Спецможливості
Новини

Різка зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок сої містить суттєві ризики

19.04.2018
1803
Різка зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок сої містить суттєві ризики фото, ілюстрація
Різка зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок сої містить суттєві ризики

Зміна порядку оподаткування операцій із вивезення сої за межі митної території України в митному режимі експорту що передбачена з 1 вересня 2018 року, містить суттєві ризики. Прийняття та імплементація цих змін призведе до виникнення небажаних наслідків для всіх учасників цього ринку. Таку думку висловив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш, пише propozitsiya.com з посиланням на прес-службу Інституту аграрної економіки.

Зміни щодо переходу із режиму оподаткування за нульовою ставкою на режим звільнення від оподаткування при експортних поставках сої пропонуються в проекті закону №2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Основними бенефіціарами ухвалення цього рішення є власники виробничих потужностей з переробки олійних культур.

«У такий спосіб вони намагаються досягнути більшого рівня завантаженості власних виробничих потужностей та підвищити рівень маржинальності своєї діяльності, яка у 2017 році суттєво знизилася внаслідок гострої конкуренції за сировину», - зауважив експерт.

Подібні зміни несуть суттєві ризики для розвитку всієї олійної галузі. Насамперед, товаровиробники можуть суттєво знизити площі під соєю. А у разі переорієнтації товаровиробників на інші культури, крім олійних, завантаження переробних потужностей так і залишиться на рівні двох третин, тому подібні нововведення можуть призвести до певних втрат і для самих ініціаторів даних змін.

Найбільші ж ризики, на його думку, пов’язані зі зміною предмета поставок на відповідні регіональні ринки. Досі Україна поставляла необроблену продукцію на ринки країн Близького Сходу фактично без застосування ввізного мита. Якщо відбудеться зміна предмета поставки із соєвих бобів на продукт їх переробки – олію чи шрот, можна з високою ймовірністю прогнозувати втрату цих ринків. Відповідно, наприкінці осені цілком можливий обвал цін на сою на внутрішньому ринку внаслідок різкого зниження обсягів експорту продуктів її переробки.

«Проблему підвищення рівня завантаженості виробничих потужностей з переробки насіння (бобів) олійних культур варто вирішувати більш зважено – з урахуванням усіх можливих економічних наслідків», - підсумував Леонід Тулуш. Зокрема, це може бути здійснено шляхом запровадження фінансового стимулювання поставок сої на переробні підприємства, або ж завантажити переробні потужності за рахунок імпортної сировини.

<

Інтерв'ю
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агріте­ма" своїми біорішен­ня­ми кар­ди­наль­но змінює підхід до зем­ле­роб­ст­ва. Про біоінно­вації, які по­над 10 років компанія на­дає аг­раріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес