Селекційні компанії просять ЄС не гальмувати другу зелену революцію
Іспанська Національна асоціація селекціонерів рослин (National Association of Plant Breeders) заявляє, що в сільському господарстві настає ера нової зеленої революція, що викликана успіхами генетики, і просить ЄС не гальмувати цей розвиток, а забезпечити сучасне, конкурентоздатне і стале виробництво. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на freshplaza.com.
Генеральний секретар Національної асоціації селекціонерів рослин Антоніо Вільярроель заявив, якщо ЄС дотримуватиметься тієї ж політики, що зупинила розвиток ГМО, – це стане катастрофою, яке позбавить Європу можливості взяти участь у технологічному розвитку.
А. Вільярроель розповів, що ГМО вже перевершено набагато точнішими технологіями, які вже застосовуються в біотехнології, фармацевтиці та медицині. «Більше немає потреби в тому, щоб брати, вирізати й пересаджувати ділянки генів. Зараз ми розуміємо, де знаходиться небажаний ген і як його нейтралізувати, або, навпаки, активувати, щоб вивести рослину, стійкішу до хвороб, або знизити обсяги застосування ЗЗР чи кількість відходів. Потенціал величезний, якщо не буде регуляторних перешкод», — говорить він.
Вільярроель переконує, що Європа стоїть перед необхідністю вирішити, що вона хоче: виробляти продукти харчування і розвивати сільське господарство, або зберігати неконкурентну патріархальну модель. «Якщо ми закинемо технології, ми програємо конкурентну боротьбу і нашкодимо фермерам і суспільству в цілому», — говорить він.
Керівник асоціації нагадав, як ЄС відмовився від ГМО в минулому, хоча всі застороги й попередження, що йшли від певних галузей, не підтвердилися. Це також шкодить стратегії компаній, що працюють по всьому світу, і їхнім інвестиціям у селекцію рослин, обсяг яких перевищує інвестиції в автомобільну галузь чи розробку програмного забезпечення.
Своєю чергою президент Національної асоціації селекціонерів рослин Хуліан Арнедо звернув увагу на піратство, що завдає легальному бізнесу збитків на більш ніж €100 млн щорічно. Він говорить, що цей селекційні компанії інвестують у дослідження від 15 до 35% доходів, а це набагато більше, ніж фармацевтичний сектор. Проте окуповуються ці інвестиції в один-єдиний спосіб — як оплата за інтелектуальну власність.
Віце-президент Міжнародної федерації насінництва (International Seed Federation) Едуард Фіто нагадує, що галузь селекції та насінництва зростала, отримуючи все ширше визнання по всьому світу і привертаючи до себе увагу інвесторів. Також він вказав на деякі з викликів майбутнього, зокрема, регулювання методів отримання нового насіння та боротьбу з піратством, рівень якого становить близько 50%, досягаючи 75–80%.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com