Перспективи ринку свіжого молока: об'єм $20 млрд грн та щорічний ріст на 8,8%
За найскромнішими оцінками, ринок свіжого молока та молокопродуктів складає понад 20 млрд грн і має тенденцію до зростання. Про це на своїй сторінці у Facebook написав Андрій Ярмак, економіст департаменту технічної співпраці продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), передає propozitsiya.com.
За його словами, організація протягом кількох років відслідковує розвиток ринку свіжого молока та молокопродуктів, що продаються населенням безпосередньо споживачам. За підрахунками, в 2014 р. таким чином було реалізовано близько 2 млн т в молочному еквіваленті, в 2013 р. - трохи меньше.
На думку експерта, існує кілька фактів, які доводять перспективність даного сегменту.
По-перше, цей сегмент ринку "свіжого молока", як називає його А.Ярмак, який включає свіже молок, домашній сир, сметану і масло, має тенденцію до зростання, в той час як ринок продуктів промислової переробки молока - падає.
По-друге, з 2007 по 2016 рр. цей ринок зростав в середньому на 8,8% щороку, в той час, як промислова "переробка" падала на 3,6% на рік. "Ці цифри дуже яскраво демонструють динаміку довіри споживачів до українських молочних продуктів", - пише А.Ярмак.
По-третє, частка ринку "свіжого молока" по відношенню до молока, що пройшло переробку, зросла з 17% в 2007 р. до орієнтовно 45% в 2016 р. В 2014-15 рр. вона складала 41-43%.
Четвертий фактор - переробники можуть без проблем завантажити всі свої заводи, працюючи лише на внутрішній ринок, за умови вкладення коштів у поліпшення якості та інформування споживачів про те, чому їхня продукція є безпечнішою та якіснішою, ніж домашня. Адже більшість споживачів, впевнений експерт, іде на базар не за дешевшим продуктом, а за якіснішим і безпечнішим. Він впевнений: ініціативи щодо відновлення довіри споживачів будуть приносити зиск переробникам молока значно швидше, ніж пошук ринків збуту по всьому світу на продукти, які вони зараз виготовляють.
При цьому А.Ярмак радить фермерам кооперуватися та "натискати на п'яти національним та міжнародним брендам по всій країні". За його словами, інвестиції в виробництво літра молока в 10-20 разів більші, ніж в переробку.