Спецможливості
Агробізнес

«Тепличний бізнес України-2019» — перша міжнародна конференція

30.08.2019
5074
«Тепличний бізнес України-2019» — перша міжнародна конференція фото, ілюстрація

Незважаючи на досить дорогі енергоресурси, тепличний бізнес в Україні починає стрімко розвиватися й нарощувати обсяги виробництва продукції. Слід зазначити, що ще десять років тому основними овочевими культурами, які вирощували в закритому грунті, були огірки й томати. Але на сьогодні їхній асортимент значно розширився. Можливість отримати надранній урожай високоякісної продукції спонукає аграріїв вирощувати в теплицях, окрім овочевих, ще й плодово-ягідні культури, серед яких полуниця, ожина, черешня, виноград та інші. Про це пише propozitsiya.com.

Тому й виникла ідея організації Першої міжнародної конференції (форуму) «Тепличний бізнес України-2019», яка відбулася 22 серпня п.р. у м. Дніпро. Організатором виступив проєкт «АПК-Інформ: овочі і фрукти» за підтримки Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), Української плодоовочевої асоціації (УПОА), Українського проєкту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, а також інформаційно-аналітичного проєкту EastFruit.

На конференції був широко представлений український тепличний бізнес, зокрема компаніями, які займаються постачанням обладнання (для поливу, освітлення тощо) та організацією тепличних комплексів «під ключ», техніки, ЗЗР, торф’яних субстратів, добрив, насіння, всіх видів тари для тепличної продукції, а також вітчизняними та іноземними виробниками, які вирощують овочеві та плодово-ягідні культури в закритому ґрунті.

Всього в форумі взяли участь понад 100 осіб, переважна частина яких — виробники плодоовочевої продукції у закритому ґрунті як з України, так і з країн СНД (Грузія, Узбекистан, Таджикистан), а також із Молдови, Нідерландів, Італії, Ізраїлю.

Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО, розповів про світові тенденції тепличного бізнесу. Він, зокрема, наголосив про переваги вирощування продукції в закритому ґрунті, а також про досягнення у світовому тепличному бізнесі. Як приклад успішного розвитку він назвав окремі країни, які є лідерами в цій сфері виробництва овочів: з експорту тепличної продукції — Польща (понад 150 млн дол. США) та імпорту — Росія (близько 1 млрд дол. США).

Федір Рибалко, директор Української плодоовочевої асоціації (УПОА), розкрив усі конкурентні переваги України, порадивши виробникам зайняти ринкові ніші й збільшити присутність широкого асортименту української тепличної продукції на всіх ринках сусідніх країн, особливо з урахуванням сезонних «вікон» у виробництві.

Про роль агроконсалтингу в сучасному сільському господарстві розповів Євгеній Сердюк, генеральний директор компанії Best Crop, Україна. Він ознайомив слухачів із діяльністю компанії Best Crop, яка надає консультації щодо сучасних технологій вирощування культур, їхнього живлення, хімічного та біологічного захисту, а також автоматизації всіх виробничих процесів у теплицях тощо. А також доповідач зупинився на вимогах від інвесторів до тепличних проєктів.

Особливості використання стимуляторів росту FITBEST у закритому ґрунті виробництва Ізраїлю розкрив Сергій Бойко, директор із розвитку компанії «АДАМА Україна». Він, зокрема, зупинився на ефективності стимуляторів росту для кореневого та листкового внесення, а також на їхніх антистресових властивостях.

А Дмитро Лівшиць, генеральний директор компанії «АДАМА Україна», ознайомив слухачів із передовими ізраїльськими сільськогосподарськими технологіями, а саме: виробництвом «під ключ» сучасних тепличних комплексів і різноманітним насіннєвим матеріалом овочевих культур для закритого ґрунту тощо.

Леонід Чебанов, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Київського національного університету будівництва та архітектури, розкрив сучасний стан розвитку технологій експлуатації, проєктування та будівництва теплиць. Із його доповіді гості конференції дізналися про сучасні класифікації теплиць, а також інноваційні технології вирощування різноманітних культур — як овочевих, так і плодово-ягідних — в умовах закритого ґрунту.

Як дібрати варіанти плівкових теплиць для вирощування овочів, ягід і зеленних культур з урахуванням економічних і технологічних переваг, розповів Ігор Луб’яний, директор ТОВ «Агроліум». Також він зазначив, що теплиці мають відповідати таким параметрам: тривалий період робочої придатності, мінімальні витрати на експлуатацію, а також легкість у використанні та керуванні всіма процесами.

