Спецвозможности
Опыт хозяйств

Визначення запасів продуктивної вологи в ґрунті — шлях до високих врожаїв

20.04.2022
3464
Визначення запасів продуктивної вологи в ґрунті — шлях до високих врожаїв фото, иллюстрация

Агропідприємство «Інтер», що в Чернігівській області почало активно працювати в умовах військового стану. На початку квітня фахівці компанії вже провели обстеження полів, почали сівбу. Заступник директора з виробництва СТОВ «Інтер», кандидат с.-г. наук Владислав Тютюнник розповів у ефірі свого YouTube-каналу, на прикладі свого господарства, про перші та найважливіші заходи, які варто провести кожному аграрію, зокрема про те, навіщо потрібно визначати запаси продуктивної вологи в ґрунті.

 

 

 

 

Поля нашого господарства знаходяться в Ічнянському районі на Чернігівщині. Попри війну, ми почали працювати, сіємо і обробляємо наші землі. Прагнемо зробити все можливе, аби забезпечити Україну добрими врожаями.

Наприкінці березня на наших полях спостерігалися суховії. Ми провели один із основних заходів — закриття вологи, наразі підживлюємо озимину.

Обов’язково кожному агровиробникові необхідно розуміти скільки в метровому шарі ґрунту накопичилося вологи. Тому, я раджу своїм колегам аграріям провести такий аналіз. Вже третій рік поспіль, на полях нашого господарства, там, де плануємо сіяти кукурудзу, соняшник, де росте пшениця, ріпак, зі своїми колегами ми проводимо визначення вмісту вологи в метровому шарі ґрунту. За допомогою пробовідбірника варто відібрати ґрунт з метрового шару.

Для чого потрібно визначати вміст вологи в ґрунті?

ПробовідбірникНам варто зрозуміти з якою густотою ми будемо висівати кукурудзу. Загущувати посіви потрібно, якщо показник вологи, наприклад, в межах 160–200 мм або ж ми зрозуміємо, що вологи не вистачає і збільшувати густоту висіву не варто. За допомогою пробовідбірника, зазвичай ми відбираємо п’ять зразків (через кожні 20 см з метрового шару), головним показником є проба саме з метрового шару.

Відібрані зразки варто помістити у термошафу (105 °С) на 3–5 годин, в залежності від типу ґрунту. Таким чином можна дізнатися скільки накопичилося вологи.

Це найбільш поширений і надійний спосіб вимірювання вологості ґрунту (термостатно-ваговий метод). Полягає він у висушуванні зразків за допомогою високих температур, наприклад. Цей метод показує різницю маси ґрунту до та після висушування. Він досить трудомісткий, потребує спеціального обладнання, але це єдиний точний метод визначення вологості ґрунту.

Обраховувати дані варто за шкалою оцінки запасів продуктивної вологи ґрунту (Рис. 1).

Рис. 1 Шкала оцінки запасів продуктивної вологи ґрунту

Вміст вологи, мм

Оцінка запасів продуктивної вологи

У шарі 0–20 см

більше 40

Добра

40–20

Задовільна

менше 20

Незадовільна

У шарі 0–100 см

більше 160

Дуже добра

160–130

Добра

130–90

Задовільна

90–60

Низька

менше 60

Дуже низька

 

Бюкс зі зразком ґрунтуСтаном на 1 квітня 2022 року 2/3 території нашого господарства мають показник вологи менше 160 мм. Ми вже розуміємо, що на цих полях не потрібно розганятися з густотою, але є декілька місць, де накопичення вологи становить більше 200 мм. Тобто, опади випадали нерівномірно і на деяких полях можна «закривати вологу», а на інших не можна цього зробити, бо занадто волого. Отже, не все так однозначно, як здається, має бути індивідуальний підхід до кожного поля. Це дасть вам розуміння з якою густотою потрібно сіяти. Там, де випало менше опадів, потрібно висівати культури з меншою густота, там, де більше опадів випало, відповідно, накопичилося більше продуктивної вологи, тож густота висіву має бути більшою. На таких полях можна отримати продуктивно вищу врожайність.

Хочу зазначити, що приблизно 50 мм вологи, яка є у продуктивному шарі ґрунту забезпечить отримання 1 т кукурудзи, тобто, якщо запас вологи 200 мм, то вже 4 т кукурудзи у вас є. А коли випаде достатня кількість опадів у період вегетації культури, коренева система розвиватиметься краще і глибше проникне в ґрунт, то за рахунок цього можна також отримати добрий врожай.

Пам’ятайте, всі агрономічні заходи варто робити вчасно та якісно, а головне — обережно, особливо, коли Україна у стані війни.

 

Розмовляла В. Полевик

Интервью
Компания Agrieye появилась только год назад, но уже успела выйти на рынки Перу, Эквадора, Пакистана, Малайзии, США, Норвегии, Кении, Египта. Как говорит основатель и генеральный директор компании AGRIEYE Андрей Севрюков: “Основной мой вид... Подробнее
Уже по крайней мере более века украинские почвы неуклонно теряют гумус, а значит, плодородие. Кое-где этот процесс приобрел катастрофические масштабы. Логика подсказывает единственный выход: вносить все большие нормы минудобрений. Однако... Подробнее

1
0