­ре­ва­ги в та­ко­му разі дає нам де­си­кація? Аг­ро­ви­роб­ни­ки ма­ють мож­ливість на два тижні раніше роз­по­ча­ти зби­ран­ня куль­ту­ри та, відповідно, раніше вий­ти на ри­нок із про­по­зицією своєї про­дукції. Як­що ви про­ве­ли захід ви­су­шу­ван­ня і про­тя­гом двох тижнів зни­зи­ли во­логість від 33 до 20%, але на­ступ­но­го дня або че­рез па­ру днів пішли за­тяжні дощі і ви не встиг­ли зібра­ти вро­жай — в та­ко­му разі ва­ше зер­но на­би­ра­ти­ме во­логість від 20 до 25% і ви­ще. І хо­ча еко­номічна ефек­тивність від підсушення бу­де зни­же­на, але все од­но во­на бу­де ви­прав­да­ною. То­му ра­ди­мо: за відсут­ності опадів че­рез 14–16 днів після де­си­кації слід опе­ра­тив­но змо­ло­ти­ти ку­ку­руд­зу.

Що­до се­ред­нь­опізньої гру­пи гібридів ку­ку­руд­зи, то сиг­на­лом про­ве­ден­ня підсушення є та­кож на­явність «жил­ко­во­го» по­жовтіння верхніх двох листків, перші оз­на­ки по­яви «чор­ної точ­ки» на зерні та во­логість зер­на не ви­ще 36%. Оскільки пізні гібри­ди підпа­да­ють під умо­ви по­хо­ло­дан­ня (до +10°С), то ре­ко­мен­до­ва­ну нор­му препарату мож­на збільши­ти (на­при­клад, Ра­ун­дап Макс — до 3,2 л/га) для то­го, аби до­сяг­ти та­ко­го са­мо­го ефек­ту від де­си­кації, що й за нор­ми 2,5 л/га за спри­ят­ли­вих умов.

Нам вда­ло­ся вий­ти на од­но­го із аг­ро­ви­роб­ників, який із пев­них при­чин відмо­вив­ся за­сто­со­ву­ва­ти де­си­кацію ку­ку­руд­зи.

Актуальне питання

Во­ло­ди­мир Сірий — за­ступ­ник ди­рек­то­ра ком­панії «Райз-При­кар­пат­тя», що на Іва­но-Франківщині, Ти­с­ме­ниць­кий рай­он. «В об­робітку маємо 27 тис. га, із яких 15 тис. — під ку­ку­руд­зою, на 90% цієї площі — гібри­ди “Мон­сан­то”. Щоб раніше з уро­жаєм по­точ­но­го ро­ку вий­ти на ри­нок, пла­ну­ва­ли на площі 3 тис. га про­ве­с­ти де­си­кацію гібридів ран­ньої гру­пи. По­за­як увесь ви­ро­ще­ний уро­жай пла­нуємо ек­с­пор­ту­ва­ти, то відмо­ви­ли­ся від цьо­го тех­но­логічно­го еле­мен­та че­рез те, що де­си­кація мо­же впли­ва­ти на якісні по­каз­ни­ки вро­жаю, а са­ме спри­чи­ни­ти зни­жен­ня рівня білка у зерні та на­ко­пи­чен­ня за­лишків солі гліфо­сатів. Та­ким чи­ном ве­ли­ка партія зер­на мо­же бу­ти по­вер­не­на», — роз­повідає він про стан справ у гос­по­дарстві.

Олек­сандр На­за­рен­ко як фахівець із ЗЗР ко­мен­тує за­сто­ро­гу Во­ло­ди­ми­ра Сіро­го що­до за­сто­су­ван­ня де­си­кації: «На­справді для по­бо­ю­ван­ня не­має жод­них при­чин, то­му що мо­мент “чор­ної точ­ки” у зерні го­во­рить про те, що рух пла­с­тич­них ре­чо­вин у зер­но та із ньо­го вже при­пи­нив­ся. Тоб­то це вже “відмер­лий” ка­нал, який раніше був жи­вим і ви­ко­ну­вав транс­порт­ну функцію по­жив­них ре­чо­вин у зерни­ну. І то­му препарат ніяким чи­ном не по­тра­пить у зер­но та не впли­не на йо­го якість. Бу­ває і так, що пре­па­рат мо­же по­тра­пи­ти у са­ме зер­но і навіть спри­чи­ни­ти змен­шен­ня вро­жай­ності ку­ку­руд­зи. Але це за­ле­жить від пра­виль­но об­ра­но­го ча­су за­сто­су­ван­ня де­си­кації.

