Спецможливості
Новини

Європейські тренди в селекції плодових та уподобання європейських садівників

02.05.2017
3532
Європейські тренди в селекції плодових та уподобання європейських садівників фото, ілюстрація

Європейський ринок яблук такий самий перенасичений, як і український. Відтак європейський виробник може виділитися та убезпечитися хіба що якимось ексклюзивом: або особливо смачними й красивими водночас плодами клубних сортів, або органічним яблуком, або гіпоалергенним. Про це propozitsiya.com розповів технічний директор ТОВ «Розетта Агро» та оператор проекту «Розетта сад» Валерій Ляшинський.

За його словами, клубні сорти в Європі продають не всім охочим, а тільки господарствам, що є членами відповідних клубів, тому й ціна на такі яблука суттєво вища, ніж на звичайні. Органічне садівництво можливе тільки при використанні імунних сортів, що мають особливо високу стійкість до певних хвороб. Гіпоалергенне яблуко – це теж спеціальні сорти, але вже інші – ті, які не містять певних білків. «Гіполаргенність – це не маркетинговий хід. Яблука сорту Сантана, наприклад, спокійно споживає моя дружина, у якої на звичайні яблука алергія», - говорить В. Ляшинський.

Колоновидні яблуні, що викликали чималий ажіотаж в Україні, в країнах ЄС, за інформацією фахівця, мають обмежене поширення. Головна їх особливість – не обов`язковість обрізки. Відтак колоновидні яблуні поширені зазвичай як технічна культура (завдяки придатності для механізованого збирання, що дозволяє навіть при вирощуванні на переробку непогано заробляти. – Ред.), або в хобі-сегменті, тобто серед садівників-любителів.

Королевою грушевих садів і в Європі, і в світі є Конференція завдяки можливості використання айви як підщепи та тривалому терміну зберігання. Однак навіть у Європі ринок зовсім не обмежується цим сортом. Як розповів В. Ляшинський, досить популярними є сорти груш Абат Фетель, Дойєн дю Коміс та Ксенія (під цією назвою на європейському ринку поширюється сорт молдавської селекції Ноябрьська. – Ред.). До речі, Ксенія здобула популярність у європейських садівників завдяки великим плодам (зустрічаються груші вагою до 800 г!) і хорошій лежкості при зберіганні в РГС.

Що стосується вишні, то Україні європейські селекціонери пропонують передусім сорти з сухим відривом ягоди, тобто придатні для механізованого збирання. «Смак у них непоганий, хоча й виводилися вони для переробки», – запевняє В. Ляшинський.

Основна особливість черешні європейської селекції – заточеність під інтенсивні технології: карликові дерева та ягоди з високими споживчими характеристиками - щільність, лежкість, транспортабельність, хороші смакові якості.

Як розповів В. Ляшинський, найбільш потребує Європа або ранніх, або пізніх сортів черешень. І насамперед темного кольору, відповідно до уподобань європейських споживачів. Відтак європейська селекція черешень спрямована на якомога раніше достигання, темне забарвлення, щільність ягоди та її лежкість. Зауважте, старі європейські сорти черешень раннього терміну дозрівання мають м’яку ягоду, швидко псуються і мають зазвичай світле забарвлення.

Проект «Розетта сад» - демонстраційна ділянка, створена за підтримки Міністерства економічних справ Нідерландів поблизу Києва в селі Небелиця Макарівського району. Тут висаджено зразки низки сортів європейської плодових культур, а також лохини та спаржі. Садивний матеріал надали три голландські розсадники, аби випробувати європейські сорти в умовах України.

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Керівник сектору продажів ГК "БІОНОРМА" Мирослава Мазур
Нещодавно в Києві пройшла виставка «АгроВесна-2019», в якій взяв участь провідний вітчизняний виробник біопрепаратів — група компаній «БІОНОРМА». Про масштаби участі у виставці, її результати та також про те, що викликало найбільший... Подробнее
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку

1
0