Єврокомісія буде розвивати виноробство в селах України
Європа вирішила допомогти українським виноробам і сироварам з просуванням їх продукції на ринках ЄС. Днями в Одесі між проектом Єврокомісії «Підтримка розвитку системи географічних найменувань в Україні» і Національною туристичною організацією був підписаний меморандум. І дан старт пілотному проекту «Дороги вина і смаку України». Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційний центр UBR.
В його рамках в Бессарабії найближчим часом буде створено туристичний гастромаршрут «Болград - Криничне - Ізмаїл - Вилкове», який буде тестуватись протягом двох років, всіляко рекламуючись серед європейців. Саверіо Савіо, керівник проекту Єврокомісії, планує в разі успіху розгортати проект і на інші регіони країни, а в перспективі створити Національну карту доріг вина і смаку України.
Український Прованс
«Дороги вина і смаку» має на увазі, створення і просування привабливих українських регіонів енотурізма (турів по місцях виробництва вин) і гастротурізма, і системне залучення в регіон туристів з України та ЄС. Популяризація в Україні і просування в країнах ЄС поїздок за вином і оригінальними крафтовими продуктами які будуть просуватися за тим же принципом, що і «Дороги вина і смаку» Тоскани, Провансу, Бордо або Сицилії.
Спершу експерти ЄС розробляють докладні і зручні для туристів маршрути таких доріг, а всі туристично привабливі виробники вина, сиру, меду, спиртних напоїв або навіть негастрономічної крафтової продукції отримують географічне найменування (з прив'язкою до місцевості, де вона виробляється, за прикладом пармезану і шампанського ). Потім цей маршрут стає новим модним напрямком - принаймні, так задумано Єврокомісією.
Пілотний проект в Україні передбачає, що маршрут «Болград - Криничне - Ізмаїл - Вилкове» зможе:
- Стимулювати розвиток виноробства, фермерства і крафтового виробництва, зберегти і популяризувати специфічні для регіону кухню, традиції і ремесла.
- Об'єднати для реалізації турів місцеві компанії зі сфери гостинності та гарантувати певний стандарт обслуговування гостей.
- Дати місцевій владі імпульс і можливість якісно поліпшити логістичну інфраструктуру сільського регіону.
Мода на крафт
Важливе завдання «Доріг вина і смаку» - інтеграція України в загальноєвропейську систему географічних найменувань. Як розповіли представники проекту «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні» ключовий експерт з географічних найменувань Дарко Якшич і старший експерт з юридичних питань Ясна Чачіч, прийняття системи географічних найменувань захистить українських виноробів та сироварів від можливих санкцій.
Українським виробникам неминуче доведеться відмовитися від використання таких торгових марок, як фета, рокфор, парміджано, шампанське, бордо чи коньяк. Краща європейська практика в подібних випадках - це виробникам в будь-якому цілісному кліматичному регіоні скооперуватися і отримати географічне найменування спільно.
Це принесе користь і з точки зору просування туристичного регіону в країнах ЄС, і дозволить вийти на єдиний цифровий ринок ЄС.
Географічне найменування отримає свій ексклюзивний логотип з рівнем захисту, а ті виробники і фермери, які підключаться до проекту, отримають доступ до загальних інструментів розвитку сільських регіонів ЄС. Серед них є навчання, інструменти аналізу, стратегії просування і навіть ряд фінансових інструментів, від простих позик до комплексних програм реструктуризації з Евроагрофонда (EAFRD).
«Нові регуляторні акти ЄС для вина вирішують і іншу проблему українського винороба. Якщо його сусіди виробляють такі вина, які дуже далекі від його продукту за якістю, доводити унікальність географічно-кліматичних умов тільки свого продукту більше не треба буде: за новими нормами в ЄС звертають більше уваги на специфічний набір характеристик продукту, а не тільки території», - уточнив Дарко Якшич.
Гастрокоммунізм
Втім, запевняють експерти, для успішності проекту важливо залучити до нього якомога більше виробників. Приваблюючи натовпи туристів пляшкою домашнього вина не вийде.
«Ці дороги повинні включати дуже широке коло учасників. Чим більше їх буде, тим цікавіша комплексна Ено-гастрономічна пропозиція буде сформована для туристів. В Європі немає ніяких обмежень по довжині «Доріг» - це може бути 50 км, а може і 250 км. Крім того, необхідно ще й навчитися продавати продукцію, тобто придумати, чим зацікавити велику кількість туристів», - уточнила національний експерт європроекту по географічних найменуваннях Олена Мотузенко.
Грошей не пошкодують
Єврокомісія не назвала потенційного бюджету програми «Дороги смаку і вина України». Разом з тим, з 2014 року Європейський фонд сільського розвитку підтримав більше 100 інвестиційних програм в 28 країнах на суму €152 млн. Єврокомісія проводить постійний моніторинг ефективності кожної програми фонду, і пропонує на всіх етапах реалізації пілоту в Бессарабії підтримувати експертними знаннями.
Проект працюватиме в Одеській області 2 роки, за результатами його роботи розроблять методики, щодо застосування для інших регіонів України. Саверіо Савіо пообіцяв також, що у бренді географічного найменування ЄС і особливо у ено- і гастротурів «Дороги вина і смаку» вже є сформована база шанувальників, які готові платити додаткові гроші за гарантовану Єврокомісією якість, і в той же час зацікавлені у відвідуванні регіону завдяки однієї лише рекомендації ЄС.
Натовпи туристів, гори грошей
«Так як Україна знаходиться в Європі, а Європа лідируюча туристична локація світу, щорічно приймає більше 700 млн. чоловік, наше завдання - зробити все, щоб ці 700 млн. туристів, що приїжджають до Європи, заїжджали в Україну. Для цього нам треба сформулювати, чому їм сюди треба приїжджати, що, власне, має привернути їх увагу до України», - зазначає Іван Ліптуга, президент Національної туристичної організації України.