Спецможливості
Новини

Фермери пояснили, чому скорочуються площі посівів зернових

26.07.2017
1624
Фермери пояснили, чому скорочуються площі посівів зернових фото, ілюстрація
Посівні площі зернових в Україні скорочуються через відсутність державної підтримки фермерів

Посівні площі зернових в Україні скорочуються через відсутність державної підтримки фермерів. Таку думку висловив директора Асоціації фермерів і приватних землевласників України Михайло Данкевич, пише propozitsiya.com з посиланням на golos.ua.

За його словами, до скорочення посівних площ під зерновими в Україні призводить падіння цін на культури на світових ринках, а в останні роки ще й скорочення державної підтримки сільського господарства з боку уряду - зокрема, скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв.

Як пояснив М. Данкевич, навіть та мізерна допомога, яку змогла виділити держава на підтримку фермерів в Україні в 2017 році, не змогла надійти вчасно перед стартом посівної кампанії. У той час аграрії потребували коштів для закупівлі насіння, міндобрив та техніки, а надійшла допомога тільки зараз, коли вони і без того вже отримали гроші від продажу першого врожаю.

«Немає реальної підтримки фермерів з боку держави, і люди дивляться тільки на прибутковість - у тій же сої, соняшнику рентабельність вище, ось і засівають ними поля», - зазначив експерт.

При цьому він уточнив, що справжні фермери все-таки дотримуються сівозміни і розумно користуються мінеральними добривами, тоді як чимало підприємців засівають поля «агресивними» культурами і гублять землю, намагаючись вичавити з неї максимум за кілька років.

Нагадаємо, за п'ять років втрачено близько 12% посівних площ зернових в Україні. Експерти прогнозують падіння врожаю зерна та його експорту в порівнянні з минулим сезоном.

Інтерв'ю
Система аграрних розписок (АР) працює у 8 областях: Харківській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській та Миколаївській. Станом на середину квітня в Україні
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0