Спецможливості
Новини

ВАР вимагає повного вирівнювання тарифів на вантажні залізничні перевезення

09.08.2021
623
ВАР вимагає повного вирівнювання тарифів на вантажні залізничні перевезення фото, ілюстрація

Всеукраїнська Аграрна Рада вважає недостатнім заходом ініціативу Мінінфраструктури України щодо часткового вирівнювання та індексації коефіцієнтів на залізничні перевезення вантажів, оскільки подібне рішення не забезпечує головного результату-вирівнювання тарифів для всіх категорій вантажів, а також «консервує несправедливі перекоси в тарифоутворенні і прирікає залізничну інфраструктуру на подальше руйнування». 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз ВАР.

«Одні галузі економіки і «Укрзалізниця» в цілому не повинні субсидувати роботу інших — тарифи повинні відповідати витратам на перевезення відповідних вантажів. Політика підтримки одних галузей за рахунок інших є результатом олігархічної змови для отримання корупційної ренти. Все це веде до спотворення економічних стимулів і неефективного використання ресурсів, що негативно відбивається на економіці всієї країни і робить всіх громадян України біднішими», — йдеться в заяві.

Як зазначається, ще з 1997 р. в сегменті залізничних вантажних перевезень в Україні склалася ситуація, коли тарифи на перевезення різних видів вантажів кардинально різняться між собою. Так, коефіцієнт на перевезення вантажів 2 тарифного класу, серед яких і аграрна продукція, на 34% перевищує коефіцієнт на перевезення вантажів 1 тарифного класу і на 46% вище, ніж перевезення позакласної групи товарів. Крім того, вартість перевезення порожніх вагонів для 2 тарифного класу на 20% вище, ніж для 1-го і позакласної групи товарів. 

При цьому в структурі перевезень на вантажі 1 класу — залізорудна сировина і кам'яне вугілля — припадає 26% і 16% відповідно, на будівельні матеріали (позакласна група) — 20%, тоді як зерна і продуктів перемелу — лише 12%. В результаті «Укрзалізниця» зазнає збитків, руйнується залізнична інфраструктура, скорочується вантажообіг залізницею і зростає автошляхами, що призводить до швидкого руйнування останніх.

Разом з тим, Міністерство інфраструктури замість повного вирівнювання тарифної політики пропонує напівзаходи: збільшити в два етапи коефіцієнти на перевезення вантажів для 1 і 2 тарифних класів. З 1 вересня 2021 р. на ці види товарів пропонується збільшити вартість перевезення на 8%. Другий етап підвищення передбачається з 1 січня 2022 р.: тарифи на перевезення руди зростуть на 30%, на перевезення агропродукції — на 15%. Однак і після підвищення тарифів розрив між вартістю перевезення 1 вагона зерна і руди хоч і скоротиться, все одно буде більш ніж істотним — 38%.

«Таким чином, запропоновані зміни не усувають несправедливість в тарифоутворенні, залишають різні галузі в нерівних умовах, не вирішують повністю проблем самої «Укрзалізниці», але консервують залишкові дисбаланси замість їх повного і рішучого усунення», — підкреслюється в заяві.

У зв'язку з цим ВАР закликає Уряд України виконати взяті на себе євроінтеграційні зобов'язання і звернутися до парламенту з вимогою про прискорений розгляд законопроєкту №1196-1, що передбачає структурне реформування вітчизняного ринку залізничних перевезень, а до його прийняття повністю вирівняти тарифи на вантажні перевезення.

Інтерв'ю
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло

1
0