Топ-3 галузей АПК, які стрімко наростили експорт у 2016 році
Україна збільшила експорт та відкрила нові ринки збуту для сільськогосподарської продукції, незважаючи на те, що загальне падіння експорту країни склало 4,6% (або на $1,8 млрд) в 2016 році. У трійку лідерів увійшлі такі продукти, як цукор, соняшникова олія та вершкове масло, пише propozitsiya.com з посиланням на bakertilly.ua.
1. Рекорд з експорту цукру
Уперше за проміжок часу від початку незалежності Україна експортувала 465,9 тис. т, що в грошовому виразі становило $352008,4 тис., тим самим встановивши рекорд з експорту цукру. Із 13,66 млн то цукрового буряку було виготовлено 2,008 млн т цукру, що на 40,5% більше за показник минулого року. У цьому процесі були задіяні 42 заводи.
Також були відкриті нові ринки збуту. Так, український цукор уперше потрапив до М'янми, Шрі-Ланки, Афганістану, Сомалі, Ефіопії, Південноафриканської республіки, Македонії, Судану, Китаю.
Як пояснив міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий, це відбулось завдяки планомірному підвищенню якості цукру. Також у міністерстві зазначили, що такі показники в тричі більші, порівнюючи з 2010-м, а завдяки зростанню врожайності у 2016 році валовий збір цукрових буряків із площі 290 тис. га склав 13,2 млн т, тоді як у 2000 році таку ж кількість цукросировини було зібрано із площі в 747 тис. га.
2. Україна залишається світовим лідером з експорту соняшникової олії
У 2016 році експорт збільшився на 10% до 4,4 млн т. Ця галузь вже давно показує стрімке зростання. Це пояснюється збільшенням врожаю соняшника. Поки що ми займаємо 56-57% від усього світового ринку соняшникової олії. Друге місце із виробництва та експорту посідає Росія.
Експерти позитивно оцінюють картину, прогнозуючи зростання виробництва соняшникової олії на рівні 11%, експорту на 3,1%, а кількості врожаю на 0,5 млн т - до 13,5 млн т у порівнянні з попереднім роком.
3. Експортовано вершкового масла на 25% більше, ніж минулого року
У 2016 році виробники експортували масла та молочних жирів приблизно на 25 % більше, що у грошовому розрізі становить близько $33,5 млн. Якщо порівнювати із 2014-м, то експорт зріс втричі.
Аналітики вказують, що такі показники стають реальними завдяки сприятливій ціновій кон'юнктурі зовнішнього ринку. До того ж, у світі попит на масло досить високий.
Головною перемогою стало те, що Україна увійшла до рейтингу найбільших світових експортерів вершкового масла. При цьому чотири лідери - Нова Зеландія, Білорусія, ЄС та США, скоротили експорт. Виробники продовжують набирати обертів на збільшення виробництва та продажу за кордон.