У ОАЕ навчилися вирощувати овочі та фрукти без води та ґрунту
Вертикальне сільське господарство повинне вирішити проблему забезпечення овочами та фруктами населення Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) та регіону.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на DW.
В ОАЕ у середньому всього лише 12 дощових днів на рік. І лише 1% території країни, що складається з семи еміратів, придатний для сільського господарства. Тому недивно, що 80% аграрної продукції у ОАЕ завозять із-за кордону. Нещодавно тут вирішили самостійно вирощувати с/г культури, щоб забезпечити потреби у продуктах харчування населення країни та навіть усього регіону.
При цьому за основу взяли вертикальне сільське господарство, у розвиток котрого ОАЕ інвестують мільйони доларів. Йдеться про високотехнологічні агропромислові комплекси, які функціонують без дотримання умов, необхідних для традиційного сільського господарства.
Відтоді в ОАЕ ринулися фірми, що володіють інноваційними технологіями, які дозволяють, наприклад, вирощувати агрокультури із мінімальними затратами води. Це надзвичайно важливо для країни, що розташована серед пісків.
Скай Курц (Sky Kurtz) — засновник компанії Pure Harvest Smart Farms. У 2017 році він звів у Абу-Дабі першу вертикальну теплицю, у якій рослини вирощують без ґрунту в декілька ярусів за допомогою світлодіодного освітлення та спеціальної системи зрошення, яка дозволяє заощаджувати воду для поливу та швидше збирати врожай. Нині його ідея широко поширена в ОАЕ.
«Для того щоб салат виріс у нормальних умовах, на полі, потрібні 30-40 днів. У нашій теплиці для цього достатньо 10-12 днів», — розповідає Марк Ошима, співзасновник фірми Aerofarms, що отримала фінансову підтримку від влади Абу-Дабі для створення вертикальної теплиці у столиці ОАЕ. У 2021 році у ній мають вирощувати близько 800 видів різноманітних с/г культур.
Переваги вертикальних теплиць у тому, що для вирощування рослин у них практично не потрібен ґрунт, а води потрібно на 95% менше, ніж у традиційному сільському господарстві. А це надзвичайно важливо для ОАЕ.
У вертикальних теплицях рослини вирощують переважно у два способи. Перший — гідропоніка, це коли потрібні мінерали та поживні речовини рослини отримують із спеціального розчину, який знаходиться навколо коріння. Другий спосіб — аеропоніка, коли поживні речовини рослини отримують через аерозоль.
«В ОАЕ вода дуже дорога. А електроенергія за рахунок субсидій держави, навпаки, дешева», — пояснює Ян Вестра із нідерландського концерну Priva, що постачає техніку та програмне забезпечення для вертикальних теплиць. Для забезпечення роботи такої теплиці необхідне безперебійне постачання електроенергії.
У Саудівській Аравії, на відміну від ОАЕ, фірма Pure Harvest будує теплиці, оснащені сонячними батареями. Віллем ван дер Шанс, науковець із Вагенінгенського університету в Нідерландах, переконаний у тому, що технології, які базуються на отриманні енергії з відновлювальних джерел, обов'язково потрібно задіювати у вертикальному сільському господарстві. Ісмахан Елуафі з організації ІСВА визнає, що вертикальним теплицям в ОАЕ потрібен час, щоб повністю відповідати стандартам «зеленої енергетики», але він вважає таку форму сільського господарства «дуже багатообіцяючою».