Спецможливості
Новини

Баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, - експерти

29.12.2016
1411
Баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, - експерти фото, ілюстрація
Сто років тому в Україні була така ж структура експорту, в якій 85% припадало на сільгосппродукцію і 14% на металургію

Незважаючи на економічне пожвавлення, баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, супроводжуючись негативними змінами в структурі українського експорту. До такого висновку прийшли економічні експерти, пише propozitsiya.com з посиланням на ubr.ua.

За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, існуюча експортна модель економіки не може забезпечити її стійкий ріст. "Сто років тому у нас була така ж структура експорту, в якій 85% припадало на сільгосппродукцію і 14% на металургію", - говорить експерт.

Як зазначає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло, незважаючи на економічне пожвавлення, баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, супроводжуючись негативними змінами в структурі українського експорту.

З одного боку, в структурі експорту збільшується частка їжі, ціни на яку в світі зараз невисокі. Зокрема, експорт аграрної та харчової продукції (групи 1-24 УКТ ЗЕД) виріс за дев'ять місяців на 2,1%, і в основному, за рахунок масложирової промисловості. Частка такої продукції збільшилася до 40,2% товарного експорту.

Одночасно експорт високотехнологічної продукції падає: з машинобудування він зменшився на 10,5%, а частка цієї продукції - до 12,1%. За словами старшого економіста Центру економічної стратегії Олександра Жолудя, ставку на експортні галузі роблять тому, що вони не залежать від внутрішнього попиту. "Можна зробити в два рази більше товару, але цей обсяг треба ще реалізувати на внутрішньому ринку. Якщо ж оцінювати ВВП за обсягом доданої вартості, то її створюють не експортери", - зазначив О. Жолудь.

Найбільш перспективне джерело для прискорення економічного зростання - прямі іноземні інвестиції. Але, на жаль, навколо України склався дуже негативний інформаційний фон. Перш за все, у зв'язку з корупцією. За оцінками О.Устенко, обсяг "тіні" становить приблизно половину економіки України або близько $ 90 млрд.

Тому європейський і американський капітал сюди не йде. У 2016 році три чверті інвестицій припало на банківський сектор, де материнські контори докапіталізувати свої українські дочки. У підсумку в реальний сектор економіки (в основному, в енергетику і АПК) прийшло трохи більше $ 1 млрд. При щорічній потребі в $ 10 млрд на енергетику і $ 5 млрд на АПК.

Що стосується інших вкладень, то іноземці не бачать, куди можна інвестувати в Україну, бо не розуміють її законодавчого поля, стверджує економіст О.Жолудь.

Інтерв'ю
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     
Турбота про навколишнє середовище, збереження біорізноманіття, покращення медоносної бази, підтримка держави. Оперування сучасними знаннями, організація промислових пасік та інвестиції в переробне обладнання. Таким, цілком імовірно, може... Подробнее

1
0