Спецможливості
Новини

Горіховоди обговорили проблеми адаптації до кліматичних змін

02.11.2020
731
Горіховоди обговорили проблеми адаптації до кліматичних змін фото, ілюстрація

22 жовтня відбулася онлайн-конференція «Стратегія адаптації горіхових садів України до глобальних змін клімату».

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сторінку в Facebook президента Української горіхової асоціації Геннадія Юдіна.

Конференція була організована Горіховою асоціацією у співпраці з Дніпропетровською ТПП України, та проєктом ITC в Україні.

З огляду на перспективи зміни клімату в Україні, фахівці Української горіхової асоціації пропонують більше використовувати горіхоплідні культури з підвищеними засухостійкими якостями, такі, як мигдаль і фундук, щеплений на ведмежому горісі або інших деревовидних підщепах.

Зростаючу перспективу в створенні інтенсивних садів із карликових і скороплідних сортів, обґрунтувала в своїй інформації провідний агроном асоціації Марія Самарська.

Про поліпшені якості саджанців горіха волоського, що вирощуються в закритому ґрунті, які більш стійкі при створенні садів у північних регіонах України, розповів агроном розсадника «ІМПАК» Дмитро Гриненко.

Президент асоціації Г.Юдін у зв'язку з цим відзначив важливість нових агротехнологій, які стосуються адаптації садів до зміни клімату. Адже, за даними кліматологів, метеорологічна зима в Україні в цьому сезоні так і не наступила. Всі добре пам'ятають довгу зимову відлигу, яка викликала надто раннє пробудження бруньок і незвично ранню вегетацію горіхових садів. А після цього, вже в період початку раннього цвітіння, гримнули підряд дві хвилі зворотних весняних заморозків! Згубні наслідки цих кліматичних змін наші садівники бачать сьогодні в зниженні врожайності горіхових садів.

Фахівцями Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту із застосуванням зарубіжних моделей загальної циркуляції атмосфери й океану та вітчизняних баз даних спостережень з 1855 року зроблений прогноз сезонних значень температур повітря і сум опадів до 2100 року. В результаті встановлено, що очікується підвищення приземної температури повітря в усі сезони року з найбільшим зростанням температур в зимовий період.

При цьому наступні зворотні весняні заморозки «ніхто не відміняв». На маленьких полях в Італії для захисту від короткочасних заморозків використовують туманні гармати. Але для українських садів, де площі вимірюються сотнями гектарів, такий спосіб захисту залишається занадто дорогим і малоефективним.

Зміни клімату — що може бути кращим для збільшення чисельності і поширення шкідників в нові регіони, збільшення їх активності?

За даними Тетяни Адаменко, керівника відділу агрометеорології Укргідрометцентру, за останнє десятиліття сума активних температур на території України зросла в середньому на 200-400°С. Зволоження погіршується, теплозабезпечення збільшується, перезимівля поліпшується, а континентальність клімату, тобто різниця температур між зимою і влітку, — зменшується. Це ідеальні умови, як для збільшення популяцій шкідників, так і для розвитку захворювань.

Для мінімізації цих проблем — потрібен пошук нових агротехнологічних рішень, прийомів спільно з агротехнологами, біологами, садівниками-новаторами, практиками.

 

Інтерв'ю
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам
Микола Горбачов, керівник New World Grain Ukraine (Soufflet Group), президент Української Зернової Асоціації
Для успішного ведення агробізнесу мало виростити і зібрати хороший урожай, потрібно ще вміти його продати. Про основні засади роботи зернового трейдингу в Україні propozitsiya.com розповів

1
0