Спецможливості
Технології

Увага: цикадові в плодових насадженнях

05.06.2008
1357
Увага: цикадові в плодових насадженнях фото, ілюстрація
Увага: цикадові в плодових насадженнях

Останнім часом спостерігається значне заселення і пошкодження багаторічних насаджень сисними видами шкідників із підряду цикадових. Найбільшої шкоди ці комахи завдають рослинам у полях розсадника та молодих насадженнях (одно-, дворічні гілки та штамб). У зв’язку з цим виникла необхідність вивчення їх видового складу, особливостей біології і шкодочинності та вдосконалення системи захисту плодових насаджень від цикадових за допомогою сучасного асортименту пестицидів з урахуванням біоценотичних вимог до агроценозу багаторічних насаджень.
За роки досліджень (1996–2001), які проводилися в дослідному господарстві інституту, нами було встановлено, що з цієї групи комах найшкодочиннішими у розсадниках і молодих садах були горбатка-буйвол, розанова і зелена цикадки.
Горбатка-буйвол пошкоджує під час відкладання яєць молоді деревця (гілки і штамб) абрикоса, вишні, черешні, сливи, айви, груші, яблуні. Особливо цей об’єкт шкодочинний в розсаднику. У місцях пошкодження на кісточкових витікає камедь, кора темніє, відстає і всихає.
Зимують яйця, які самка відкладає восени в гілки діаметром 0,4–1см та штамби молодих дерев. За нашими спостереженнями, зниження температури повітря до -22,0...-29,3°С істотно не впливало на перезимівлю яєць фітофага, їх загибель не перевищувала 9,9–11,3%.
Появу личинок спостерігали в першій-другій декадах червня за середньодобової температури повітря 18,5°С і відносної вологості повітря 78,9%. Личинки падали вниз, де живилися соком різних трав’яних рослин: амброзії полинолистої (30,5%), лободи білої (26,3%), пирію повзучого (20,5%), щириці звичайної (15,6%), іншими (7,1%).
У кінці третьої декади липня —першій декаді серпня з’являлися дорослі самки, які яйцекладом розрізали кору на гілках і відкладали туди по 10–18 яєць двома кривими рядами.
Розанова цикадка шкодить як у полях вирощування саджанців, так і в молодих та промислових садах яблуні, груші, сливи, черешні, вишні, аличі, а також на плантаціях троянд і шипшини, які є її природним резервантом. Це дрібні блідо-жовті комахи 3–3,5 мм завдовжки.
Встановлено, що зимують яйця шкідника переважно на пагонах троянди і шипшини (96,5 % основної маси відкладених яєць), біля бруньок і в розгалуженнях гілок. Зниження температури повітря до –22,0...-29,3°С ( грудень 1997, 1998 рр.) та до -24,5...-26°С (січень1996, 1997 рр.) істотно не впливали на зимуючий запас шкідника, виживання яєць становило 84,7–93,3%.
За нашими спостереженнями, личинки відроджуються під час розпукування бруньок — фази зеленого конуса — у третій декаді квітня (1997–2001 рр.) і на початку першої декади травня (1996 р.) за середньодобової температури повітря 8,2°С і вище та середньої вологості 74,3–85,7%.
Личинки і дорослі комахи живляться на нижньому боці листків рослини, висмоктуючи сік. На листі з верхнього боку з’являються бліді розпливчасті плями, листя біліє, вкривається мармуровими візерунками.
Шкідник у розсаднику зустрічається на всіх культурах, чисельність його становить 0,9–3,4 особини в середньому на один саджанець (травень-червень). Від пошкодження фітофагом приріст рослин у шкілці сіянців яблуні знижувався на 24,9–31,3%, а саджанців яблуні другого року вирощування — 13,9–20,3%.
