Спецможливості
Новини

Україна щорічно втрачає понад $200 млрд через сировинну модель експорту зерна

01.11.2021
754
Україна щорічно втрачає понад $200 млрд через сировинну модель експорту зерна фото, ілюстрація

Через неефективну експортну модель зерна Україна щорічно втрачає понад $200 млрд і 26,5 тис. потенційних робочих місць. Таку думку висловив завідувач відділу цукру, продуктів з вмістом цукру та інгредієнтів Інституту продовольчих ресурсів НААН України Любомир Хомичак.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на apk-inform.

«Україна здатна виробляти значні обсяги перспективної експорту продукції. Дослідження показують, що існує широкий спектр товарів, на які є високий стійкий зовнішній попит та конкурентні переваги їх виробництва в Україні», — вважає вчений.

Зокрема, нагадав Л. Хомичак, Україна щорічно виробляє в середньому 70 млн тонн зернових культур, з яких понад 50 млн тонн йде на експорт у вигляді сировини. Однак, за оцінкою фахівців, у зв'язку з практичною відсутністю в країні агробізнесу із замкнутим циклом виробництва, незавантаженістю та скороченням існуючих виробничих потужностей підприємств харчової та переробної промисловості, ненадходженням податків Україна втрачає можливість додатково працевлаштувати 26,5 тис. людей на рік і отримати більше $214,3 млрд ВВП.

«В умовах монополізованого інституційного середовища українські сільгоспвиробники не переходять самі та не сприяють переробникам переходити на виробництво борошна та інших харчових продуктів замкнутого циклу виробництва. Це тим, що вони сильно зав'язані на моделях експорту сировини. Їм зараз простіше зібрати врожай та відправити його на експорт, ніж розвивати потужності та інфраструктуру. Крім того, непросто буде прийти з конкурентним товаром на зовнішні ринки, де вони раніше продавали іноземним переробникам», — сказав Л. Хомичак.

За його словами, у рамках розробки перспективної стратегії розвитку національної продовольчої системи наукові установи НААН приділяють значну увагу дослідженням з переробки рослинницької сировини — їхня частка становить 69% фундаментальних та 25% прикладних досліджень академії.

«Наприклад, за умови організації глибокої переробки з 1 тонни кукурудзи за розробленою вченими НААН схемою на вітчизняних підприємствах можна отримати орієнтовний дохід до 9 тис. грн залежно від співвідношення виробленої продукції українські виробники можуть отримати орієнтовно дохід, що перевищує більш ніж 2 рази надходження від експорту зерна», — резюмував учений.

Інтерв'ю
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее

1
0