Спецможливості
Новини

Причини, через які виникли проблеми з введенням ринку землі

12.10.2017
1663
Причини, через які виникли проблеми з введенням ринку землі фото, ілюстрація
Проблеми з введенням ринку землі виникли більшою мірою через велику кількість популістів, котрі успішно впровадили пострадянський менталітет значній частині населення

Проблеми з введенням ринку землі виникли більшою мірою через велику кількість популістів, котрі успішно впровадили пострадянський менталітет значній частині населення: землю продавати неможна, однак здавати в оренду - цілком нормально.

Тенденцію підтримувало потужне агрохолдингове лобі – найбільші сільгоспвиробники, котрі отримували і отримують значні вигоди від низьких орендних ставок, обумовлених діючим мораторієм. Причини, через які виникли проблеми з введенням ринку землі, окреслив юрист практики супроводження бізнесу Juscutum Андрій Віщук, пише propozitsiya.com за матеріалами grushevskogo5.com.

Земельні ділянки продаватимуть на електронних торгах

Зняти мораторій на відчуження сільськогосподарських земель уже в 2018 році пообіцяли МВФ для отримання наступного траншу. Автори профільного закону відмічають, що крім наділення правами власності на землю вони встановлюватимуть певні обмеження.

У зареєстрованому законопроекті «Про використання земель сільськогосподарського призначення» (5535) передбачено можливість придбання земельних ділянок фізособами, юрособами, зареєстрованими за законодавством України, територіальними общинами в особі органів місцевого самоуправління, державою в особі органів виконавчої влади.

Згідно документу, продаж земельних ділянок сільгосп призначення державної і комунальної власності запропоновано здійснювати шляхом проведення електронних земельних торгів, окрім продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розміщено об’єкти нерухомого майна, що знаходиться у власності приватних осіб.

Угіддя дрібних фермерів зростатимуть

Проект Закону передбачає можливість використання земель сільськогосподарського призначення як застави для забезпечення виконання обов’язків по договорах з банками й іншими фінансовими закладами. Також передбачено відчуження усіма фінзакладами земділянок, право власності на які перейшло в рахунок погашення заборгованості за борговими зобов’язаннями. Держгеокадастр матиме повноваження самостійно відчужувати ділянку на електронних торгах.

Передбачається також, що господар земділянки отримає право обміняти свою ділянку на іншу. Це впроваджує на ринок функцію обміну землею і створює умови для поступового зростання угідь дрібних фермерів.

Зміну цільового призначення землі можливо здійснити не раніше, ніж через три роки з моменту отримання права власності на таку земельну ділянку. Планується заборонити розділення земельної ділянки, представленої для ведення товарного сільгоспвиробництва чи фермерського господарства, якщо в результаті цього утвориться хоча б одна земельна ділянка площею менше 1 га.

Особи, котрі придбали у власність земельні наділи, однак обмежені у їхньому володінні, будуть зобов’язані продати їх протягом року з дати набуття права власності.  

Українські землі у власності іноземців – перспектива чи загроза?

Закон передбачає низку обмежень. Так, максимальна площа земель сільгосппризначення не повинна перевищувати 500 га на особу.

При купівлі земельних ділянок площею 200 га покупець зобов’язаний подати електронну декларацію і документи, що підтверджують доходи такої особи. Юрсобам законопроект дозволяє володіти не більше, ніж 33% від угідь території об’єднаної територіальної  громади і/або району.

Проект передбачає право відчуження приватної власності (землі). Юрособи одержать право на придбання таких земель з 1 січня 2020 року, а з 1 січня 2030 року таке право планують надати іноземцям, а також особам без громадянства. Останнє викликало хвилю обурення в суспільстві в зв’язку із заволодінням землею іноземцями. Україна не має правової можливості обмежити іноземним громадянам доступ до ринку сільгоспземель для забезпечити дії принципу вільного руху капіталу. Це зобов’язання зафіксовано у ст. 145 Згоди про асоціацію між Україною і ЄС.

За псування земель власники мають нести відповідальність

Встановлення суворої відповідальності за псування земель юрист вважає пріоритетним обов’язком авторів законопроекту, і така відповідальність неодмінно має наставати.

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0