Спецможливості
Новини

У виробників черешні теж непростий сезон

14.04.2022
616
У виробників черешні теж непростий сезон фото, ілюстрація

Проблеми з набором працівників для збору та сортування ягоди, зруйновані логістичні ланцюжки, переформатування ринку збуту — це лише частина викликів, з якими в цьому сезоні стикнуться виробники ягід, повідомила керівниця проєкту ТОВ «Уманська фруктова компанія» Оксана Гордій.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Украгроконсалт.

«Поточні проблеми у нас пов‘язані з нестачею обігових коштів. Ми намагатимемося цього року оптимізувати використання добрив та засобів захисту через підвищення цін на них. Наше головне завдання цього року: отримання врожаю з мінімальними витратами, якісний догляд за садом та збереження нашої команди», — зазначає Оксана Гордій.

Цього року 10 га саду ТОВ «Уманська фруктова компанія» вийде на повне плодоношення. В компанії сподіваються отримати 8-12 кг якісної черешні з одного дерева. В господарстві вже почали обрізку саду. В компанії зазначають, що наразі ситуація з насадженнями непогана, але зараз важливо уникнути весняних заморозків під час цвітіння.

«Головне завдання — запобігти розтріскуванню черешні для збереження її товарної якості. Також хотілося б, щоб нас оминули заморозки та цей сезон не був дощовим, і ми не зіткнулися з проблемою сірої гнилі та розтріскування. Нам довелося відтермінувати плани щодо придбання нового сортувального обладнання. Це б гарантувало нам підготовку якісного товару для продажу та, як наслідок, кращу ціну реалізації», — говорить Оксана Гордій.

Тому цього року компанія буде орієнтуватися на приватних оптовиків, які налаштовані на свіжу смачну ягоду, а не на чітке сортування за розміром, як мережі супермаркетів.

Інтерв'ю
Зернові колосові культури, такі як пшениця, ячмінь та інші, відіграють важливу роль у світовому сільському господарстві та продовольчій безпеці. Ці культури щороку висівають на мільйонах гектарів землі по всьому світі, де це дозволяють... Подробнее
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее

1
0