Спецможливості
Новини

Аграрії знайшли спосіб підстрахуватися від дефіциту олійних

14.06.2017
1590
Аграрії знайшли спосіб підстрахуватися від дефіциту олійних фото, ілюстрація
Деякі гравці масложирової галузі знайшли спосіб застрахуватися від потенційного дефіциту однієї олійної культури, скомбінувавши переробку та перевалку в портах з іншими культурами

Деякі гравці олійного ринку знайшли спосіб застрахуватися від потенційного дефіциту однієї олійної культури, скомбінувавши переробку та перевалку в портах з іншими культурами. В тренді сьогодні - соя, пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.zn.ua.

За словами експерта УКАБ Петра Лахая, виробництво соєвої олії має тенденцію до зростання. В останні п'ять років воно подвоїлося й становило в 2016 році - 168 тис. т.

"Аграрії зацікавлені у вирощуванні цієї культури, так як вона має високу прибутковість і є добрим попередником для інших культур. На сою і продукти переробки є великий попит на зовнішніх ринках. Нарощуванню виробництва соєв олії також сприяє наявність на ринку великої кількості переробників соняшника, що не можуть повністю задовольнити потребу в сировині, тому часто переходять на сою та ріпак", - говорить він.

За даними компанії "ПроАгро", п'ятірка лідерів по виробництву нерафінованої та рафінованої олії в останні роки не змінювалася, за винятком компанії "Креатив", яка по ряду об'єктивних причин випала зі списку, а її потужності частково перейшли лідеру ринку "Кернел" і іншим переробникам.

Проте, у зв'язку з наростаючою боротьбою за соняшник, розстановка сил на ринку все ж може змінитися, оскільки деякі компанії активно "страхують" себе від ризиків, вклинюючись в соєву частина олійного ринку.

Компанія "Дельта Вілмар СНД" одна з перших зробила ставку на комбіноване виробництво і перевалку соняшнику та сої. За словами гендиректора компанії Олександра Орлова, в порту "Південний" протягом 2017-2018 років буде побудовано ще один олійноекстракційний завод. Його профіль - переробка сої, планова продуктивність - 2 тис. т на добу. В основному підприємство орієнтується на ринки Азії, Африки та Європи.

На думку експертів, такі інвестиції є дуже привабливими, оскільки прогнози аграріїв вказують на зростаючий світовий попит на соєву олію.

"У цьому році ми очікуємо гарного врожаю сої та ріпаку. Це означає приріст за валовим збором і, відповідно, збільшення обсягів переробки. До речі, в цьому ж році буде менше соняшнику, нестачу якого компенсують саме соя та ріпак", - пояснила провідний експерт "УкрАгроКонсалту" Юлія Гаркавенко.

Експерти впевнені, що всім гравцям ринку було б набагато простіше, якби плани по розширенню переробки збігалися з тенденціями на ринку. Вони рекомендують переробникам припинити рухатися за інерцією і послабити акцент на соняшнику, звернувши увагу на альтернативні олійні культури. Це дозволить не тільки застрахувати себе, але і принесе величезну вигоду країні.

"Якби нам вдалося якимось чином направити на переробку сою та ріпак, це була б, звичайно, для України перемога. У нас вирощується 2 млн т ріпаку та 5 млн т сої - сумарно 7 млн ​​т. На жаль, 95% ріпаку і близько 80% сої йде на переробку на експорт. Так чому в Україні не створити робочі місця, побудувавши заводи? Проблем з реалізацією ні шроту, ні масла сьогодні немає", - підкреслив гендиректор асоціації "Укроліяпром" Степан Капшук.

Інтерв'ю
Ігор Чечітко, директор компанії  HZPC Ukraine
Після того, як запрацювала Угода про вільну торгівлю з ЄС, низка українських сільгоспвиробників спробували вийти на європейський ринок. Стало зрозуміло, що продукцію, яка продається у свіжому вигляді,
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в

1
0