Спецможливості
Новини

Нотаріуси запропонували спосіб побороти аграрне рейдерство

23.10.2017
1675
Нотаріуси запропонували спосіб побороти аграрне рейдерство фото, ілюстрація
Вирішити проблему підробки правовстановлюючих документів і подальшого рейдерства допоможе введення належного юридичного супроводу всього договірного процесу

Вирішити проблему підробки правовстановлюючих документів і подальшого рейдерства допоможе введення належного юридичного супроводу всього договірного процесу. В нотаріат назвали такий підхід механізмом «єдиного циклу», пише propozitsiya.com за матеріалами sud.ua.

У цьому випадку, висновок будь-якого договору буде супроводжуватися перевіркою особи власника земельної ділянки, його справжнього волевиявлення, відповідності подальших змін початковим умовам договору, і одночасним проведенням держреєстрації.

Ефективність «єдиного циклу» вже доведена під час проведення реєстрації нерухомого майна, а також бізнесу (юридичних і фізичних осіб).

«Шахраям не залишиться жодної лазівки для маневрів», - впевнений президент Нотаріальної палати Володимир Марченко.

В уряді погоджуються, що проблему представляють дії особи, яка приносить на реєстрацію документ, на основі якого виникає речове право, і що цій ланці дійсно, не приділяється належна увага.

«Законів у нас вистачає, і не всі з них погані. Є проблема з реалізацією положень цих законів», - зазначає заступник міністра юстиції з питань держреєстрації Олена Сукманова.

Міністерство підтримує нотаріальне посвідчення договорів оренди, але також звертає увагу на наступні питання.

По-перше, існують нотаріальні округи, в яких відсутні нотаріуси.

По-друге, деякі фермерські господарства орендують до 1 тис. земельних ділянок, розкиданих по різних районах, а то і областям. Це створює певні організаційні проблеми для забезпечення нотаріального посвідчення договору.

По-третє, важливим є питання додаткового фінансового навантаження на орендарів, який виникає при нотаріальній дії.

У будь-якому випадку, парламент і уряд мають намір остаточно вирішити проблему агрорейдерства.

Зокрема, при Комітеті ВРУ з питань аграрної політики сформовано робочу групу з розробки законодавчих змін. Мін'юст уже вніс пропозиції, згідно з якими державні реєстратори будуть зобов'язані при проведенні реєстрації договорів оренди перевіряти правомірність заявників.

Для полегшення цього завдання їм буде надано додатковий доступ до різних держреєстрів: довіреностей, демографічного реєстру, реєстру актів цивільного стану і т.д. Одночасно, для всіх реєстраторів буде прописана сувора відповідальність за збереження таємниці державної реєстрації, як сьогодні записано в Законі про нотаріат.

Крім того, уряд збирається поліпшити взаємодію Держземкадастру і Держреєстру речових прав на нерухоме майно та його обтяження.

Відповідний законопроект внесуть до парламенту найближчим часом.

Нагадаємо, нотаріуси дуже болісно сприйняли ототожнення їх професії як спільників рейдерів. За словами В. Марченка, безпідставне застосування до них терміну «чорний нотаріус» - вбиває цілу професію. За його словами, насправді, проблема рейдерства лежить не в діях реєстраторів і нотаріусів, а у відсутності зрозумілих правил.

Інтерв'ю
Богдан Шаповал, директор UFEB
Хто з сільгоспвиробників (навіть невеликих за обсягами виробництва) не мріє експортувати продукцію та отримувати за неї тверду валюту? Порадити кому варто розпочинати експорто-орієнтовану діяльність,
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0