Спецможливості
Новини

Нова інструкці з обліку зерна різко зменшить пропускну спроможність портів

18.07.2017
2454
Нова інструкці з обліку зерна різко зменшить пропускну спроможність портів фото, ілюстрація
Нова "Інструкція про кількісно-якісний облік зерна" обмежує накопичення зернового експорту територією морських портів і залишає поза законом решту інфраструктури – сухі порти, склади поза портами

Нова "Інструкція про кількісно-якісний облік зерна" обмежує накопичення зернового експорту територією морських портів і залишає поза законом решту інфраструктури – сухі порти, склади поза портами. Це різко зменшить пропускну спроможність портів, поставить під загрозу виконання експортних контрактів і спричинить ланцюжок негативних наслідків. Впевненість у цьому висловив заступник директора з зовнішньоекономічної діяльності ТОВ "Бізон-Імпорт" Ігор Серов, пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.

Експерт зазначає, що у порту Бердянська зараз завантажуються зерновими три судна загальним тоннажем 15 тис. т, на рейді стоять три судна загальним тоннажем 31 тис. т, до кінця липня зайде п'ять суден (тоннажем 35 тис. т). Відповідно до розробленої Мінагропродом Інструкції, допускається завантаження зерна на судна тільки з території внутрішнього портового складу. У цьому порту внутрішні склади в поставках не задіяні - вони не обладнані технічними засобами ні для прийому зерна, ні для його подачі для подальшого завантаження на судно. Державний стивідор пропонує "послугу" -  завантаження зерна лопатами. І щоб до цієї лопати подати зерно, ще потрібно додатково когось наймати. Але Інструкція зобов'язує включити в ланцюжок завантаження зерна не пристосований для зерна портовий склад і сервіс, якого немає. При технічних можливостях завантажень із внутрішнього портового складу обсягом 2-2,5 тис. т зернових на добу, судна, які стоять в порту, будуть завантажуватися до кінця місяця.

Натомість іншим, які стоять на рейді або ще підходять, доведеться чекати, підкреслює І. Серов.

Він нагадує, що контракти на поставку зернових не укладаються сьогодні-на-сьогодні, а підписуються на півроку вперед і більше. Експортери та порти пов'язані контрактами по жовтень 2017 року включно. Обсяги експорту розраховувалися, зважаючи на пропускну спроможнысть портів.

"Тепер вона різко знизиться. Потужності внутрішніх портових складів не дозволять всі контракти виконати. Це буде те "вушко голки", об яке розбиватимуться всі строки. Експортери постраждають: крім невиконання контрактів, до них ще будуть застосовані штрафні санкції. І цю Інструкцію арбітраж не класифікує як "форс-мажор", тому що вона за формою не є законодавчим актом", підкреслює заступник директора "Бізон-Імпорт".

Він упевнений: знову зростуть витрати з перевалки, які в Україні і так не маленькі. Завдяки приватним експедиторам, за останні три роки перевалка знизилася на 40%. Але все одно, її треба знизити принаймні вдвічі, щоб ми наблизилися до тих ставок, які в найближчих країнах Європи.

"Морська перевалка зерна з Південно-Східної України піде в порти "Великої Одеси", хоча там теж мало внутрішніх портових складів. Для інших портів погана новина - разом з зерном туди поїдуть і доходи та всі робочі місця.

Крайніми, як завжди, будуть виробники зернових. На світовому ринку є певна ціна, дорожче якої ти не продаси. І якщо в цій ціні сидять корупційні "націнки" і високі витрати на логістику, це все б'є по доходах виробника. Трейдери візьмуть на себе ризики, але працювати собі в збиток не будуть. Просто буде знижуватися закупівельна ціна на зерно всередині України. Відповідно, у виробника буде дефіцит коштів для посівної, для розрахунків з постачальниками добрив, сільськогосподарської техніки тощо. Ті, хто писав Інструкцію, не замислювалися, як це відіб'ється на всій системі", - прогнозує І. Серов.

Інтерв'ю
У 2-3 рази менше проходів техніки по полю. До 70 % менше витрат (вартість техніки для підготовки ґрунту та паливо)
Застосування технології смугового обробітку у зонах ризикованого землеробства допомагає досягати стабільних врожаїв Клімат вимагає особливого підходу Вже близько половини сільськогосподарських угідь України можна віднести до зони... Подробнее
Corteva Agriscience щорічно інвестує в наукові розробки близько 1 млрд доларів США. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів. В Україні Corteva виробляє... Подробнее

1
0