Спецможливості
Новини

Як побудувати бізнес на лісових ресурсах? Зарубіжний досвід

21.09.2017
4480
Як побудувати бізнес на лісових ресурсах? Зарубіжний досвід фото, ілюстрація
У всьому світі використання недеревних ресурсів лісу підвищує економічний потенціал господарства. А попит на них на зарубіжних ринках стає дедалі більшим

У всьому світі використання недеревних ресурсів лісу підвищує економічний потенціал господарства. А попит на них на зарубіжних ринках збільшується. Використання більшості видів недеревних ресурсів є підприємницькою діяльністю і здійснюється на підставі укладення договорів оренди лісових ділянок. Про те, як це відбувається в світі розповів відомий український блогер Віталій Забудько в своєму блозі на moyhytor2.wordpress.com, пише propozitsiya.com.

За його словами, значний інтерес представляє досвід використання дикорослих ресурсів у США, Фінляндії, Швеції та Канаді.

Досвід США та Канади

У США існує комерційний та рекреаційний збір недеревних ресурсів. Перший дозволений в лісах, що знаходяться під управлінням Лісової служби, Служби національних парків, міністерств природних ресурсів окремих штатів. Другий - тільки в громадських лісах, закріплених за іншими відомствами.

Реальні закупівельні ціни на комерційні види грибів у США та Канаді встановлюються з урахуванням їх якісних характеристик: біологічної продуктивності, харчової цінності, а також попиту. Так, середня закупівельна ціна за 1 кг матсутаке і білих грибів може підніматися відповідно від $22 до $220. Велика частина продукції поставляється на внутрішній ринок, 20% експортується в Німеччину, Францію, Японію, оптова ціна 1 кг продукції матсутаке для Японії в 2016-му становила $72-128.

Середні закупівельні ціни на дикорослі гриби в США: орегонський чорний трюфель - $168, грибна капуста - $6,25, лисички - $7,1, їжовик коралоподібний - $8,5, трубчасті (в основному білий гриб) - $10,5, матсутаке - $21, сморчки - $8,7, орегонський білий трюфель - $70, дощовики - $3,7, їжовик жовтий - $6,3.

Згідно із законом, що регламентує збір, закупівельники-посередники і закупівельники-дилери зобов'язані щорічно купувати платну ліцензію вартістю $75 і $375 відповідно і надавати всі відомості про те, що закуповується або поставляється на ринок грибної продукції в Мінсільгосп.

Закупівельники-посередники мають право на закупку грибів тільки у збиральників, що мають платний дозвіл на збір. Вартість такого дозволу для закупника-посередника складає $500. Для комерційних збирачів вартість платного дозволу, наприклад, в національних лісах штату Орегон в 2016 році становила $2 з людини в день, протягом року - $50.

Крім видачі платних дозволів на комерційний збір грибів, Лісова служба здає окремі ділянки національних лісів в оренду для їх заготівлі з умовою збереження і відновлення орендарем грибних ресурсів. Право на оренду купується на торгах та аукціонах.

У національних лісах дозволений тільки рекреаційний збір грибів, вводяться обмеження на заготівлю. У штаті Орегон кожен житель може зібрати для домашнього вжитку (безкоштовно) 2,6 кг, а житель штату Вашингтон - 9,7 кг грибів в день.

Заготівля у Фінляндії

У Фінляндії користування лісовими ресурсами (ягоди, гриби) здійснюється безкоштовно для всього населення на будь-якій лісовій ділянці незалежно від форм власності. Щорічний біологічний запас дикорослих їстівних грибів в лісах оцінюється в 1,5-5 млн т, а експлуатаційний - 250-400 тис. т. В цілому населення використовує приблизно 2-2,5% біологічного врожаю в країні.

Держава проявляє велику зацікавленість у розвитку промислового збору ягід (морошки), грибів і поставки їх на внутрішній та зовнішній ринки. З цією метою навіть створено інститут дослідження маркетингу Товариства Пеллерво за фінансової підтримки Мінсільлісгоспу, цілого ряду торгових і промислових компаній, пов'язаних з внутрішнім ринком харчової промисловості.

Збирачі обов'язково проходять спеціальні підготовчі курси з питань використання ресурсів, після яких отримують особистий квиток, що дає право на збір і поставку недеревних ресурсів для продажу в магазини, оптові ринки і т.д. В основному заготовлена сировина надходить в промислову переробку на великі заводи країни. На експорт постачають 35% морошкового лікеру, для чого імпортують свіжоморожені ягоди зі Швеції, в меншій мірі, з Росії та Канади.

За умови безкоштовного користування недеревними ресурсами дохід від заготівлі грибів складає 10% доходу від заготівлі деревини.

Ресурси Швеції

Швеція має значний ресурсний потенціал ягід морошки - в середньому 69,9 тис. т, але щороку заготовляють лише 2,6 тис. т, що становить 3,7% всього врожаю.

У Швеції, як і в Фінляндії, збір морошки здійснюється безкоштовно. Однак через різке збільшення кількості збирачів з інших країн Європи та з метою запобігання екологічного збитку видано закон, згідно з яким не оподатковувана вартість ягід, зібраних на території країни для комерційних цілей, не повинна перевищувати 5 тис. шведських крон. Основний торговий партнер Швеції з питань реалізації ягід - Фінляндія, де щорічний експорт складає 180-240 т свіжоморожених ягід.

Інтерв'ю
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд
З року в рік умови для здійснення основного обробітку ґрунту стають все суворішими, але якісна підготовка ґрунту — це одна з головних передумов для отримання високих показників урожайності та, відповідно, прибутковості. В ТОВ «Ім. Богдана... Подробнее

1
0