Агролайфхак: чи варто викорчовувати старий горіх
В Україні багато старих горіхових садів, яким по 30-50 років. Що робити із ними – викорчовувати і звільняти місце під нові насадження, чи є інші варіанти, - розповів віце-президент «Українська горіхова асоціація» Геннадій Юдін в інтерв'ю propozitsiya.com.
Старе дерево не плодоносить, як годиться. Проте викорчовувати його не варто, та й коштуватиме це скажених грошей. То що робити?
«Ми із нашими селекціонерами розробляємо систему перепрививання горіха новими прогресивними сортами. По суті, 30-річне дерево – це потужний насос із розгалуженою кореневою системою. Потрібно дати йому новий прогресивний черенок і воно отримає нове життя. Ми уже провели випробування цієї технології і будемо розповідати як це робити на наступній нашій конференції «Мільйонер з горішка», - розповів експерт.
За словами Г. Юдіна, середня вартість одного дворічного щепленого сортового саджанця становить 340-480 грн, залежно від його якості та сорту. Зараз потрібно робити посадку 12 м*14 м чи, як мінімум, 12м*12 м, кількість саджанців варіюється від 80 до 90 дерев/га, що становить не менше ніж 36 тис. грн, плюс підготовка землі та обсяги робіт. Якщо це наймана праця із використанням найманої техніки, то 1 гектар промислового саду обійдеться щонайменше у 70-80 тис. грн.
Стартувати слід мінімум із 2 га насаджень. При цьому, нормальний доглянутий сад, який вступив у товарне плодоношення, дасть власникові не менше 2 т/га сортових горіхів. Тобто, віддача підприємцю з гектара, за сучасного рівня ціни, становить не менше 100 тис. грн. Для отримання додаткового заробітку з гектара саду до його вступу у товарне плодоношення, рекомендується використовувати міжрядні посадки – комбінації грецького горіха та фундука, горіха та ягідника, тощо.
Більше інформації про горіхи - в статті.