Готуємо ґрунт під соняшник комплексно з BEDNAR
ТОВ «Трайгон Фармінг Харків», що входить в агрохолдинг Agromino, оптимізувало власну технологію обробітку ґрунту і внесення мінеральних добрив під використання різних агрегатів чеського виробника BEDNAR FMT.
«Трайгон Фармінг Харків» обробляє близько 1000 гектарів полів у Кіровоградській області та 2200 гектарів – у сусідній Черкащині. Впроваджуючи найсучасніші та найефективніші технології виробництва, зокрема, рішення, які пропонує BEDNAR, господарство щороку отримує стабільні високі врожаї.
Так, декілька років тому на полях «Трайгон Фармінг Харків» з’явився, без перебільшення, унікальний агрегат TERRASTRIP ZN від BEDNAR із причіпним двосекційним бункером для міндобрив COMBO-SYSTEM CS. Унікальний він завдяки тому, що чеським інженерам вдалося поєднати в одній конструкції переваги двох агрегатів: глибокорозпушувача (спеціально розроблені стійки та міцна рама дають змогу обробляти ґрунт на глибину до 55 см.) та агрегату для смугового обробітку ґрунту. Крім того, технічні можливості цієї машини дають змогу одночасно з обробітком локально вносити мінеральні добрива на різні глибини!
Раніше ми працювали за класичною технологією, використовуючи оборотний плуг. Однак після того, як почали застосовувати BEDNAR TERRASTRIP ZN зафіксували як покращення структури ґрунту, так і відчутне підвищення врожайності. Так, приріст врожайності по соняшнику становить до 5 ц/га. За допомогою цього агрегату на наших полях восени здійснюємо глибоке рихлення на глибину 30 см із одночасним внесенням 120 кг/га добрив на глибину 20 см, — розповідає керівник підрозділу «Трайгон Фармінг Харків» Олександр Онуфрик.
Олександр Онуфрик ділиться досвідом, що така технологія основного обробітку ґрунту дає змогу зменшити норми внесення міндобрив та більш ефективно його вносити. Відстань між робочими органами агрегату, за допомогою яких здійснюється обробіток ґрунту та внесення мінеральних добрив, становить 50 см (є можливість також працювати із міжряддям 70 або 45 см). Згодом у ці розпушені і підживлені смуги висівають кукурудзу та соняшник. Втім, у господарстві навіть озимий ріпак висівають із шириною міжрядь 50 см.
Ось ми на цьому полі зібрали кукурудзу, рівномірно розподілили пожнивні рештки за допомогою ще одного агрегата BEDNAR – штригельної борони STRIEGEL-PRO і далі запустили в поле TERRASTRIP ZN. Завдяки тому, що міндобрива закладено у нижні, розпушені шари ґрунту, влітку, коли буде сильна посуха, коренева система нашого соняшнику на глибині 30-40 см матиме доступ і до вологи, і до мінерального живлення. Саме завдяки цьому ми й досягаємо приросту врожайності, — пояснює Олександр Онуфрик.
Цікаво, що агрегат працює в парі із 400-сильним трактором на середній швидкості 9 км/год. Навантаження на двигун трактора при цьому становить оптимальні 80%, а витрата пального – 25 л/га. За добу таким чином вдається обробити до 80 га полів.
Зазначимо, що TERRASTRIP ZN – це спеціально розроблений агрегат створений на базі глибокорозпушувача TERRALAND. Висока міцність рами дає змогу проводити смуговий обробіток ґрунту на глибину до 55 см. Залежно від типу рами відстань між обробленими смугами може становити 45-51 або 70-75 см. Як ми вже казали, TERRASTRIP ZN – це унікальна комбінація глибокорозпушувача і Strip-Till агрегата, яка підходить для глибокого смугового обробітку під посів широкорядних культур, таких як кукурудза, соняшник, ріпак, цукровий буряк або соя.
Глибокорозпушувач TERRASTRIP ZN може бути обладнаний двома типами стійок. Також для ідеального вирівнювання поверхні TERRASTRIP ZN оснащений важким сталевим котком Cutpack.
Спеціальна форма стійок Active-Mix забезпечує легке проникнення у ґрунт та відмінний ефект розпушування і перемішування. За один прохід стійка підриває ущільнення на заданій глибині, а верхній шар ґрунту інтенсивно перемішується і вирівнюється.
Своєю чергою спеціальні стійки Zero-Mix з негативним кутом нахилу забезпечують обробіток ґрунту без активного перемішування. Ця операція підходить для розрихлення затверділих шарів ґрунту, аерації ґрунтового профілю і створення належного ґрунтового середовища на оброблених смугах.
Ця комбінація може оснащуватися трьома основними типами бункерів для міндобрив - FERTI-BOX, FERTI-CART, COMBO-SYSTEM CS. В «Трайгон Фармінг Харків» використовується причіпний двосекційний бункер COMBO-SYSTEM CS на 5 тис. л. Його конструкція дає змогу водночас вносити два різні види добрив, наприклад, NPK разом із калійними гранулами під кукурудзу чи цукрові буряки. Тобто, повністю закласти мінеральне живлення в нижні шари ґрунту і бути впевненим в тому, що воно спрацює. Власне приріст врожайності, озвучений Олександром Онуфриком, свідчить сам за себе.
