Власна біржа - це можливість впливати на сусідні країни, - Л.Козаченко
Можливість максимального доступу до інформації про продавців / покупців - дуже важлива при торгівлі зерном зокрема,і в цілому будь-якою аграрною продукцією. Адже мова йде про великі гроші і великі обсяги поставок. І кращий доступ до такої інформації надає товарна біржа. Про переваги біржі розповів народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко на agroportal.ua, повідомляє propozitsiya.com.
За його словами, біржа - це не тільки інструмент, який зводить продавця з покупцем. Її головна перевага в тому, що вона мінімізує ризики.
Експерт нагадав, що за останній десяток років в Україні було кілька спроб створити біржу, де б фермери могли підписувати ф'ючерсні контракти на поставки своєї продукції з відстрочкою доставки. Принцип роботи такої біржі простий - ціна, прописана в контракті, гарантована фермером, але не є остаточною. Тобто, якщо підписант ф'ючерсного контракту з наближенням дати поставки розуміє, що ціна, на яку він погодився раніше, вже неприваблива, він може продати / купити вирощену продукцію на спотовому ринку, де ціна виявилася кращою, а ф'ючерсний контракт викупити назад, щоб не виконувати. Як показує досвід, різниця в ціні -на користь фермера.
Проте, всі спроби створити ф'ючерсну аграрну біржу в Україні провалилися. Причин, за якими Чиказька біржа і Euronext зазнали невдачі, багато, але головним гальмом була непоінформованість українських чиновників. "Вони не розуміли, що таке ф'ючерсна біржа, які товари на ній можна купувати і продавати. Не розуміли і того, що біржа важлива не тільки для торгівлі сільськогосподарською продукцією, а будь-якою - металом, хімічною продукцією, енергоносіями, корисними копалинами і т. д. Відсутність необхідного інтелекту на рівні влади звело нанівець всі зусилля інвесторів", - вважає Л.Козаченко.
У той же час він упевнений, що ф'ючерсна біржа в Україні з'явиться, оскільки зацікавлені в цьому саме аграрії. "Нам вигідно, щоб покупці збиралися на нашій території і на наших умовах", - пояснює експерт.
Зараз про відкриття біржі в Україні думають не тільки американці і європейці - до них приєдналися китайці. Так, представники Товарній біржі Дзіліня (JICI) готові розглянути можливість реалізації такого проекту в Україні. Серед переваг створення біржі експерт виділив наступні: запит від українського бізнесу, вигідне розташування України і можливість "прив'язати" продажу продукції з інших пострадянських держав, в тому числі з Росії.
"І ще один дуже важливий момент - геополітика. Наявність власної біржі в Україні - це не тільки імідж, це також можливість впливати на сусідні країни", - упевнений Л.Козаченко.