Спецможливості
Новини

В Україні імпортні продукти гідно конкурують на роздрібному ринку

21.02.2017
4594
В Україні імпортні продукти гідно конкурують на роздрібному ринку фото, ілюстрація
Пожвавлення в економіці, яке намітилося в 2016 році, торкнулося і обороту роздрібної торгівлі. Він виріс на 4%, за попередніми даними Держстату

Імпортні продовольчі товари зберегли конкурентні позиції на роздрібному мережевому ринку України в складний час, незважаючи на катастрофічне їх подорожчання і падіння купівельної спроможності. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформацію експертів "УкрАгроКонсалту", що оперують даними Держстату.

Пожвавлення в економіці, яке намітилося в 2016 році, торкнулося і обороту роздрібної торгівлі. Він виріс на 4%, за попередніми даними Держстату. Разом з тим, на тлі глибини падіння в 2014 (-10%) і в 2015 році (ще -19,8%), це зростання - лише заявка на відновлення. По групі продовольчих товарів зростання продажів за 9 місяців 2016 року, практично відсутнє (склало 0,3%).

Динаміка фізичного обсягу роздрібного товарообігу майже дзеркально відбивається в інфляційній кривій за цей період. Показники загальної інфляції та інфляції по групі харчових продуктів практично збігалися в 2014-2015 роках і досить суттєво розійшлися, за даними Держстату, в 2016 році: 12,4% і 3,3%, відповідно.

Динаміка фізичного обсягу роздрібного товарообігу

Різке падіння купівельної спроможності населення в 2014-2015 роках зробило жорсткішими умови реалізації продовольчих товарів, як вітчизняного, так і зарубіжного походження.

Шокове знецінення гривні в цей період привело до різкого подорожчання імпортних продуктів і скорочення їх поставок в Україну. Згідно з даними Державної фіскальної служби, імпорт продовольчих товарів по групам скоротився з $ 5,825 млрд у 2013 році до $ 2,734 в 2016 році (див. діаграму), тобто в 2,13 разів.

Незважаючи на таке різке зниження обсягу імпорту, частка продовольчих товарів, які були зроблені на території України й реалізовані через торгову мережу підприємств, не зазнала змін в структурі роздрібної торгівлі, якщо звернутися до даних Держстату. Вона тільки плавно зісковзнула з 86,3% у 2012 році до 85,5% в 2016 році, залишаючись стабільно на рівні 85%.

Обсяги імпорту основних груп товарів в Україні

При цьому частка продовольчих товарів у структурі роздрібної торгівлі збільшилася з 37,1% у 2012 році до 41,5% в 2016 році, що є, в принципі, ознакою збідніння населення.

Феномен збереженого паритету вітчизняних та імпортних продтоварів в мережевій роздрібній торгівлі можна пояснюється в цілому наступним:

- на ті групи, за якими присутність вітчизняної продукції було менше зазначених 85% (наприклад, по категорії «море і морепродукти» частка вітчизняної продукції становила 56% за 9 місяців 2016 року, за категорією «свіжі плоди, ягоди, виноград, горіхи» - 42,8%, по категорії «чай, кава, какао і прянощі» - 571%), припадало майже половина вартості імпорту. В умовах різкої девальвації гривні (умовно кажучи в три рази) і збільшених валютно-обмінних ризиків, скорочення фізичних обсягів імпорту (майже в два рази) було «компенсовано» відповідним зростанням його вартості;

- при падінні обсягів роздрібних продажів в цілому, різке зростання вартості імпорту та меншому зростанні вартості вітчизняному продукції сприяло збереженню їх «еквілібріум» за часткою в структурі продажів;

- не можна виключати, що частина завезених продуктів була переведена за сірими схемами імпорту в категорію напівфабрикатів для подальшої «доопрацювання» на території країни.

Ключові слова: продукты

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее

1
0