Спецможливості
Новини

В пунктах пропуску через кордон стоїть 47 тис. т не розмитнених добрив

21.12.2018
1474
В пунктах пропуску через кордон стоїть 47 тис. т не розмитнених добрив фото, ілюстрація

Станом на 20 грудня в пунктах пропуску через кордон України накопичилося понад 47 тис. т не розмитнених добрив. Про це заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов на прес-конференції 21 грудня в Києві, пише propozitsiya.com.

Зокрема, в портах стоїть 3 турецьких кораблі, на борту яких знаходиться 17 тис. т добрив. Майже стільки ж не розмитнених добрив стоїть у вагонах на станції Куп’янськ на Харківщині. Ще 13,6 тис. т добрив накопичилося на станціях Сарни та Коростень.

Всі ці добрива не можуть розмитнити з 7 грудня, коли державна митна служба направила всім митницям листи з «попередженням про необхідність додаткового запобігання ризикам контрабанди», заявили на прес-конференції. Під контрабандою митники вочевидь мали на увазі ввезення в Україну російських добрив за підробленими документами після нещодавнього запровадження ембарго на їх імпорт.

Про подібні схеми вже повідомляли журналісти. Наприклад, їх насторожило те, що добрива білоруського і литовського (за документами) виробництва завозяться не через українсько-білоруський кордон, щоб було б найбільш раціонально, а… з боку Росії через територію Луганщини (контрольовану легітимним урядом).

Однак зараз розмитнення добрив зупинили на всіх прикордонних постах, в тому числі в портах. І на кордоні стоять добрива вже з 7 країн: Грузії, Казахстану, Узбекистану, Болгарії, Польщі, Литва й Туреччини. І стоять вони вже 15 днів, а деякі ешелони — всі 40. Хоча додаткові заходи з перевірки, згідно процедури, тривають 2 доби.

Та й що вони там можуть перевірити? Фахівці-хіміки стверджують, що точно визначити в лабораторії виробника такого стандартизованого товару, як добрива, надзвичайно складно. При цьому державна митна служба на запит депутатів відповідає, що вона ні при чому — це, мовляв, рішення місцевих митниць.

Тим часом, як вважають у ВАР, подальше блокування імпорту добрив в Україну ставить під загрозу врожай-2019. «На митниці стоїть 100 вагонів добрив з Казахстану. Їх виробник заявив, що ще пару днів почекає, а потім забере добрива назад і більше не працюватиме з Україною», — сказав голова ВАР Андрій Дикун.

Таким чином, через дії митної служби спроби імпортерів диверсифікувати джерела постачань в Україну міндобрив в умовах ембарго на імпорт російської продукції можуть бути зірвані. І не лише в випадку з Казахстаном. Наприклад, зараз на митниці стоїть близько 5 тис. т добрив виробництва білоруської державної компанії БНХ, і ще 15–20 тис. т законтрактованих добрив накопичилось у них на складах. Іноземним виробникам не становитиме проблеми знайти іншого покупця на свої добрива. Натомість буде підірвано не тільки репутацію українських імпортерів міндобрив, а й відносини України з такими важливими її партнерами, як Литва, Грузія чи Туреччина. «Блокування імпорту сульфату амонію загрожує недобором 20% урожаю ріпаку, кукурудзи й сої», — зауважили представники ВАР.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее
Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес та розвивати агровиробництво. Своїм досвідом поділились два аграрія – з Одещини та Запоріжжя. Програми підтримки українських агровиробників від компанії ADAMA... Подробнее

1
0