Спецможливості
Новини

За “Околицями” великих міст

05.06.2008
715
За “Околицями” великих міст фото, ілюстрація
За “Околицями” великих міст

За “Околицями” великих міст

Два роки тому в українському ефірі зранку вперше зазвучали позивні нового телепроекту “Околиця” виробництва студії “Монітор Плюс”. Уже зовсім скоро динамічна телезаставка програми та її ведучий, тоді Сергій Сиволап, стали відомі в кожному українському селі. Через кілька місяців проект розширився, і тоді кожний ранок у сільській хаті розпочинав Євген Шах, ведучий “Магазину на Околиці” — вже щоденної програми. Цей проект став унікальним для українського телеефіру, оскільки спрямований був безпосередньо на втамування інформаційного голоду українських аграріїв, особливо в пореформений період, і йшов фактично знизу. Про що хотіли почути, про те і йшлося в програмах.

Ті, хто знав журналіста Сергія Сиволапа раніше, були здивовані тим, що він кинув свої репортерські дослідження і пішов у село.
Сергій Сиволап. Почну з того, що репортерські дослідження ніхто не кидав. Вони перейшли на дещо інший рівень. Фактично зараз цим займаються всі наші проекти, які випускаються щоденно: ламання свідомості на селі, кардинальні зрушення, становлення зовсім нової структури. З іншого боку, ще в той час, коли працював в інформаційних службах, дуже часто виїжджав за околиці. І якось відчув, що в селі, я просто відпочиваю, яке б журналістське завдання там не виконував. Стосовно проектів. Коли замислювали програму “Околиця”, були обрані деякі критерії. Головний із них: припинити “макати” себе постійно в бруд, постійно повторювати фразу — чому ми дурні та бідні. Є проблема — слід показати шляхи її рішення. Тому в більшості матеріалів ми намагалися показувати позитив. Про негатив розповідатиме достатня кількість інших програм. А селянам, особливо в період реформ, коли вони вимушені були почати працювати за новими умовами, негатив якраз і не був потрібен. Що ж, показувати на поганих прикладах, як провести реструктуризацію, як юридично оформитися, як почати господарювати, що сіяти, що вирощувати. І як все це зробити, щоб приносило прибуток. Ще одне завдання було і, звісно, є: показати тих, хто працює на селі не просто пересічними селянами, а достойними людьми, які нічим не поступаються своїм співгромадянам, які мешкають у містах, чи колегам за кордоном.
Від того й вимоги до якості програми, нормативів зйомок, написання тексту. Пропрацювавши півроку з щотижневою програмою, відчули, що інформаційний голод вдовольнити однією двадцятип’ятихвилинкою для всієї України дуже важко. А тим більше, коли мова іде про такий строкатий аграрний сектор. Відтак і було започатковано “Магазин на Околиці”. Назва “Магазин” не стільки від місця, де купують чи продають: магазин на селі завжди був набагато більше, аніж просто продмаг. Це осередок усієї інформації звідусіль. Одним із найобізнаніших людей у селі був саме продавець. Щоденна програма дала одразу змогу ввести поточну інформацію — ціни на ринках, тенденції виробництва, статистику. Принаймні, найбільш оглядову інформацію, аби дати уявлення всім, починаючи від великих агрогосподарств і закінчуючи дрібноземельниками, про те, що відбувається в аграрному світі.
Сергій Сиволап. Дуже велику підтримку надає Міністерство агрополітики. Просто приємно працювати з людьми, які живуть справою відродження українського села. Іван Кириленко, Катерина Ващук, Сергій Рижук та багато інших, вважаю, не є тими типовими черствими просто політиками та чиновниками. Принаймні, за довгу історію власної журналістської діяльності я таких не зустрічав. А коли бачиш у них вогонь в очах, бажання щось зробити, то й цікавіше працювати.
Одразу із запуску в ефір “Магазину на Околиці”, а найбільше минулої весни стало відчутно, що селянам необхідна і проста практична інформація: де, що купити, куди здати продукцію. Фактично ми стали схожі на реальну біржу, що тільки зводить людей. Аби в рекламних пропозиціях не втратити самої програми, а й зберегти структуру, і розширити можливості, з Нового року програма почала виходити щодня в 30-хвилинному форматі.