Про регулятори росту та сучасні методи дезінфекції сортувальних ліній за допомогою препарату Huwa-San розповів Василь Бондаровський, керівник напряму ЗЗР, ТОВ «ЕФТ ПЛЮС». Зазначений препарат складається переважно з перекису водню, що стабілізований іонами срібла. Він досить безпечний і ефективно знищує хвороботворні організми на тепличних поверхнях, рослинній продукції, а також у системі поливу тощо.

Олег Васильченко, директор компанії «Опт Агро», розкрив технологічні особливості зрошення в теплицях. Він наголосив на важливості якості поливної води, охарактеризував її особливості за використання з різних джерел, а також аргументував необхідність її підготовки (очищення, підігрівання).

Дуже цікаву й доречну тему інтегрованого захисту овочевих культур у теплицях розкрив Антон Балдін, директор із розвитку групи компаній «ЕКО Культура». Захист рослин у теплицях має базуватися на максимальному використанні ентомофагів, біопрепаратів, а також агроаксесуарів (ловильні пастки для виявлення та знищення шкідливих комах).

У останньому блоці форума гості мали можливість ознайомитися з досягненнями вирощування культурних рослин у закритому ґрунті на прикладі країн СНД. Зокрема, Парход Назаров, консультант МФК, Узбекистан, розповів про їхню експансію тепличного бізнесу та створену ними конкуренцію для України й Грузії. Давід Джанелідзе, представник компанії Herbia Ltd., Грузія, ознайомив гостей конференції з особливостями грузинського тепличного бізнесу. І на завершення конференції Євгенія Нікітюк, представник ТОВ «Аврора», розповіла про переваги перенесення виробництва винограду та черешні у закритий ґрунт.

По закінченні виступів було підведено підсумки конференції, а гості за святковим фуршетом змогли в неформальній обстановці поспілкуватися зі своїми колегами та однодумцями, а також поділитися власним досвідом або виробничими невдачами.

Сподіваємося, що Перша міжнародна конференція «Тепличний бізнес України-2019» дасть старт стрімкому розвитку вітчизняних тепличних підприємств, а вироблена ними екологічно чиста й смачна продукція буде на столах не лише українців, а й жителів багатьох держав світу.

Олександр Хорєв, керівник проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти»:

— Сьогодні ми проводимо Першу міжнародну конференцію «Тепличний бізнес України-2019». Це нетипова конференція для нашого проєкту, і вона не є регулярною подією. Але за підтримки FAO (Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй), яка запросила й організувала приїзд в Україну середніх та великих виробників тепличних овочів із Грузії, Таджикистану, Молдови та Узбекистану, ця подія (форумі) набула більшої значущості, стала більш цікавою та глобальною.

Так, у країнах пострадянського простору тепличні технології виробництва овочів нині розвиваються дуже стрімко. Причому деякі країни можуть навіть похвалитися кращими досягненнями від українських виробників-тепличників, а в деяких — розвиток тепличного бізнесу перебуває, навпаки, практично на нульовому рівні. Хоча ми добре розуміємо, що в теплицях можна вирощувати практично всі овочеві, плодово-ягідні, пряні та багато інших сільгоспкультур у всіх країнах світу. Такі приклади нам показують Єгипет, Ізраїль зі своїми технологіями та обсягами продажу вирощеної тепличної продукції.

Чому місцем проведення цієї міжнародної конференції вибрали саме Україну? Наша країна перебуває нині саме на такому рівні, коли виробники, які переходять на вирощування овочів у закритому ґрунті, розуміють, що теплиці — це не лише… огірки й томати. Адже в такий спосіб можна вирощувати зеленні культури, інші овочеві та навіть ягоди й фрукти. До речі, в Україні у закритому ґрунті вже масово вирощують навіть черешню.

Вирощування плодово-овочевої продукції у закритому ґрунті дає можливість першими вийти на ринок і виставити за неї набагато привабливішу ціну та отримати, відповідно, пристойний прибуток від її реалізації. До того ж у теплицях легше захистити рослини від хвороб, шкідників, а також виростити продукцію визначеного розміру та якості. І ще одна дуже важлива перевага тепличної технології  — захист рослин і врожаю від несприятливих погодних умов (град, дощ, туман тощо). У відкритому ґрунті це забезпечити дуже важко.

Тож асортимент вирощуваної плодово-овочевої групи в Україні й спонукав FAO провести таку міжнародну конференцію саме в нашій країні. Такі конференції за участю FAO відбуваються і в інших країнах — сусідній Молдові, Грузії.

Сьогодні ми ділимося досвідом вирощування низки культур, які вирощуємо в закритому ґрунті: черешня, виноград. Спікери ознайомлять присутніх із різноманітними технологіями вирощування тепличних культур, а також різновидами конструкцій теплиць. Адже вони можуть бути дуже різними: від маленького плівкового тунелю до масштабних плівкових конструкцій, а також до сучасних полікарбонатних тепличних комплексів. Серед доповідачів — як українські спеціалісти, так і колеги з Узбекистану та Грузії. Це чудова можливість обмінюватися досвідом і вирішувати питання подальшого розвитку.

