Серед фермерів намітилась тенденція до росту виплат за оренду паїв
На Черкащині у Маньківському районі серед численної гвардії фермерів помітна тенденція до значного підвищення обсягу орендної плати за використання земельних паїв.
Подібна тенденція спостерігається й у інших регіонах. Ріст виплат оренди паїв - в інтересах господарств, які хочуть закріпитися в сільськогосподарському бізнесі, пише propozitsiya.com за матеріалами ukurier.gov.ua.
Як повідомили в місцевій райдержадміністрації, сільськогосподарські товаровиробники району прагнуть виплату орендної плати за земельні паї цього року утримувати на рівні 8-10%. Ще торік про це подбали у фермерських господарствах «Зірниця», «Клин», П.І.Тимошенка, І.І. Косенка, «Колос».
За словами заступника начальника фінансового управління Кам’янської райдержадміністрації цієї ж області Наталії Копитько, майже всі сільгосптовариства підвищили обсяг орендної плати до 7-8%, а ТОВ СП «НІБУЛОН» - до 10% грошової оцінки землі.
У Звенигородському районі в певних господарствах власникам земельних паїв сплачують більш як 8% грошової вартості землі. Однак навіть у межах сільської ради часом різні орендарі розраховуються з власниками паїв за різними ставками. Так, у Рижанівці та Гудзівці одні господарства розраховуються за паї за ставкою 7-8%, а інші ледве до 4% дотягують.
За даними Держгеокадастру, на Черкащині орендна плата за користування земельними паями одна з найвищих в Україні. Торік, приміром, вона становила 2215,5 грн/га. Значно вищою, за підрахунками фахівців, вона має бути цього року, в середньому за пай - 9119 грн.
На Харківщины уже кілька років поспіль сільськогосподарські підприємства вчасно розраховуються за оренду землі з її власниками. Та й нарікати орендодавцям немає причин, адже оплата за земельні паї рік у рік зростає. Цього сезону вона в середньому в регіоні становить 1986 грн/га, що на 478 грн перевищує торішню цифру.
Найбільше власникам земельних ділянок сплачують сільгосппідприємства Валківського, Первомайського та Коломацького районів, де орендний гектар коштує 2424-2907 грн.
Всього за угодами оренди в області власникам земельних ділянок буде виплачено майже 2,3 млрд грн. Станом на третю декаду вересня було виплачено орендної плати за паї на рівні 60%. Середній обсяг орендної плати за договорами оренди від нормативно-грошової оцінки орендованих земель становить 5,5%.
Стан проведення розрахунків за оренду земельних паїв на Вінничині перебуває на постійному контролі керівництва ОДА. За даними моніторингу, у Барського районі розрахунок за оренду земельних паїв у цьому році становитиме 10% нормативної грошової оцінки наділів.
Підвищився середній обсяг оплати з 3,4% торік до 4,9% у цьому році. Це за фактично укладеними договорами, а насправді він значно більший. Наприклад, у Літинському районі становить не 4,9%, а 7-8%. Річ у тім, що немало селян обирають оплату в натуральній формі (зерном, цукром, олією тощо) і послугами. Оскільки частина господарств продукцію їм відпускає дешевше, ніж вона коштує на ринку, - звідси й різниця. Загалом в області порівняно з минулим роком питома вага виплати орендної плати грішми збільшилася і становить майже 67% загальних обсягів.
Тож є чітка динаміка підвищення відсотків нарахування орендної плати порівняно з нормативною грошовою оцінкою орендованих земель. Так, цього року нараховано орендної плати на суму 1,7 млрд грн, що на 42% більше, ніж торік.