Спецможливості
Новини

Науковці створили з генномодифікованих рослин вакцину проти коронавірусу

29.05.2021
643
Науковці створили з генномодифікованих рослин вакцину проти коронавірусу фото, ілюстрація

Канадські молекулярні біологи створили вакцину проти коронавірусу, що складається з вірусоподібних частинок рослинного походження.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на prm.ua.

Результати дослідів у першій фазі клінічних випробувань були розкриті в журналі Nature Medicine.

«Наші спостереження показали, що добровольці однаково добре переносили всі варіанти введення вакцини в їхній організм. Після ін’єкції другої дози кількість антитіл в крові більшості з них було приблизно в десять разів вище, ніж в плазмі людей, які перехворіли на COVID-19», — йдеться в дослідженні.

Минулого року вчені зі США, Британії, Китаю і ряду інших країн розробили декілька десятків вакцин від коронавірусу нового типу, частина яких вже пройшла клінічні випробування і масово застосовується для захисту населення від COVID-19.

Серед цих препаратів присутні, як класичні інактивовані та рекомбінантні вакцини, так і щеплення на базі нових і майже невивчених технологій, що дозволяють вводити в людські клітини фрагменти чужорідної РНК і змушувати їх виробляти велику кількість білків вірусу. Частина вакцин була створена на базі інших вірусів і технологій, які вже використовуються для створення різних щеплень.

Група канадських молекулярних біологів під керівництвом Брайана Ворда, професора університету Макгілла в Монреалі, розробила першу вакцину проти коронавірусу, яка проводиться за допомогою генномодифікованих рослин.

Вона являє собою набір з вірусоподібних частинок, що складаються з фрагментів оболонки коронавірусу, інструкції по збірці яких були вставлені вченими в геном тютюну Бентама (Nicotiana benthamiana), австралійського родича звичайного тютюну. Для цього вчені заразили його паростки за допомогою генномодифікованих бактерій Agrobacterium tumefaciens, здатних вставляти чужорідні сегменти ДНК у геном рослин, які вони вражають.

Подібний підхід, як пояснюють професор Ворд і його колеги, не є чимось радикально новим — він широко використовується при створенні вакцини від грипу, гепатиту B і папіломавірусу. Подібна технологія значно здешевлює щеплення, дозволяє зберігати їх при відносно високих температурах, близько 2-8 градусів Цельсія, і при цьому виробництво вакцин рослинного походження легко масштабувати.

Роботу цієї вакцини вчені перевірили на групі з двох сотень добровольців у віці від 18 до 49 років, які проживають в Монреалі та Квебеку. Підготувавши кілька різних варіантів щеплень, біологи ввели вірусоподібні частки учасникам експерименту і простежили, як на їхню появу відреагували імунітет і організм в цілому добровольців.

Подальші спостереження показали, що вакцина не викликала серйозних побічних ефектів, за винятком яскраво вираженої втоми, яка виникла в одного з учасників дослідів відразу після ін’єкції. В цілому вона виявилася безпечною для пацієнтів при будь-яких стратегіях введення в організм.

Найближчим часом, як зазначили дослідники, вони опублікують дані, зібрані в ході другої та третьої фаз клінічних випробувань. Ці перевірки, як сподіваються науковці, завершаться настільки ж вдало, що дозволить створеній ними вакцині стати доступною альтернативою для РНК-вакцин, які широко застосовуються в США і Канаді сьогодні.

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 

1
0