Спецможливості
Новини

У Бурштині планують побудувати завод з глибинної переробки кукурудзи

01.09.2023
675
У Бурштині планують побудувати завод з глибинної переробки кукурудзи фото, ілюстрація

У Бурштині Івано-франківської області відбулися громадські слухання на тему: «Детальний план території для будівництва заводу «Грін Лактік» з глибинної переробки кукурудзи».

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис на facebook сторінці Бурштинської міської ради.

Проектована територія – це землі виробничого призначення площею 12 га, що знаходяться в комунальній власності. На території заводу планується розташувати цілий ряд будівель та споруд виробничого, складського та інженерно-технічного призначення. При в'їзді на територію запроектована адміністративно-побутова будівля з їдальнею. 

Передбачається будівництво елеватора кукурудзи, що є сировиною для переробки. Передбачено сушильний комплекс, щоб довести сировину (зерно кукурудзи) до нормативних показників та отримати якісну сировину для переробки, а також низку виробничих цехів, де проходитимуть технологічні процеси по глибокій переробці кукурудзи. 

Передбачено також декілька автостоянок для вантажного та легкового автотранспорту, зелені відпочинкові зони для потреб працюючих на заводі.

Фінальний продукт – виробництво молочної кислоти з подальшою переробкою в органічні полімери. Орієнтовний термін будівництва заводу 2-3 роки.

За словами ініціаторів будівництва, майбутній виробничий процес базуватиметься на екологічно безпечних та енергоощадних технологіях. Зазначалося, що передбачено спеціальне обладнання для погашення пилу, для роботи з кукурудзою, відповідні фільтри.

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Восени 2018-го гіпермаркет «Ашан Україна» запускає проект «Фермерські товари» - на полицях магазинів будуть продаватися продукти, поставлені безпосередньо українськими фермерами. Про те, як

1
0