Велике досягнення, але є одне «але». Представник IFC розповів про проблеми з земельною реформою в Україні
Міжнародна фінансова корпорація (IFC) готова інвестувати в економіку України до $3 млрд до 2024 року за умови повної реалізації земельної реформи, розповів Джейсон Пеллмар, глава регіонального представництва IFC в Україні, Білорусі та Молдові.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на nv.ua.
«За стабільних макроекономічних показників і активного впровадження реформ, IFC зможе інвестувати в економіку країни близько $3 млрд до 2024 року. Але є передумови. Коли IFC складає даний прогноз по інвестиціях, то він передбачає повну реалізацію земельної реформи», — сказав він.
Пеллмар нагадав, що на даний час юридичні особи не можуть купувати земельні ділянки, а іноземці не є учасниками ринку землі.
«У таких умовах мови про нові іноземні інвестиції в цьому секторі бути не може. Названі фактори обмежують можливість мобілізації великомасштабних інвестицій в сільське господарство», — сказав представник IFC.
Відповідаючи на питання, які зміни у законодавстві і фінансових інструментах необхідно провести в Україні, щоб ринок землі запрацював повноцінно, Пеллмар відповів: «Запуск земельної реформи в Україні скасував 19-річний мораторій на продаж землі. Це велике досягнення, але є одне «АЛЕ». Як я вже згадував, обмеження на кількість землі, яка може бути продана, і обмеження на участь іноземців впливають на економічні вигоди відкритого ринку землі. Реформи проводять для того, щоб отримати певний ефект — інвестиції в агросектор України, а також підтримку малих і середніх фермерів, які зможуть правильно монетизувати свою землю і отримати велику цінність».
Представник IFC додав, що, коли «земля стане ціннішою», агрохолдингам доведеться працювати більш комплексно, розвивати логістику і переробку.
«Зараз дуже легко реалізувати сировину, продати пшеницю у контейнерах і відвантажити її «з поля». Але цього недостатньо для того, щоб досягти більшого економічного результату. Наприклад, ніхто не буде інвестувати в іригацію на ділянці землі, у якої немає власника. І в цьому випадку потрібно володіти великою кількістю землі, можливо, більше, ніж десять тисяч гектарів», — сказав Пеллмар.
«Тому ми дуже зацікавлені у тісній співпраці з урядом України та Світовим банком, щоб швидко перейти до другого етапу реформи, коли крім фізичних осіб право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати і юридичні особи. Прозорість і ефективність процесу земельної реформи, які передбачають наявність діючого земельного кадастру і додаткових підзаконних актів, допоможуть забезпечити правильний економічний ефект», — додав він.