Поляки знашли креативне рішення проблеми російських санкцій
Російське ембарго на імпорт плодоовочевої продукції з ЄС, запроваджене в серпні 2014 року, завдало відчутного удару польському яблучному бізнесу, адже країна є найбільшим у Євросоюзі і другим у світі виробником цих фруктів. Про це пише propozitsiya.com за матеріалами польської преси.
Так, лише за 2011-16 роки валовий збір яблук зріс на 46%. Іншими словами, експорт яблук у східному напрямку виявився перекритим, а виробництво цих фруктів зростало, позаяк продовжували входити в плодоношення насадження, закладені ще до несподіваного ембарго. Компенсувати втрату східного напрямку експорту за рахунок ринку ЄС було неможливо, бо в Європі конкуренція й без того надзвичайно висока.
Та поляки знайшли вихід: у країні стало стрімко зростати виробництво сидру. Причому в цьому випадку країні не довелося з такими труднощами шукати зовнішні ринки збуту, як у випадку зі свіжими яблуками: продукт припав до смаку місцевим споживачам, тож саме внутрішній попит став основним рушієм продажів.
Польські виробники яблук скаржаться, що розвитку ринку сидру стримується акцизом, що становить 1-1,5 злотих (7,4-10,1 грн – ред.) за літр а також обов’язковими вимогами до маркування. Тому садівники вимагають застосування нульової ставки акцизу або взагалі звільнення від цього податку та скасування обов’язкових вимог до маркування за прикладом піренейських країн, Італії, Кіпру та низки балканських держав. Польським селянам у цьому питанні навіть вдалося заручитися підтримкою міністерства фінансів.
Однак і без того, за даними звіту «Переробка фруктів і овочів» одного з найбільших банків країни РКО, наслідки російського ембарго подолані: експорт польських фруктів і овочів уже перевищив рівень 2014 року.