Спецможливості
Новини

Українська армія може залишитись без картоплі

18:00 • Сьогодні
9
Українська армія може залишитись без картоплі фото, ілюстрація
Українська армія може лишитись без картоплі, оскільки закладена в нинішні контракти ціна наразі категорично не відповідає тенденціям ринку. Останні торги на харчування армії Державний оператор тилу (ДОТ) провів у червні-серпні. Ціна картоплі була закладена на рівні 10 гривень, і знижена більшістю постачальників до 8 гривень. Договори Державного оператора тилу передбачають перегляд ціни в бік зниження згідно з коливанням цін Держстату, але от постачальник від ціни відмовитись не може.
 
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Цензор.НЕТ.
 
Ця історія дратувала деяких постачальників ще в серпні, тому що ціна картоплі вже тоді була 10. Але за місяць стало гірше.
 
На відміну від фермерів, селяни почали копати картоплю ще місяць тому і виявилось, що її мінімум в півтора рази менше, ніж минулого року. Вже тоді ціна картоплі на київських базарах пішла різко вгору – з 15 до 25 гривень.
 
Але врожай городів ще був не релевантним для оцінки ринку. Більше того, бізнесмени-аграрії та чиновники цієї сфери мали тихий оптимізм.
«Думаю, ситуація буде як минулого року. На Лівобережжі неврожай, на Правобережжі – гарна. Тому, думаю, багато постачальників будуть раді віддати картоплю за 8 грн. Не переживайте», – зазначив співрозмовник Цензор.НЕТ на початку вересня.
Але за три тижні ситуація стала значно гіршою. Спека призвела до розвитку хвороб, які не дозволили картоплі набрати вагу. До всього, високі температури в серпні не всім дозволяють копати картоплю, бо якщо покласти гарячу картоплю у сховище, то можна отримати багато проблем. Щоб їх уникнути, треба організувати хорошу вентиляцію та охолодження для бульб. А це досить великі затрати. Тож поки що виробники картоплі не дуже поспішають копати картоплю, зазначає аграрій.
Його прогноз – картопля зросте в ціні у лютому до 30 грн. Джерела в Мінагрополітики обіцяють ціну картоплі від 15, з висхідним трендом до 20.
«Якщо місяць тому я вам казав про те, що 8 грн буде нормальною ціною для закупівлі восени і фермери її готові були продавати, то зараз все змінилось. Ніхто не думав, що в середині серпня буде плюс 25, і що картоплю не можна буде копати. Більше того, раніше її можна було збалансувати за рахунок імпорту з Польщі, де вона була в гуртовій закупівлі по 5-6 грн, але через паводок у Польщі там її теж не копають», – каже співрозмовник видання.
На його думку, падіння ціни картоплі можна чекати хіба що взимку, коли через брак електроенергії, фермери не зможуть її зберігати.
 
Втім до військових частин її, як запевнили в ДОТ, ще везуть. Фактично постачальники балансуються за рахунок інших прибуткових позицій. Каталог все-таки містить позиції, які дозволяють перекрити 8 грн на кг іншої продукції. Однак не зрозуміло, як довго вони так перекриватимуться.
 
Договори з постачальниками містять таку норму щодо перегляду цін:
«Сторони прийшли до взаємної згоди, що відповідно до підпункту 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. No 1178, загальна ціну Товару та/або ціна за одиницю Товару за цим Договором, яка визначена у Специфікації (Додаток No1), переглядається Сторонами в бік зменшення/збільшення у випадку встановлення індексу споживчих цін на товари та послуги (до попереднього місяця) для всієї території України розділу "Продукти харчування та безалкогольні напої" на рівні меншому ніж 98% та/або більшому ніж 102% відповідно».
Водночас, якщо в бік зменшення ціна переглядається сторонами «пропорційно до зміни поточних середніх цін на продукти харчування за Каталогом продуктів харчування2 у випадку зміни такої середньої ціни більше ніж на 10 (десять) відсотків», то щодо збільшення діє зовсім інша норма.
«У випадку, якщо поточна ціна на найменування продукту харчування, за якою здійснюється замовлення ЗАМОВНИКОМ, є нижчою за ціну на найменування продукту харчування з урахуванням поточних середніх цін у продуктових супермаркетах, то ціна на такий продукт харчування Сторонами не переглядається», – сказано в договорі.
А оскільки за новими контрактами постачальники платять лише 0,1 % за недовезення, то є всі шанси, що картопля вже за місяць буде дефіцитом.

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0