Агролікбез: як підрахувати собівартість в українському ягідництві?
Собівартість в українському ягідництві складається з різноманітних чинників, адже господарства різні, та й умови роботи в них - дуже відрізняються. Своїм практичним досвідом підрахування ягідники поділилися у групі "Ягідник України" на Facebook.com, пише propozitsiya.com.
Орест Ласкавий, який підняв тему собівартості, отримав різноманітні відповіді. Наприклад, хтось зізнався, що в нього 13,54 коп./кг. Вийшла суперечка, чи потрібен трактор. "Ніби трактор у фермерському господарстві це основне...", - коментує О. Ласкавий.
"Моя думка: фермер приймає рішення і контролює їх виконання. Займається управліням ресурсів і людьми. Технологією вирощування займається агроном інколи це 2 в одному.
Я так і не зрозумів щодо нарахування зносу техніки, яким методами хто користується, так само щодо нарахування амортизації по насадженях. Доведеться робити, як логіка каже. Ну і на останок, чому це важливо.
Є багато господарів в яких 20-50 соток біля хати і вода теж проведена з під будинку. Рихлять вони коником. Їх собівартість не хвилює, вони можуть спокійно демпінгувати. І в багатьох селах таких господарів є більше 20-ти, і їх буде ще більше. Великі господарства мають економіста і він рахує по правилах, надає розрахунки начальнику і той приймає рішення. Наскільки я бачу, в фермерських господарствах від 1 до 10 га великий пробіл у цьому, їм тяжко уявити своє майбутнє.
Через декілька років будуть крики про якусь таємну змову скупщиків і заниження ціни. Хоча основний гвалт станеться через господарів, які садять 20-50 сотих. Власна земля, дешеве орошення, відсутність техніки, органічне удобрення сидератами, попелом і тп. І головна фішка - дешеві контрафактні сажанці. І ясно, що кожного року ці люди будуть збільшувати площу вдвійчі. Оцінка власної праці на рівні мінімальної зарплати, задієність праці домашніх: дітей і в тому числі пенсіонерів. Масу посередників які роздають розсаду під контракт. Це вже реальність останіх років. В цих посередників немає нічого, крім контрактів з такими людьми-мурашками.
Управління собівартістю є основною роботою фермера. Так і ще вчитися, будь який офіцер 60% свого робочого часу вчиться", - робить висновок О. Ласкавий.
"ГIрка правда", - погоджується з ним Юрий Ковальчук.
Василь Шушко розповів, що робить калькуляцію собівартості в програлі ексель і адаптує під вимоги замовника.
Андрій Бандура зізнався, що й сам така "людина-мурашка". "Саджанці по 3 грн, мотоблок, гній, попіл і чотири руки. Демпінгувати не буду бо все досталось не дарма. Одна скважина обійшлась в мою річну зарплату. І як показує досвід дуже багатьох країн саме "мурашки" складають левову частку сільського господарства виробництва. Нам би ще трохи допомогли... Тоді і садженці були б ліцензовані і добрива "розумні". Виживаємо як можемо", - констатує він.
Стосовно амортизації Viktor Dytynko розповів, що до трактора застосовується прямолінійний метод амортизації - 5 років. "Діліть на 5 років, а хочете знати частку амортизації в 1 кг ягід - поділіть на врожай поточного року. Це згідно стандартів б/о. А для власного обліку - то можете термін амортизації застосувати довільно. Хоча, на мою думку, на ціну продажу воно не вплине. Я продаю ягоду, виходячи із цін ринку на момент продажу", - додає дописувач.
Іgor Baranovskyi впевнений, що господарства по 20-50 сотих - це шлях в нікуди, вони будуть поступово зникати. "Вони не зможуть дати відповідну якість товару (а це не тільки якість, наприклад, ягоди, але й упаковки, зберігання, логістика і т.д). Вони не зможуть досягти тієї урожайності, якої можуть досягти господарства на 5-10 га і більше. На нових інтенсивних сортах попіл, сидерати і т.д. "не прокатять". Треба якісні саджанці (а вони дорогі), якісні добрива, якісне, точне їх внесення, базове зберігання (охолоджувальна камера). Тоді робиш якісну ягоду і не треба демпінгувати і спішити її якнайшвидше продати", - написав він. І додав, що "соточникам" не доступні нові, інтенсивні сорти з набагато якіснішим вихідним продуктом - суниця садовп, малина, лохина. "Те, що стає більше "мурах" - то супер. Найкращі з них стануть гектарниками. Інші - так і будуть на конях обробляти і щось там вирощувати", - вважає Іgor Baranovskyi.
На думку Андрія Калініченка, є логіка і сенс в тому, щоб висадити певну площу контрафактними саджанцями, експлуатувати її 5років, використати найдешевші добрива, зменшивши цим собівартість до мін. "Затрати на саджанці по гривні, добрива до 5000 грн/га, трошки фунгіцидів... І собівартість в межах 5 грн/кг. Це теж житєздатна схема", - вважає він.