Спецможливості
Новини

У НААН під урожай наступних років готуються гібриди кукурудзи, які потенційно можуть дати до 17 т/га

17.09.2020
2049
У НААН під урожай наступних років готуються гібриди кукурудзи, які потенційно можуть дати до 17 т/га фото, ілюстрація

Сорти та гібриди кукурудзи, соняшнику та сої селекції наукових установ НААН у порівнянні з сортами іноземної селекції мають більшу посухо- та жаростійкість.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-службу НААН.

На Дні поля «Інноваційні досягнення науково-дослідних установ НААН із селекції кукурудзи, сої, технічних та лікарських культур», який відбувся у Виставково-інноваційному центрі НААН, про це наголосив Президент НААН Ярослав Гадзало.

Загалом на демонстраційних полігонах в с. Ксаверівка висіяно понад 250 сортів і гібридів пізніх культур — кукурудза, соя, сорго, цукровий буряк, соняшник, картопля, окремо — лікарські рослини.

«І у той час, коли через погодні умови дуже багато сільгоспвиробників, фермерів, особливо на Одещині, втратили практично весь урожай, на демонстраційних полях Академії при відсутності поливу дуже гарні перспективи на врожай», — повідомляють в НААН.

За словами Ярослава Гадзало, гібриди кукурудзи української селекції прекрасно витримали посуху 2020 року і мають добрі перспективи на врожай.

«При 35 мм опадів на цьому полігоні за температури 25-30°С і відсутності поливу чекаємо на врожай 8-10 т/га. На півдні, в Херсонській області, в умовах поливу, — 14 тон. А під урожай 2021 року готуємо сорти, які потенційно можуть дати до 17 тон сухого зерна», — розповів Ярослав Гадзало, запевнивши, що фермери, які користуються сортами, гібридами селекції наукових установ НААН, мають всі підстави чекати на гарний врожай навіть за жорстких кліматичних умов. 

До того ж ці сорти мають комплексну стійкість до 5-6 видів хвороб і шкідників.

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агріте­ма" своїми біорішен­ня­ми кар­ди­наль­но змінює підхід до зем­ле­роб­ст­ва. Про біоінно­вації, які по­над 10 років компанія на­дає аг­раріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.

1
0