У Лісостепу України за вегетаційний період шкідник дає до чотирьох поколінь. Для повного розвитку одного покоління необхідна сума ефективних температур від 271,4 до 294,1°С. У роки з високими температурами повітря до 36,8°С і дефіцитом опадів у літні місяці ( 1996, 1998–2001 рр.) шкідник розвивався в трьох поколіннях.
За нашими спостереженнями, оптимальними умовами для розвитку фітофага є температура в межах 17,9–24,9°С і відносна вологість повітря 70–83%.
Поява самок другого покоління спостерігається в першій-другій декадах червня, а третього — в середині — кінці липня. Самки останнього покоління з другої декади вересня до кінця другої декади жовтня перелітають на шипшину і троянду, де яйцекладом дугоподібно надрізають кору здерев’янілого однорічного пагона і відкладають по одному яйцю.
Цикадка зелена пошкоджує одно-, дворічні гілки, штамби молодих рослин аличі, сливи, абрикоса, яблуні, груші під час осіннього відкладання яєць.
Це зелена комаха до 5–9 мм завдовжки. Личинка менша, сірого кольору.
Встановлено, що низькі температури повітря (-22,0...-29,3°С) впродовж 10–12 днів і більше істотно не впливають на зимуючі яйця шкідника, їх загибель не перевищує 7,9–9,7%.
За нашими спостереженнями, відродження личинок розпочинається у фазі рожевого пуп’янка і закінчується в кінці цвітіння яблуні осіннього строку дозрівання за середньодобової температури повітря 11,2°С і вологості — 85,7%.
Упродовж 6–15 годин після відродження личинки падають у траву, де інтенсивно харчуються клітинним соком дикоростучих рослин, заселяючи їх листя вздовж центральної жилки, віддаючи перевагу пирію повзучому (до 70,5%), мишію сизому (15,5%) і вівсюгу звичайному (12,0%).
Поява самок першого покоління спостерігається в першій-другій декадах липня. У середині-кінці серпня з’являються самки другого покоління, які перелітають на молоді дерева та саджанці, де яйцекладом надрізають кору біля основи гілок, відкладаючи по 10–15 яєць в одне місце. Плодючість самок шкідника коливається від 149 до 219 яєць, а в середньому за роки досліджень становить 158–195 яєць.
Від пошкодження цим об’єктом приріст саджанців яблуні другого року вирощування знижувався на 6,1–8,9%, діаметр штамбу рослин — на 7,2–10,8%, а груші — на 4,3–9,7% і 6,1–11,7%, відповідно.
Радикальним заходом для зниження шкодочинної дії і чисельності популяції цієї групи фітофагів з родини цикадок у полях вирощування саджанців у розсадниках та плодових насадженнях, в першу чергу цикадки зеленої, є утримання грунту під чорним паром і ліквідація трав’янистих рослин, особливо в травні-червні.
Проти розанової цикадки ефективним є обприскування інсектицидами у фазі рожевого пуп’янка та в строки, встановлені для захисту багаторічних насаджень від каліфорнійської щитівки і плодожерок ( перша-друга декади червня, перша-друга декади липня, перша декада серпня). У садах і полях розсадника в разі появи цикадки зеленої, починаючи з першої-другої декади червня і до другої декади серпня, ефективним є обприскування дерев, саджанців і рослинності під ними пестицидами. Стовідсоткова загибель шкідників у дорослій стадії, а також їх личинок спостерігалася при обробці такими препаратами: Конфідор, 20% в.р.к. (0,25 л/га), Каліпсо, 48% к.с. (0,25 л/га), Актара, 25% в.г. (0,14 кг/га), Регент, 80% в.г. (0,02 кг/га), Маврик 2Ф, 22,3% ФЛО (0,5 л/га), Базудин, 60% в.е. (1,2 л/га), суміш Золону, 35% к.е. і Шерпи, 25% к.е. в половинних дозах — ( 1,0 л/га + 0,15 л/га).

Ю.Яновський, канд. с.-г. наук, cт. наук. співробітник, Мліївський інститут садівництва ім. Л. П. Симиренка УААН

Інтерв'ю
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 

1
0