Спецможливості
Новини

Вчені відкрили новий механізм внутрішнього захисту рослин

23.03.2017
1797
Вчені відкрили новий механізм внутрішнього захисту рослин фото, ілюстрація
Для дослідів були обрані поширена в Австралії трава з сімейства злаків Phalaris aquatica і рослиноїдні цвіркуни, для яких ця рослина є звичною їжею

Вчені з Університету Західного Сіднея довели здатність рослин накопичувати кремній і тим самим знижувати свою привабливість в якості їжі для травоїдних комах. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на infoindustria.com.ua.

Для дослідів були обрані поширена в Австралії трава з сімейства злаків Phalaris aquatica і рослиноїдні цвіркуни, для яких ця рослина є звичною їжею. Під час експерименту були вирощені дві групи рослин, одну з яких періодично обприскували водорозчинними солями кремнієвих кислот, іншу ж (контрольну) - звичайною водою. За підсумками експерименту було встановлено, що рослини, які одержували додаткову підгодівлю, накопичили 1,16% кремнію, у трави контрольної групи вміст цього елементу становило 0,86%.

Запропонувавши цвіркунам траву з обох партій, вчені відзначили, що рослини з підвищеним вмістом кремнію поїдалися комахами з набагато меншою охотою.

В ході експерименту вчені встановили, що рослини використовують поперемінно вуглець і кремній. Як вважають дослідники, таке заміщення одного елемента іншим розвинулося в давні геологічні епохи в залежності від вмісту вуглецю в атмосфері. Крім того, механізм заміни вуглецю кремнієм, який виник в ході еволюції, дозволяє не тільки протистояти травоїдним комахою, а й сприяє загальному зміцненню рослинної клітини, дозволяючи їй з більшою ймовірністю чинити опір вірусам і бактеріям.

Крім того, вчені з'ясували цікаву особливість - рослини здатні розподіляти кремній не рівномірно, а вздовж стебла, що робить трав'янисту частину більш жорсткою і неприємною для комах.

Одним з додаткових відкриттів стало накопичення в тканинах цвіркунів, що харчувалися дослідною партією Phalaris aquatica, того ж самого кремнію. Дослідження показали, що основні природні вороги цвіркунів богомоли з явним небажанням поїдають «кремнієвих» особин і сидячи на такій дієті не тільки з'їдають менше, але і втрачають у вазі.

Досліди австралійських дослідників дозволяють краще зрозуміти ланцюжок взаємозв'язків в живій природі, а також вплив на них зовнішнього середовища - вважає один з учених університету, Девід Гест. На думку експериментаторів, підвищення вуглекислого газу в атмосфері, викликане діяльністю людини, може призвести до меншого накопичення в рослинах кремнію і знизити опірність флори до хвороб і паразитів. Надалі австралійські вчені планують перевірити цю гіпотезу.

Інтерв'ю
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0