Ізраїльcькі інновації для українського АПК
Уперше в рамках «ІнтерАГРО-2016» діяв ізраїлький павільйон, на якому свої досягнення презентували передові ізраїльські компанії, які вже працюють в Україні та лише збираються вийти на наш ринок. За їх сприяння та активної участі було проведено українсько-ізраїльський бізнес-семінар «Сільськогосподарський досвід Ізраїлю», повідомляє propozitsiya.com.
Відкриваючи семінар, посол Ізраїлю в Україні Іліав Білоцерківський поділився одним із секретів сільського господарства цієї держави: «Перші сіоністи, їдучи в Палестину, ще в 19 столітті, розуміли, що основою економіки було, є і буде сільське господарство. Проте вони зовсім не вміли обробляти землю. Відтак звернулися за порадою до провідних європейських учених. Це спрацювало. Зв’язок між фермерами і наукою, визначний інноваційний характер ізраїльського сільського господарства має давні традиції, є нашим сьогодення і майбутнім».
Ізраїльскі досягання українським аграріям презентувала компанія «Нетафім» — винахідник систем краплинного зрошення. Її представники поділились останніми досягненнями в Україні. Після того як на краплинне зрошення повністю перейшло професійне овочівництво Степової зони, а зараз воно активно впроваджується в Лісостепу і навіть на Поліссі, «Нетафім» налагодила співпрацю з представниками рослинницьких господарств України. Запроваджено і реалізуються пілотні проекти по вирощуванню на краплинному зрошенні цукрового буряку (Південь України та Полтавщина) та рису (на Херсонщині).
Компанія «Адама» — виробник інноваційних засобів захисту рослин — презентувала присутнім безкоштовний мобільний додаток, який містить електронну базу шкідливих об’єктів (бур’яни, шкідники, хвороби) основних польових культур (пшениця, соя, кукурудза, соняшник). Вона містить широку базу фотографій, детальний опис і рекомендації з вирішення проблем. «Якщо рішення не вдалося знайти, то користувач може надіслати фотографію і запит незалежному фахівцю, який надає відповідь протягом доби», - розповіла фахівець з розвитку цифрових технологій компанії «Адама» Алла Ляшкевич.
Регіональний менеджер з маркетингу компанії NaanDanJain Ігаль Мастер розповів про комплексні рішення у сфері зрошення, які поєднують підземну чи наземну краплинну стрічку і систему спринклерів. Вже створено спринклери, які можуть слугувати 10, 15 і навіть 20 років. Проте їхня вартість дещо зависокою, проте якщо розділити їхню вартість на роки експлуатації, то виявляється чи не нижчою за крапельне зрошення. Завдяки дрібнодисперсному розпиленню в разі приморозків культури рятуються від непередбачуваних кліматичних змін (вмикається вода, яка згодом примерзає, утворює льодову корку і рослини рятуються від подальшого замерзання). До речі, за допомогою цих спринклерів в Ізраїлі зрошують практично всі сільгоспугіддя з картоплею, морквою та цибулею.
Нетривіальними є рішення NaanDanJain для садівництва та виноградарства. Вони розробили новітню технологію, за якою зрошувальна стрічка розташовується на висоті приблизно 1-1,2 м, натягується між деревами чи кущами. При подачі води вона зрошує кореневу систему, нижнє листя, низ стовбурів і грунтову зону навколо рослини, створюючи оптимальну атмосферну вологу для таких культур як яблука, груші, персики, виноград.
Також на семінарі виступив Еял Інбар, менеджер з експортних продажів фірми «Хіштіл» — найбільшого у світі виробника розсади овочево-баштанних культур і пряних трав. Він розповів, що фірма у своїх теплицях в Ізраїлі та низці дочірніх і спільних підприємств у Європі та Америці вирощує 1 млрд рослин, у т. ч. 100 млн прищеплених. На виробничих площах( 40 га закритого грунту) за інноваційною методикою вирощується розсада перців, томатів, огірків, пряних трав, баштанних культур тощо. Цікаво, що 100% кавунів із теплиць «Хіштіл» для ізраїльського ринку вирощують у вигляді щепленої розсади. Завдяки потужній кореневій системі рослини можуть успішно протистояти грунтовим хворобам і мають вису посухостійкість. Окрім розсади для професійних овочівників і аматорів компанія постачає «ноу-хау» в сфері розсадництва не лише в Ізраїлі, але й в Греції, Італії, на Кіпрі, в США та співпрацює з партнерами з Краснодару (РФ), має спільне підприємство в Боснії.
Про досвід виробництва в Україні сирів за ізраїльською технологією розповіла Белла Шварц із компанії «АБЛ-Технолоджис». Свої технології представили компанії A.R.I. (елементи систем зрошення) та А.І.К. (системи краплинного зрошення).
Національний павільйон держави Ізраїль в Україні на «ІнтерАГРО-2016» представляли 7 компаній, а саме:
Netafim – світовий лідер у галузі крапельного зрошення та мікро-іррігації;
Adama – інноваційний виробник засобів захисту рослин;
ABL Technologies — виробник обладнання для переробки молока;
Naan Dan Jain – компанія, що працює у галузі крапельного зрошення та ефективного управління водними ресурсами;
Hishtil – компанія, яка спеціалізується на виробництві посадкового матеріалу та щепленні овочевих культур;
A.R.I. – компанія-виробник рішень для захисту систем транспортування рідини;
A.I.K. – реалізує проекти крапельного зрошення відкритого грунту та будівництва теплиць.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com