Навесні ми закриваємо вологу на полі за допомогою 12-метрової штригельної борони BEDNAR STRIEGEL. Тією самою, що минулого року розподіляли рослинні рештки після збирання врожаю. Це універсальний і дуже зручний в роботі високопродуктивний інструмент, до того ж оснащений додатковими дисками. STRIEGEL руйнує великі грудки і знімає кірку на поверхні поля. Причому за добу ми спокійно робимо цим агрегатом до 200 га, витрачаючи мінімальну кількість пального, - зазначає керівник підрозділу ТОВ «Трайгон Фармінг Харків».
Як було зазначено, цей агрегат також успішно застосовується для розподілення пожнивних решток на полі перед початком глибокого рихлення. Адже комбайни так чи інакше не в змозі рівномірно розподілити пожнивні рештки по всій ширині, і це завдання успішно виконують борони STRIEGEL-PRO із робочою шириною від 6 до 12 м. Окрім цього, цю модель можна ефективно використовувати для першого поверхневого лущення стерні, посіву покривних культур, підготовки ґрунту під висівання чи послідуючий обробіток, «розкриття» ґрунту навесні для швидшого прогрівання, а також для аерації пасовищ або засіяних площ.
До переваг штригельних борін STRIEGEL-PRO можна віднести можливість незалежно встановлювати робочий кут першої та другої секції зубів. Крім того, незалежна підвіска окремих секцій сприяє більш високій якості роботи, особливо на пересічених частинах поля.
І, нарешті, що не менш важливо, доступний широкий спектр переднього обладнання: STRIEGEL-PRO може бути оснащено переднім ножовим котком Trash Cutter, гідравлічною вирівнюючою планкою Crushbar або ріжучими колтерами TURBO, що встановлені в ТОВ «Трайгон Фармінг Харків».
І нарешті, я особливо хочу відзначити нашого «ветерана» — попередника передпосівного компактора SWIFTER — модель BEDNAR STROM. Агрегат працює на наших полях вже чотирнадцятий рік поспіль і за цей час обробив вже понад 30 тис. га. І йому хоч би тобі що! Незважаючи на таке високе напрацювання, всі основні вузли в ньому – «рідні». При цьому, цій машині дістається «і в хвіст і в гриву», наприклад, під час розворотів ми ніколи вимілюємо робочі органи. Це надзвичайно надійна і високоефективна модель, власне як і вся техніка чеської компанії. Фактично його обслуговування це заміна кожного сезону робочих органів! Ми запускаємо STROM в поле після штригельної борони і він дійсно якісно готує посівне ложе для насіння. 10-метровий агрегат обробляє по 150-200 га за добу. Витрата пального становить приблизно 6 л/га.
В 2021 році ми придбали ще один такий 10 метровий компактор нового покоління SWIFTER SE (Модельний ряд SWIFTER SE включає в себе машини з шириною захвату від 8 до 12 м. Перевагою SWIFTER SE є незалежна підвіска робочих секцій для ще більш ідеального копіювання рельєфу поля, — Прим. ред..) і наразі також активно ним працюємо. Зокрема на цьому полі, де ми будемо сіяти соняшник, після тих операцій, про які ми говорили. Попередником була кукурудза. Як бачимо на полі багато рослинних решток, ґрунт реально вологий, але даний компактор гарно справляється з роботою, не забивається, — розповідає Олександр Онуфрик.
Нагадаємо, що модельна лінійка SWIFTER пропонує агрегати з робочою шириною від 3 до 18 м. Цей компактор використовується для вирівнювання ґрунту та підготовки насіннєвого ложа перед сівбою. Ідеальна дрібногрудкувата структура ґрунту, прогрівання та аерація ґрунтового профілю – все це передумови для швидких та рівномірних сходів будь-якої культури. Якісно підготовлене посівне ложе дає можливість посіяти насіння на потрібній глибині та прискорює роботу сівалки.
Різні робочі секції компакторів SWIFTER легко взаємозамінні, що дає змогу адаптувати агрегат до підготовки насіннєвого ложа для конкретної культури або до сезонних та типових умов ґрунту (весняно-осінній обробіток, вологий/пересохлий чи кам’янистий ґрунт). Комбінуючи до дев’яти операцій, компактор SWIFTER готує якісне посівне ложе за один прохід.
Що я можу сказати: супернадійні і технологічні агрегати, чудовий сервіс, приріст врожайності – це те, що я можу сказати про власний досвід експлуатації техніки BEDNAR. Як ми почали ще 13 років тому із одного агрегату, так і продовжуємо докуповувати інші моделі чеського виробника, оскільки вони дійсно забезпечують результат, — підсумовує Олександр Онуфрик.