Сьогодні Україна наблизилась до втрати тваринництва, - експерт
Сьогодні Україна ближче до втрати галузі тваринництва, ніж навіть була в кінці 2013 р. перед очікуваним підписанням Угоди про Асоціацію з ЄС. Таку думку висловив гендиректор Центру підвищення ефективності в тваринництві Микола Бабенко в своїй колонці на liga.net і назвав п'ять ключових викликів українському тваринництву в 2017 р., пише propozitsiya.com.
1. Зниження поголів'я і збільшення збитків агропідприємств
За оцінками фахівців, середні і невеликі ферми за останні кілька років скоротили поголів'я до 20% свиней і до 20% великої рогатої худоби. В офіційній статистиці скорочення поголів'я виглядає меншим за рахунок декількох десятків лідерів ринку, які ще за інерцією реалізовували свої плани нарощування поголів'я.
Ферми, які складають основу виробництва м'ясо-молочної продукції, поступово йдуть з ринку, і ця тенденція триває. А великі виробники вже призупинили плани розширення бізнесу.
Якщо до девальвації 2014 р. рентабельність інвестицій в свинарство по року досягала понад 100% (рівень 2010-2013 рр., коли почали масово інвестувати в цю галузь), то сьогодні - не більше 20-30%.
Свого роду страховка від збитків є тільки у інтегрованих з рослинницьким бізнесом тваринницьких комплексів, або у тих, у кого великий запас міцності за рахунок інших, неаграрних підприємств.
Уже зазнають збитків бізнеси через новий спосіб шахрайства середньої ланки, яке за рахунок змови з постачальниками кормів і ветпрепаратів закуповує фальсифіковане кормова сировина і ліки або списують, або недопостачають їх обсяги, або купують "пустушки", які не дають користі, а лише вимивають гроші з бізнесу.
2. Зниження споживання м'яса і зростання використання субпродуктів
У 2014 - 2016 рр. в зв'язку зі зниженням рівня купівельної спроможності населення погіршився раціон пересічного українця. Це підтверджує і різке падіння імпорту свинини, а втрата цього обсягу (до 1/3 споживання - 300 тис. т в рік) жодним чином не позначилася на внутрішньому ринку.
Щоб компенсувати втрату обсягів продажів, м'ясокомбінати змушені були замінювати свинину на курку, а також відходи птиці, шкуру і т.п.
На сьогоднішній день житель України споживає вже близько 12 кг свинини на рік, в той час як показник в ЄС - 40 кг.
3. АЧС і нодулярний дерматит корів
У 2017 р. очікується погіршення ситуації з захворюваннями свиней та ВРХ. Вжитих заходів для недопущення поширення небезпечних, по суті для економіки країни, захворювань в тваринництві недостатньо.
Профілактика в країні на низькому рівні. Біобезпеку на промислових свинокомплексах не відповідає необхідним вимогам. Кількісно вогнища АЧС частіше фіксують у подвір'ї в приватних господарствах, але реальні багатомільйонні збитки несуть промислові ферми.
Що стосується нодулярного дерматиту, економічні втрати від поширення даного захворювання можна порівняти з АЧС в свинарстві. В Україні поки не зареєстровані випадки захворювання ВРХ нодулярним дерматитом, також як і немає специфічної вакцини.
4. Експортні обмеження
Небезпечна епізоотична ситуація в Україні загрожує не тільки внутрішньому виробництву в Україні, а й країнам, з якими налагоджені торгові відносини з експорту м'яса птиці, свиней, великої рогатої худоби, яєць, молока і продуктів їх переробки. Україні також загрожує закриття експорту кормів і зернових. Це буде означати не тільки зниження цін всередині країни через збільшення обсягів пропозиції, але і більш агресивна поведінка великих гравців, які будуть зацікавлені у витісненні середніх і дрібних підприємств з ринку.
Крім того, в середньостроковій перспективі ми зіткнемося з дефіцитом молока і м'яса як сировини для переробки, коли ситуація стабілізується, з'явиться можливість експорту, а також внутрішній попит відновляться на докризових обсягах.
5. Нові податкові правила
Перехід тваринництва на загальну систему з 1 січня 2017 р. і сплату повністю податку на додану вартість буде також сприяти скороченню поголів'я. Справа в механізмах обліку і контролю. Адже ПДВ, податок на прибуток це і контроль витрат і доходів, податкового кредиту, а значить податкові перевірки і тиск на бізнес. Це не буде стимулювати людей займатися настільки ризикованим бізнесом, по-перше, через додаткові податки, а по-друге багато хто вести облік "в чисту" просто не звикли.