Спецможливості
Новини

Шість головних весняних проблем агрономів

22.02.2017
2250
Шість головних весняних проблем агрономів фото, ілюстрація
В 2015 году это фото обошло все издания и было признано газетой "День" лучшей фотографией года. Солдат-агроном под Дебальцево склонился в поле над озимыми. В 2017-м он назначен директором коммунального предприятия "Зеленстрой" в Днепре

Щоб зменшити вплив негативних факторів на сільгоспвиробництво, потрібно врахувати всі можливі проблеми, передбачити ризики та знайти найбільш ефективні і мало витратні заходи боротьби з ними. Про те, яких саме проблем слід чекати агрономам цієї весни, пише propozitsiya.com з посиланням на SuperAgronom.com.

1. Весняне підживлення озимих

Ймовірне значне підвищення температури зменшить тривалість періоду, коли цей захід можливо буде провести. Минулого року у цей час шар снігу на полях був практично відсутній, і деякі господарства розпочинали підживлення озимини по мерзлоталому ґрунту. У цьому році сніговий покрив ще добре тримається на полях, а коли сніг повністю розтане, часу для того щоб вносити добрива може залишитись обмаль.

Для проведення першого ранньовесняного підживлення доцільно буде використовувати аміачну селітру, КАС тощо. Небажано робити підживлення сечовиною - при низьких температурах достатньо повільно з цього добрива азот засвоюється рослинами - радять фахівці Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН.

2. Погодні умови

Цьогорічні погодні умови призвели до того, що близько 85% озимини знаходиться у фазі 2-3 листків чи шильця, кущення спостерігається лише на 15% посівів. По озимому ріпаку ситуація ще гірша.

Агрономам бажано провести докладний моніторинг стану посівів, причому при відборі монолітів слід звертати увагу в першу чергу не на те, чи відростає зелена маса рослини, а на кореневу систему. Якщо коренева система розвивається нормально та утворює вторинні корінці, значить, рослина житиме. Якщо ж листочки відростають, а корені слабкі - така рослина все одно загине.

3. Наслідки перезимівлі

У різних регіонах країни погодні умови суттєво відрізнялися. Якщо Північний Схід та Центральна Україна можуть досить спокійно дивитися у майбутнє, то західні та деякі східні регіони вже зараз починають підраховувати можливі збитки.

4. Шкідники напоготові

Вони шкодять і насінню, і молодим посівам, і вже зрілим рослинам впродовж всього вегетаційного періоду. Частково проблему шкідників може вирішити інсектицидне протруювання насіння перед висівом. Але не повністю: після перезимівлі озимі вже втратили цей початковий інсектицидний захист та вразливі до пошкоджень шкідниками.

Загрожують шкідники і кукурудзі. Наприклад, у минулому році з’явився зовсім новий для цієї культури вид - ківсяк плямистий або крапчастий (його ще називають багатоніжкою). Цей шкідник трохи схожий на дротяника, але має деякі морфологічні відмінності та пошкоджує і насіння, і молоді рослини. Ківсяки завдають великої шкоди, знижуючи густоту посівів на 40%-50%, особливо активні вони уночі, але за вологої та похмурої погоди можуть «активно харчуватись» і впродовж дня. Оскільки живе ківсяк в середньому 3 роки, на тих полях, де його було помічено тогоріч, слід чекати шкідника і у цьому році. Основний метод боротьби - протруєння насіння кукурудзи перед висівом, внесення препаратів у ґрунт буде менш ефективним.

Дротяників також потрібно врахувати, готуючи насіння до посіву. Добре працює протравлення посівного матеріалу інсектицидами з діючими речовинами іміаклоприд, тіаметоксам, клотіанідин. Норми залежать від концентрації діючої речовини та виробника.

5. Хвороби та бур'яни

Волога погода та тривале танення снігу на полях за плюсових температур, коли посіви деякий час будуть знаходитись практично у воді,  можуть викликати цілий спалах грибкових захворювань рослин.

В ІСГ Північного Сходу НААН радять фунгіцидне протруювання посівного матеріалу: два компоненти (а іноді й три - два фунгіциди та один інсектицид) набагато надійніше захистять насіння та сходи, ніж однокомпонентні препарати.

6. Економічні чинники

По-перше, чергове здорожчання паливно-мастильних матеріалів помітно позначиться на вартості всіх технологічних процесів у сільському господарстві.

По-друге, багатьом господарствам цього року доведеться «затягнути паски» та економити. Зазвичай, економлять на засобах захисту рослин і на насінні.

Інтерв'ю
Люди, які в усьому шукають позитив, відзначають, що нинішньої весни на полях хоча б хвороби не дошкуляють. «І так, і ні», — коментує ситуацію менеджер з технічної підтримки напряму захисту насіння компанії «Сингента», фітопатолог, кандидат... Подробнее
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее

1
0