У агрономів дискусія: чи є взаємозв'язок між заморозками і хворобами рослин?
Прямого зв`язку між заморозками та хворобами немає, а минулотижневі опади, що випали у східних регіонах, навпаки змогли дещо виправити ситуацію із вологозабезпеченням озимих культур. Вони стали вегетувати краще, адже починаючи з березня на сході було доволі посушливо. Таку думку висловив агроном кластеру компанії AgroGeneration Захар Шелухін, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.
Він зазначив, що усі культури на полях компанії вистояли, втрати мінімальні, проте соя і кукурудза розвиваються слабко. "Соняшник, горох та пшениця вегетують краще, по ним менше питань", – додав З. Шелухін.
Проте, частина аграрної спільноти вважає, що пізні весняні приморозки неминуче відобразяться на кількості шкідників та хвороб на посівах. Адже, за словами директора підприємства "Агроекологія" Гліба Лук’яненка, хвороби більше чіпляються на пошкоджені рослини, тож вони можуть дещо втрачати у продуктивності.
Нагадаємо, найбільше під впливом холодного циклону опинились західні і східні регіони країни, а найбільш суттєво постраждали Вінницька, Черкаська, Полтавська, Київська області. В останніх двох регіонах пошкоджено сходи кукурудзи та сої на тих ділянках, де сівба проводилася у другій декаді квітня-на початку травня.
Фахівці стверджують, що найбільшій небезпеці серед польових опинились ярі культури, які були посіяні на початку травня, а також картопля, яку більшість домогосподарств та фермерів висаджують традиційно рано. Проте втрати по останній не суттєві – рослини просто не встигли як слід дати сходи.
Аграрії зазначають, що незважаючи ймовірні проблеми із урожаєм та шкідниками, ця ситуація із погодою може зіграти і у плюс гаманцю фермерам, якщо врожай буде меншим, то ціни можуть зрости.
Нагадаємо, за даними Гідрометцентру, холоди на початку травня не можна назвати екстремальним явищем. За багаторічними метрологічними спостереженнями заморозки можуть тривати до 20-25 травня. Це ті кінцеві дати, в які будь-коли за період спостережень фіксувалися заморозки.