Спецможливості
Новини

Агролайфхак: оцет допомагає рослинам боротися з посухою

04.07.2017
3848
Агролайфхак: оцет допомагає рослинам боротися з посухою фото, ілюстрація
Чим вище в рослині рівень оцтової кислоти - тим краще рослина справляється з посухою

Коли приходить посуха, в клітинах рослин включаються спеціальні гени, які так організовують обмін речовин, щоб рослина змогла пережити важкий час і не засохнути. Під час досліджень виявилося, що чим вище в рослині рівень оцтової кислоти - тим краще рослина справляється з посухою, пише propozitsiya.com з посиланням на nkj.ru.

Як відомо, один з найефективніших і найпоширеніших способів регуляції генетичної активності пов'язаний з упаковкою ДНК. Особливі білки гістони, з якими ДНК пов'язана в клітині, можуть так щільно її упакувати, що до генів буде не дістатися. Або ж, навпаки, гістони можуть утримувати ДНК відносно вільно, так що з неї можна безперешкодно зчитувати генетичну інформацію. Активність тих чи інших генів багато в чому залежить від того, як сидять гістони на тому чи іншому відрізку ДНК.

Поведінка вже самих гістонів залежить від хімічних модифікацій на їх молекулах. Модифікації виконує ціла бригада ферментів: одні з них навішують на гістони певні хімічні групи, інші, навпаки знімають. Дослідники з японського Інституту фізико-хімічних досліджень (RIKEN) виявили, що у рослин арабидопсиса (Arabidopsis thaliana - звичайна модель в молекулярно-біологічних експериментах) при нестачі вологи починає активно працювати ген HDA6.

Цей ген якраз кодує гістонові деацетілазу - один з ферментів, які управляють модифікаціями на білках-гістонів. Після обробки ферментом гістони інакше взаємодіють з ДНК, так що в результаті в рослинах активується специфічні біохімічні реакції: глюкоза починає активно перетворюватися в оцтову кислоту. А оцтова кислота, в свою чергу, стимулює роботу гормонів жасмонат, які відіграють велику роль в самих різних стресових ситуаціях. Тобто виходить такий ланцюжок: нестача вологи активує ферменти, що керують активністю генів, які відповідають за виробництво оцтової кислоти; в результаті оцту в рослині стає більше, і тут до справи беруться антистресові гормони, для яких саме оцтова кислота служить хорошим стимулятором.

Причому, чим вище був в рослині рівень оцтової кислоти, тим краще рослина справлялося з посухою. Мутантні рослини з зіпсованими генами, що відповідають за виробництво оцту, досить швидко гинули, тоді як мутанти, у яких оцту з'являлося навіть більше, ніж зазвичай, посуху витримували спокійно. Більш того, виявилося, що навіть якщо просто «підгодовувати» рослину оцтом, вона з більшою ймовірністю переживе нестачу води.

Інші органічні кислоти, і навіть просто вода від засихання не рятували (на всякий випадок уточнимо, що воду в даному випадку давали не в тих кількостях, в яких зазвичай дають воду під час поливу, а в тих кількостях, в яких рослинам давали оцет, молочну кислоту, цитрусову й інші).

Також варто відзначити, що оцтовий спосіб боротьби з посухою не їсти особливість одного лише арабидопсиса - схожі результати вийшли і з рисом, пшеницею і кукурудзою. Тут можна подумати про те, щоб отримати трансгенні сорти культурних рослин, в яких у відповідь на посуху буде з'являтися багато оцту. Ті країни, яким трансгенні сорти не по кишені, можуть рятувати свої поля від посухи звичайною оцтовою кислотою - правда, тут ще потрібно зрозуміти, як найкраще робити таку оцтову підгодівлю в польових умовах і з різними рослинами.

Ключові слова: агролайфхак, посуха, уксус

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
Технологічний підхід до управління сільським господарством стає невід’ємною частиною успішного господарювання.  Точне землеробство ефективно мінімізує витрати, робочу силу та час, при цьому збільшуючи продуктивність і прибутковість... Подробнее

1
0