Спецможливості
Новини

Збитки від деградації ґрунтів становлять 40 млрд грн щорічно

15.12.2021
1545
Збитки від деградації ґрунтів становлять 40 млрд грн щорічно фото, ілюстрація

За оцінками НААН, щорічні збитки від деградації ґрунтів в Україні становлять 40 млрд грн, пише propozitsiya.com.

За останні 130 років українські землі втратили 30% гумусу. За оцінками FAO, 20% сільськогосподарських земель України вже зазнали суттєвої деградації, а решта перебувають під загрозою. 

У світі ж деградованих ґрунтів — чверть від усієї кількості. А до 2050 р. деградовані ґрунти займатимуть до 95% загальної площі суші.

Показник деградації ґрунтів корелює з їх розораністю. Так, серед близько 300 опитаних господарств з усієї України зниження родючості ґрунту в останні роки спостерігають близько половини, в т. ч. 65% тих, хто залишається прихильником оранки і всього 5% тих, хто перейшов на ресурсозберігаючі технології (mini-till, strip-till, no-till). А в Кіровоградській області, де розораність залежно від району (в старих межах) становить від 80 до 94% усієї площі сільськогосподарських угідь, за даними наукової агроекологічної оцінки, не залишилося жодного району, де стан ґрунтів був би задовільним.

В цій ситуації фахівці FAO пропонують перейти на ґрунтозберігаюче землеробство, основними принципами якого є наступні:

  • мінімальне порушення ґрунту;
  • постійне покриття поля рослинами або пожнивними рештками;
  • біорізноманіття — сівозміна з мінімум трьох культур, а краще — п’яти.

За даними вітчизняних учених, в Україні для міні-тілл придатні більше 11 млн га, а для ноу-тілл — більше 5,5 млн га, разом — 16,8 млн га.

Наразі ж міні-тілл і ноу-тілл практикується, за даними Мінагрополітики, на менш ніж 3 млн га, а стрип-тілл — на 140 тис. га. За даними ж МФК, за ноу-тілл в Україні обробляється всього 3% земель.

 

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — одна з найбільших публічних наукових компаній у світі чи не першою серед виробників насіннєвого матеріалу і засобів захисту рослин прийняла рішення припинити бізнес в росії після її повномасштабного нападу на Україну... Подробнее
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее

1
0