На своїх дослідних по­лях ми про­во­ди­ли ек­с­пе­ри­мен­ти і по­ка­зу­ва­ли аг­ро­ви­роб­ни­кам, що бу­де з уро­жаєм, у разі як­що де­си­кант за­сто­су­ва­ти, скажімо, за во­ло­гості зер­на 45–50%. У цей період ще не ут­во­ри­лась “чор­на точ­ка” — зер­но в рос­лині ще про­дов­жує фор­му­ва­ти­ся. Тож, ко­ли у та­кий період за­сто­суємо препарат, ми про­сто зу­пи­ни­мо про­цес на­ли­ван­ня зер­на, і во­но бу­де не­ви­пов­не­ним. Втра­ти вро­жаю внаслідок цьо­го мо­жуть ста­но­ви­ти на рівні 5%. Як один із фактів підтвер­д­жен­ня без­печ­ності де­си­кації є те, що увесь ви­ро­ще­ний в Ук­раїні ріпак, який зби­ра­ють із по­пе­реднім ви­су­шу­ван­ням, іде на ек­с­порт у країни ЄС і ви­ко­ри­с­то­вується не ли­ше у про­мис­ло­вих цілях, а й у хар­човій про­мис­ло­вості. Со­няш­ник як куль­ту­ра, яка теж де­си­кується, та­кож є підтвер­д­жен­ням то­го, що сіль гліфо­са­ту не мо­же по­тра­пи­ти у про­дук­ти пе­ре­роб­ки за пра­виль­но­го стро­ку про­ве­ден­ня цьо­го тех­но­логічно­го за­хо­ду».

Про­аналізуємо все ска­за­не ви­ще та зро­би­мо вис­нов­ки що­до доцільності про­ве­ден­ня де­си­кації. 

Для ран­нь­о­с­тиг­лої та се­ред­нь­о­ран­ньої груп гібридів, які підпа­да­ють під по­су­ш­ливі по­годні умо­ви, з ме­тою при­швид­шен­ня їхньо­го до­сти­ган­ня не­має по­тре­би про­во­ди­ти де­си­кацію.

За спри­ят­ли­вих по­год­но-кліма­тич­них умов за­для при­швид­шення до­сти­ган­ня вро­жаю та мож­ли­вості раніше на 14 днів по­ча­ти зби­ран­ня куль­ту­ри слід за­сто­со­ву­ва­ти де­си­кацію, але потрібно вра­хо­ву­ва­ти ча­со­вий чин­ник: як­що у ко­роткі терміни після про­ве­ден­ня за­хо­ду ви не встиг­ли зібра­ти вро­жай і пішли опа­ди, то мож­ли­ве підви­щен­ня во­ло­гості зер­на і зни­жен­ня еко­номічної ефек­тив­ності де­си­кації. Тож важ­ли­во вкла­с­ти­ся в оп­ти­маль­но відве­дені терміни зби­ран­ня!

Для се­ред­нь­опізньої гру­пи гібридів за спри­ят­ли­вих по­год­но-кліма­тич­них умов (су­ха і теп­ла осінь) з ме­тою при­швид­шен­ня до­сти­ган­ня уро­жаю на 14 днів ба­жа­но про­ве­с­ти де­си­кацію й опе­ра­тив­но зібра­ти вро­жай. За не­спри­ят­ли­вих по­год­них умов (хо­лод­на до­що­ва осінь) ба­жа­но про­ве­с­ти підсушення, але для за­без­пе­чен­ня очіку­ва­но­го ефек­ту нор­му ви­т­ра­ти де­си­кан­ту вар­то збільши­ти на 30%. Та­кож слід вра­хо­ву­ва­ти: як­що за теп­лої та су­хої осені во­логість зер­на мож­на зни­зи­ти від 33 до 16%, то за хо­лод­ної до­що­вої осені та­ко­го ре­зуль­та­ту до­сяг­ти не вдасть­ся і во­логість на мо­мент зби­ран­ня бу­де на рівні 20–24%.

Де­си­кація ку­ку­руд­зи є еко­номічно ви­прав­да­ним тех­но­логічним еле­мен­том. Ціна пре­па­ра­ту (на­при­клад Ра­ун­да­пу Макс) для про­ве­ден­ня об­роб­ки посівів — 400 грн/га. Ціна ку­ку­руд­зи на сьо­годні — 1700 грн/т. Ціна т/% за до­су­шу­ван­ня на влас­них еле­ва­то­рах ста­но­вить у се­ред­нь­о­му 20, по­слу­ги сушіння — 35 грн. Різни­ця во­ло­гості між де­си­ко­ва­ною та не­де­си­ко­ва­ною ку­ку­руд­зою ста­но­вить в се­ред­нь­о­му 5%. Відповідно, 5% × 35 грн (по­слу­ги за зни­жен­ня во­ло­гості т/%) × 8 т (се­ред­ня уро­жайність із 1 га) = 1400 грн. Це су­ма, яку ви по­винні ви­т­ра­ти­ти ли­ше за зни­жен­ня 5% во­ло­гості зібра­но­го без підсушування вро­жаю. На­томість ці самі 5% мож­на «зня­ти» ли­ше за 400 грн/га і збільши­ти при­бу­ток за­вдя­ки еко­номії 1000 грн/га!

Маєте намір за­од­но із де­си­кацією зни­щи­ти ко­ре­не­па­ро­ст­кові бур’яни, за су­хої теп­лої осені нор­му препарату вар­то збільши­ти.

Де­си­кація — до­сить важ­ли­вий і гос­по­дарсь­ко ви­прав­да­ний тех­но­логічний еле­мент, і ре­зуль­та­тивність її за­ле­жить від ва­шої осо­би­с­тої про­фесійності.

 

Г. Жолобецький

g.zholobetskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее

1
0