Спецможливості
Аналітика

Запровадження європейського контролю за пестицидами в Україні

13.12.2016
7050
Запровадження європейського контролю за пестицидами в Україні фото, ілюстрація
Захист рослин

Ринок ЗЗР в Україні можна поділити на кілька сегментів: 50% – легальний продаж, 20% – нелегальний імпорт, 25% – несанкціоноване перепакування, 5% – підробки. 

 

Напевно, найбільш небезпечним є підробки та прострочені препарати становлять серйозну загрозу не лише для економіки країни, але й для  здоров'я й життя людей. У фальсифікаовних препаратах міститься недостатня кількість  діючої речовини (або вона взагалі відсутня), а також до їхнього складу можуть входити  шкідливі хімічні складники, заборонені в Україні (пестициди). Чималою проблемою є дрібне пакування та перепакування пестицидів, адже часто вони виконуються з порушенням технологій та умов зберігання.

На прохання propozitsiya.com, свої коментарі з питань контролю та утилізації пестицидів надає Департамент фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби України.

Як відомо, захист рослин передбачає здійснення цілого  комплексу заходів, що спрямовані на зменшення втрат врожаю та запобігання погіршення стану рослин через шкідників, хвороби та бур’яни. Це система управління шкідливими організмами, яка використовує усі технології і методи, що відповідають економічним та екологічним вимогам. При цьому заходи із захисту рослин мають враховувати економічні пороги шкодочинності (контроль залишкових кількостей пестицидів).

Шкідники, хвороби і бур’яни суттєво знижують урожайність сільськогосподарських  культур.  За статистикою, у середньому втрати рослинницької продукції від шкідливих організмів становлять 30 %, а в періоди спалахів розмноження шкідників, хвороб та при сильному засміченні полів бур’янами такі втрати можуть перевищити 50 %. Як не прикро, у найтяжчих випадках врожай гине повністю.

Щорічна потреба сільгоспвиробників України в засобах захисту рослин коливається в межах 38-40 тис. тонн препаратів. Це дозволяє провести  захист посівів сільськогосподарських культур від  шкідливих організмів на площі 40-45 млн.га.

У зв’язку з великим потребами у цій діяльності, зростає кількість фальсифікованих ЗЗР. Потрапляння контрафактної продукції та препаратів сумнівної якості викликає все більше занепокоєння. За оцінками фахівців, частка фальсифікату на ринку засобів захисту рослин в Україні становить  від 20 до 30 %.  Для порівняння: за  даними ФАО у світовому масштабі контрафактна агрохімічна продукція складає 7-9 % від обсягів продажу.

Зрозуміло, що якість такої продукції сумнівна – цього року були зафіксовані випадки повного знищення посівів від використання неякісного гербіциду, відсутність ефекту від підробних інсектицидів та фунгіцидів (контроль залишкових кількостей пестицидів).

Частково це зумовлене тим, що у 2015 та 2016 роках перевірки контролюючими органами підприємств, установ та організацій, а також фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Цим рішенням були  виключені основні функції державного контролю у сфері захисту рослин. Можемо сміливо стверджувати, що саме це призвело до насичення ринку засобів захисту рослин контрафактною та фальсифікованою продукцією.

Ситуація викликає велику стурбованість. Адже безконтрольний обіг та використання неякісних пестицидів в сільському господарстві призводять до негативного впливу на здоров’я людини та навколишнє середовище, викликають  загибель бджіл та свійських тварин, а також спричинюють знищення посівів та забруднення сільгосппродукції.

Держпродспоживслужба вважає, що на сьогодні сфера безпечного обігу пестицидів та інших ЗЗР потребує вдосконалення з врахуванням норм європейського законодавства відповідно до вимог Закону України „Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”. Європейське законодавство у сфері безпечного обігу пестицидів базується  на  низці  Директив  ЄС,  певні положення яких доцільно врахувати при внесенні змін до Законів України “Про захист рослин” та “Про пестициди і агрохімікати”.(контроль залишкових кількостей пестицидів)

В 2015 році у представництві ЄС в Україні було погоджено Проект пропозицію програми TWINNING “Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб”. Основною ціллю Проекту є охорона громадського здоров’я та навколишнього середовища від можливих ризиків, пов’язаних із використанням засобів захисту рослин, та продовольча безпека країни.  Орієнтовний строк реалізації Проекту: січень 2017 – грудень 2018 року.(контроль залишкових кількостей пестицидів)

Передбачається, що діяльність Проекту буде зосереджено на допомозі у трьох напрямках:

  • наближення національного законодавства у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин до відповідних Директив та Регламентів ЄС;
  • організаційний та оперативний огляд інспекційних служб, надання рекомендацій щодо оптимізації прогресу у подальшій роботі з акредитації ISO 17020;
  •  підвищення компетенції та потенціалу державних контрольно-токсикологічних лабораторій та відділів аналітики пестицидів і агрохімікатів у Житомирській, Полтавській та Тернопільській областях.(контроль залишкових кількостей пестицидів)

Державний контроль щодо утилізації пестицидів відповідно  Закону України “Про пестициди і агрохімікати” належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику і здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері діяльності, пов'язаної з пестицидами і агрохімікатами.(контроль залишкових кількостей пестицидів)

В кожному разі,  не зайвим буде ще раз акцентувати увагу на тому, що єдиний спосіб уникнути підробок – купувати продукцію у офіційних сертифікованих дистриб'юторів. 

Інтерв'ю
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее

1
0