Через квоти на імпорт міндобрив сільгоспвиробники втратять $275 млн, найбільше — дрібні
Квоти на імпорт міндобрив загалом обійдуться економіці України в $ 120 млн.
Про це заявив професор Київської школи економіки Олег Нів’євський 2 квітня під час прес-конференції, присвяченої можливому запровадженню квот на імпорт міндобрив, пише propozitsiya.com.
При цьому сільгоспвиробники, за його підрахунками, втратять $275 млн. Найбільше постраждають, як наголосив Олег Нів’євський, дрібні виробники, які не можуть отримати знижок на обсязі. Найбільше виграють, за підрахунками КШЕ, виробники міндобрив — $90 млн. Передусім — група Ostchem, що належить олігарху Дмитру Фірташу: як пояснив генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон, група контролює 65% вітчизняного виробництва міндобрив, зокрема, 100% найдешевшого і найпопулярнішого добрива — аміачної селітри. Також, за оцінками КШЕ, $64 млн виграють трейдери та іморптери.
Нагадаємо, питання щодо квот на імпорт міндобрив знову постало після того, як 31 березня Окружний адміністративний суд Києва скасував рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 22 червня 2020 р. про недоцільність квотування на ринку добрив і зобов’язує Комісію запровадити квоти на імпорт міндобрив в Україну.
ГС «Всеукраїнський аграрний форум» уже закликав Міністерство аграрної політики подати апеляцію на подібне рішення суду. Заступник голови «Всеукраїнської аграрної ради», юрист Михайло Соколов додав, що в даному випадку суд, на його думку, вийшов за межі своїх повноважень.
«Він міг тільки скасувати рішення Комісії. Зобов’язувати колегіальний орган, яким є Комісія, голосувати за певне рішення, суд не має права», — пояснив М. Соколов.
Керівники цілої низки громадських об’єднань сільгоспвиробників — УКАБ, ВАР, Аграрного союзу України, Всеукраїнського аграрного форуму — відзначили нікчемність аргументації щодо необхідності захисту вітчизняних виробників від завданої їм шкоди або необхідності перекрити імпорт з країни-агресора. Як пояснив голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков, позивачі скаржаться на події 3–4-річної давності, коли в 2017–18 роках виробництво міндобрив дійсно знизилося. Але, як нагадує Роман Сластьон, сталося через те, що Ostchem сам зупинив виробництво, не відвантаживши аграріям оплачені добрива. До того ж це зниження виробництва було повністю компенсоване подальшим зростанням у 2019–20 роках.
А щодо торгівлі з агресором, то він нагадав, що, по-перше, ембарго на імпорт добрив з Росії існує й без того, а, по-друге, більша частина майна Ostchem знаходиться в заставі російського «Внешэкономбанк». Тому запровадження квот, як нагадав О. Нів’євський, зашкодить нашим союзникам — країнам ЄС.