Взагалі, ми вважаємо, що теплична справа досить цікава й перспективна для розвитку в Україні.

Іскандар Оділов, компанія Agroservice, Узбекистан:

— Ми на 6 га плівкових теплиць південнокорейського виробництва вирощуємо томати, огірки та болгарський перець. Ця конференція, яку організував Європейський банк реконструкції та розвитку, для нас дуже корисна. Тут ми обмінюємося досвідом, вивчаємо нові технології вирощування (агрономія) тепличних культур, а також особливості біологічного та хімічного захисту рослин у закритому ґрунті.

У нас в країні активно розвивається аграрний, зокрема й тепличний, бізнес. Наша держава надає пільгові кредити, які фінансуються міжнародними фінансовими інститутами, та підтримує агровиробників на законодавчому рівні. Тому ми намагаємося вийти на європейські ринки, експортувати свій товар. Адже за останні кілька років обсяг вирощеної тепличної продукції в нас виріс у три-чотири рази. Відповідно, нашу продукцію потрібно реалізовувати в інших країнах. На міжнародному ринку конкуренція дуже велика, й що далі, то вона буде тільки зростати.

Напередодні форума  ми побували в кількох тепличних господарствах. Це було дуже цікаво й пізнавально. Особливо мене зацікавив агрономічний супровід вирощуваних культур, біологічний і хімічний захист рослин від шкідників і хвороб, а також консалтингові послуги в аграрній сфері.

Бердіа Сілагадзе, компанія SP Berdia Silagadze, Грузія:

— У мене власне тепличне господарство на 2800 м2. У плівкових теплицях тунельного типу вирощуємо різні види зеленних культур (салати, петрушка, кінза, кріп) для місцевого ринку. Плануємо розширювати виробництво, тож будуємо нові теплиці. Також хочемо розширити асортимент вирощуванням місцевих пряних трав.

Цей форум дуже цікавий. Ми познайомилися й обмінялися контактами з представниками різних тепличних господарств. Також у нас була можливість відвідати кілька теплиць і ознайомиться з їхньою роботою. Дуже добре, що ми змогли безпосередньо поспілкуватися та обмінятися думками й досвідом. У свою чергу, я побачив дещо цікаве для себе, але й ми також маємо чим похвалитися. Такі комунікації дають змогу розширити наш досвід і, однозначно, будуть корисними як для України, так і для Грузії.

Вадим Цируль, компания Green Garden Group, Україна:

— Наше виробництво розміщене в Київській області. Наша компанія займається будівництвом тепличних комплексів, розробкою і продажем внутрішнього обладнання для вирощування зелені та ягід, вирощених методом не гідропоніки, а аеропоніки. Також ми самі вирощуємо салати, шпинат, базилік, руколу й інші культури та продаємо їх під торговою маркою «Грядочка». До речі, ми не вирощуємо моно продукт — в одному кущику з’єднуємо по одній рослині руколи, базиліку та одного з видів салатів. У результаті споживач отримує в одному кущику (пакеті) вже практично готовий набір зелені для салату. Для збільшення терміну зберігання продукту й збереження всіх вітамінів ми свою зелень продаємо з корінцями.

Будь-яка конференція, або збори однодумців чи людей, які працюють в одному напрямі, — це позитивний сигнал. Наша компанія брала участь у низці заходів, де був лише частково охоплений тепличний бізнес. Але досі ще не було таких спеціалізованих медіа-проєктів, повністю присвячених саме технології овочівництва закритого ґрунту.

Україна має багато кліматичних зон, у яких технології вирощування тепличної продукції дуже різні. В Україні тепличний бізнес починає активно розвиватися, тому з кожним роком він буде розширюватися та набирати потужніших обертів. «АПК-Інформ: овочі та фрукти» — великі молодці, що організували конференцію, присвячену суто тепличного бізнесу.

Я сподіваюся, що з приходом нового уряду тепличні господарства будуть активно розвиватися й розростатися, що дасть змогу забезпечувати тепличною продукцією не тільки внутрішньоринкові потреби України, а й ринки сусідніх європейських країн.

Г. Козак

Інтерв'ю
Кілька місяців тому компанія «Фінтех.Про» запустила унікальну платформу AgroАpp, яка допомагає сільгоспвиробникам швидко одержати фінансування без відсотків і часто без застави. Із сервісом уже співпрацюють найкращі банки України й... Подробнее
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее

1
0