Спецможливості
Новини

Грибний бізнес в Україні: за 3 роки виробництво зросло на 20%

26.10.2021
623
Грибний бізнес в Україні: за 3 роки виробництво зросло на 20%  фото, ілюстрація

Попередні 3 роки в українському грибному бізнесі відзначилися тенденцією до укрупнення господарств, триваючим переходом акцентів із виробництва на маркетинг, поліпшенням технології. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз Інформаційного Грибного Агентства УМДІС. 

COVID-19 і пов'язані з ним обмеження сильно вплинули на грибний ринок. Основна проблема грибних ферм — низькі ціни на продукцію — за останні кілька років стала ще більш гострою. Особливо низькими цінами відзначилася перша половина 2021 року, що на тлі зростаючих витрат на ведення бізнесу не дозволяло багатьом господарствам зберегти рентабельність. 

Безсумнівно, пандемія COVID-19 змусила понервувати і переглянути підходи до ведення справ багато господарств. Особливо шокуючим був тотальний карантин, введений в березні-квітні 2020 року. Попит на гриби одномоментно обвалився, а разом з ним продажі й ціни. Але після початкового шоку, до кінця березня, нові ланцюжки поставок запрацювали. 

Тут цікаво відзначити відмінність ринку України від ринків більшості країн ЄС. У країнах Європейського Союзу, зокрема Німеччини, Нідерландах, Франції та багатьох інших, з введенням карантину попит на гриби збільшився. Населення перестало відвідувати ресторани, але попит на гриби в супермаркетах зріс більш, ніж знизився в закладах громадського харчування. Це сталося за рахунок того, що населення стало готувати вдома. Ферми в Європі відчували і до сих пір відчувають підвищений попит на гриби.

Виграли ті ферми, які ризикнули в березні і квітні 2020 закласти компост в камери вирощування і вийти з урожаєм в травні 2020. Карантин істотно послабили, і попит більш-менш відновився. При цьому гриба на ринку було мало, і ціна злетіла до значень, в 2-2,5 рази більші, ніж була в квітні. 

Але свято це тривало недовго, і то, тільки для тих, хто ризикнув. Уже в липні ціна знизилася до своїх звичайних значень. І значення ці були не дуже радісними. 

У 2017 році в Україні було вирощено 51,3 тис. тонн печериці. Кількість гриба, що поставляється на ринок, за 4 роки збільшилася приблизно на 20%. І цей обсяг був практично повністю спожито внутрішнім ринком! 

У порівнянні з 2017 роком, в 2020 році середня ціна реалізації печериці зросла на 12% при тому, що доходи населення за цей же період піднялися майже на 50%, а інфляція за 4 роки склала близько 40%. Т. б., з поправкою на інфляцію, ціна печериці за 4 роки знизилася на 20%! 

При цьому ціни дуже нестабільні. За період з початку 2020 року мінімальна і максимальна ціна відрізнялися майже в три рази. І якщо брати майже будь-який 3-місячний період, ми можемо зустріти коливання ціни в півтора-два рази. Якщо пропозиція гриба виявилася надмірною — ціни можуть обвалюватися дуже швидко, а якщо недостатньою — так само швидко вирости. На такому ринку складно робити стабільний і прогнозований бізнес. 

Дуже сильно за останні кілька років збільшилися витрати на виробництво. Витрати на персонал зросли на 20-50%, вартість електрики на 20-30%, вартість газу та інших енергоносіїв на 20-50%, а вартість компосту в середньому на 30%.

 

Інтерв'ю
Останніми роками в Україні спостерігаються значні зміни клімату. Регіони, які раніше були більш посушливими, поповнюються опадами, вологіші ж області, навпаки, висушуються. Крім того, температурний режим у кожному регіоні різний. Хоча... Подробнее
голова Української асоціації молодих фермерів Дмитро Мічурін
З розвитком агросектору України підвищуються і вимоги до фахівців аграрної галузі. Навчальні програми профільних вузів все ще часто не відповідають ні вимогам агрокомпаній, ні швидкості розвитку сучасних технологій в АПК. Тому все більший... Подробнее

1
0