Виробником програм є студія “Монітор Плюс”.
Олена Бондаренко, генеральний директор студії “Монітор Плюс”. Програми фактично є самоокупні. Але не так уже й просто виробляти щотижня 5 тридцятихвилинних випусків “Магазину” і 30-хвилинку “Околиці”. Тим більше, що ми також залежимо від сезонності аграрних робіт. А проте із задоволенням скажу, що люди, які до нас зверталися з рекламними пропозиціями, на 95 відсотків повертаються знову і знову. Ніхто ніколи не думав, що реклама, навіть найпростіша, має такий майже стовідсотковий ефект. Цьому сприяло, звичайно, те, що нашими програмами виокремлений сектор споживачів, які саме і є потенційними покупцями насіннєвого матеріалу, породистих тварин, засобів захисту рослин, добрив тощо. Цікава ситуація з рейтингами. Неодноразово до нас зверталися великі компанії, закордонні, які передусім просили: покажіть рейтинги. Дуже важко їм пояснити, що в Україні датчики, які визначають рейтингову частку, стоять у власників телевізорів лише у великих містах. Проконтролювати, хто і як дивиться програму в селах, там, де ще значну частину парку становлять чорно-білі телевізори, жодна рейтингова служба технічно не зможе.
Нині Олена Бондаренко веде програму “Околиця”. Сергій Сиволап готує новий проект. Він, певна річ, теж стосуватиметься сільської України. А відчути популярність нині діючих проектів можна, просто виїхавши в будь-яке село. Принаймні, Євген Шах, ведучий програми “Магазин на Околиці”, а водночас заслужений артист театру ім. Івана Франка, просто розквітає, коли виїздить з театром на гастролі до інших міст. Бо люди спершу йдуть дивитися на Шаха, а вже тоді починають спостерігати за тим, що діється на сцені.
Євген Шах. Спершу навіть не повірив, що такі проекти можливі, а тим більше, що їх потягнуть Сергій та Олена. Це ж не жарт — щотижня 3 години загального ефіру. Але тепер маю повне задоволення. Я відчуваю, що від мене хочуть почути селяни. Я знаю, що кажу щоразу те, що їм треба. Я сам із села. Але, звісно, не все знав так досконало. Тепер, гадаю, можу екстерном складати іспити до аграрної академії. Велика кількість листів надходить. Не можу не відповісти. Така я людина. А коли щось попросять, то ходжу, думаю, як допомогти. Адже пишуть здебільшого літні люди, у яких не все гаразд із фінансами.
Тепер програма перед новим етапом. Значна кількість агрономів, зоотехніків та й безпосередньо керівників нових агроутворень не мають достатнього досвіду в господарюванні, а про те, щоб знайомитися навіть не з новими досягненнями закордону, а бодай із вітчизняними, — годі й говорити. Існує ідея: визначити кожний день, присвячений якомусь одному напрямові. Рослинництву, тваринництву, цукровим бурякам, техніці. Своєрідні телесемінари, зроблені в цікавій та доступній формі. Як досягнення в редакції сприймають вислів керівника одного з агропідприємств: “Зранку встав, подивився телевізор і — на наряд”.
Колектив студії зовсім маленький — 25 чоловік. Щотижня телевізійні групи “намотують” по кілька тисяч кілометрів. Журналісти Олександр Куцак та Євген Золотухін, оператори Максим Онищенко та Станіслав Булаковський, режисер Володимир Шегеда. Звісно, програма “Околиця” не зациклюється на аграрній тематиці. Адже околиці живуть не тільки від посівної до посівної. Це ж іще величезний прошарок культури, історії. А втім, про це вже в наступному проекті — про те, що таке село для України.
Головному редактору проектів Сергієві Сиволапу виповнюється 33 роки, з чим ми його й поздоровляємо.
Щотижня в ефірі ТРК “Ера”
о 7.15 — програма “Околиця”,
з понеділка по п’ятницю о 6.00 на тому ж каналі — “Магазин на Околиці”.

Інтерв'ю
«Зернові технології-2018» закінчили виставковий сезон для аграрної галузі, адже незабаром — відкриття нового сезону, польового. Для УПЕК, власника підприємства «Лозівські машини», одного з флагманів вітчизняного сільськогосподарського... Подробнее
Як ми вже писали, органічна продукція в цілому залишається досить вузькою нішею аграрного ринку. Значною мірою – через ризикованість вирощування і збуту. Однак є ніші, де органічна продукція впевнено знаходить збут, принаймні на зовнішніх... Подробнее

1
0