Спецможливості
Новини

Топ-7 технологій точного агробізнесу

29.06.2017
2304
Топ-7 технологій точного агробізнесу фото, ілюстрація

Точне сільське господарство та сільськогосподарські технології у США за останні п'ять-десять років дуже розвинулися й набирають популярності. З’явилося багато нових технологій, які принесли фермерам прибуток, проте треба враховувати особливості кожного окремого господарства, зазначив Скотт Ширер, керівника Коледжу харчових продуктів, сільського господарства та біоінженерії штату Огайо, повідомляє propozitsiya.com за матеріалми зарубіжних ЗМІ. 

Йдеться, зокрема, про такі напрямки й оснащення як монітор прибутків, технології GPS та автоуправління при посіві чи поливі, пристрої для змінної швидкості посіву та дозування добрив тощо.

1. Монітор прибутку

Він хоч і не є новою технологією, але дає можливість фермерам кількісно визначати різницю у прибутках. «Фермери завжди знали, що існують проблеми з меншою прибутковістю у різний час і різних підрозділах їхніх господарств, але не знали, як все це порахувати», - каже С. Ширер. Вбудовані дисплеї і миттєвий зворотний зв'язкок і реагування використовуються вже доволі довго але, за словами Джона Фултона, доцента в Коледжа харчових продуктів, сільського господарства та біологічної інженерії, більшість фермерів перейняли цю технологію лише в останні п'ять років.

Фермер зі штату Огайо Ренді Кемпбелл зазначив, що вражений тим, що може показати його монітор продуктивності. Коли він придбав його чотири роки тому, він і гадки не мав, що без проблем матиме дані про силу тиску техніки на грунт, його ущільнення і зможе легко міняти ці параметри роботи своєї техніки, не виходячи з кабіни.

2. Автокерування та GPS

С. Ширер наголошує, що автокерування має велике значення у зменшенні перекривання при посадці чи поливі полів. Ці технології також дають можливість  застосувати такі практики як смугова та кільцева обробка, які раніше вважалися надто складними.

Р. Кемпбелл розповів, що почав застосовувати смугову обробку 8 років тому, обробляючи смугу перед сівалкою і повертаючись, щоб висадити рослини у цю смугу. «Коли повертаєшся і намагаєшся йти цим же шляхом, його важко відтворити», - сказав він. Автокерування відчутно суттєво полегшило ситуацію.

«Навіть на схилах можна робити адаптивні криві, як тільки ви встановлюєте на GPS ці криві. Набагато простіше методично повертати прямими рядами. Раніше, особливо на адаптивних кривих, ми могли пропускати цілий ряд», - розповідає ще один фермер із Огайо Джим Кіко і додає, що інвестиції в GPS є мінімальними в порівнянні з головним болем із ручною розміткою рядків поля.

3. Автоматичний контроль секцій

Автоконтроль секцій (іноді називається автоматичним вимиканням) на саджалках (сівалках) та обприскувачах дозволяє зменшити та уникнути перекриття на полях. За словами С. Ширера, деякі виробники можуть добитися 6-12% економії на ресурсах, коли запроваджують цей метод. «Великі, відкриті, прямокутні поля не дозволяють добитися такого рівня заощаджень, але на особливих формах поля з кривизною та різною вологістю, імовірно, результат буде», - підкреслив він. Фермер Монтгомері використовує секційний контроль на саджалках та обприскувачах і каже, що так можна добитися зменшення накладання десь на 10%.

4. Варіативний дозатор добрив

Завдяки цьому найдоступнішому по ціні способу точного землеробства найбільші переваги дістають фермери, які мають великі нерівності на своїх полях.

Щодо проблем якості води, то, наприклад, у господарстві Монтгомері виявили, що використовують забагато поживних речовин (нутрієнтів). Сьогодні у його господарстві використовуються майже всі дозатори добрив, залежно від найменших особливостей ділянки.

За словами фермера Кіко, вони все ще усереднюють кількості вапна, фосфору та калію на акр, але використовують систему планування та змінної швидкості. «Набагато краще вживати ці добрива саме там, де вони потрібні. Не знаю, чи ми економимо на продукті, але отримуємо більший врожай», - сказав він.

5. Змінна норма посіву

Назвичайно популярна технологія у багатьох господарствах в США. «Ми нарешті починаємо застосовувати варіативну норму посіву», - сказав Кемпбелл. Протягом останніх кількох років він використовував сітку вибірки (семплінгу), щоб розбити поля на зони, використовуючи дані про типи грунтів. «Я завантажую дані ділянки в комп'ютер, задаю у програму, і все робиться автоматично», - сказав він.

Монтгомері заявив, що у його господарстві також інтенсивно використовується управління нормою посіву. «Наші середні норми посіву насіння соєвих бобів різко знизилися, але ми маємо гідні врожаї».

6. Смартфони, планшети та додатки

Хоча ці пристрої не новинка, вони набувають усе більшої популярності у фермерському житті. Вони дозволяють діставати максимум інформації - від моніторингу погоди до перевірки ринків, і навіть запуску діагностики певного обладнання.

7. Big data

Деякі фермери все ще трохи скептично ставляться до того, що всю свою інформацію складають у цьому сервісі; інші не знають, як ними ефективно скористатися. Але природа і досі відіграє найбільшу роль в агробізнесі, вважає Кемпбелл. На початках він не хотів застосовувати цю технологію, бо вважав її непотрібною і надто складною, але співпраця з місцевими кооперативами полегшила формування його даних та їх розшифровку. «Ви повинні знати свої поля. Коли ви в полі, ви можете побачити все у цифрах і даних - це полегшує керування та виконання задач», -  каже він. Програму хочуть покращити, і ці технології з часом стануть більш доступними для малого та середнього фермерського бізнесу, перкеонаний Кемпбелл.

Точне сільське господарство та нові технології агробізнесу є не єдиним інструментом управління. Але світ технологій сільського господарства швидко розвивається, більшість фермерських господарств активно опановують ці інструменти.

Переклад Оксана Козак (www.farmanddairy.com)

Інтерв'ю
Зернозбиральні комбайни — це спеціалізовані сільськогосподарські машини, які щороку мають відносно невелике часове вікно для використання, але навіть й за такої умови вони є ключовими машинами у сільському господарстві. Від їхньої... Подробнее
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від

1
0