Електрифікація тракторів
Мабуть, надихнувшись прикладом електромобілів, конструктори почали розробляти електротрактори. Тільки б знайти спосіб знизити ціни. А так вони ефективніші, тихіші, вимагають менше обслуговування, більш керовані, безпечніші й легші, — розповідає професор Університету штату Кентуккі Тім Стомбо.
Гібридні тактори
У далекому вже 2001-му Fendt і AGCO почали дослідження шляхів використання електрики на тракторі. Результати були презентовані аграріям у 2013-му у вигляді концепт-трактора Fendt X Concept.
Трактор обладнано 4-циліндровим дизельним двигуном. Компактні розміри двигуна дали змогу розташувати на тракторі елементи, необхідні для електричного керування: високопродуктивний генератор, силову електроніку, проводи та спеціальний теплообмінник.
Електрична система керування трактором, який був прозваний електробусом, може розвивати потужність 174 к. с., заряджаючись через компактну розетку. Вона також може подавати напругу на внутрішні системи трактора, включаючи привід вентилятора і насос системи охолодження.
Щоб побачити трактор у ділі, не вистачило відповідних знарядь, що працювали б від електричного струму високої напруги. Два роки тому Fendt представив інший прототип електричної машини — роторні граблі на електричному приводі Former 12555 X. Фахівці з продажів Fendt пояснили: впевнені, що електрика в сільському господарстві використовуватиметься все ширше й ширше.
Кожен ротор граблів мав вбудований електропривод, який приводився в дію трактором Fendt X Concept. Оскільки кожен двигун управляється незалежно, можна змінювати швидкість обертання кожного ротора — наприклад, передні ротори швидше, ніж задні. Відповідно, швидкість роторів більше не залежала від двигуна чи від швидкості руху трактора. Це спрощує швидке реагування на несподіванки, що виникають під час роботи агрегату в полі.
Фахівці компанії AGCO розповіли, що граблі з електроприводом працюють добре в різних умовах — це показали результати кількох польових випробувань протягом останніх 2 років.
Оскільки попит на сільгоспмашини з електроприводом низький, представники AGCO не збираються впроваджувати їх у серію найближчим часом. Вони вважають, що нинішні механічні й гідравлічні системи протримаються ще довго. Водночас вони висловили переконання, що електричний привід застосовуватиметься в майбутньому в деяких причіпних і навісних сільгоспмашинах.
Електротрактор
Наприкінці 2016-го John Deere представила повністю електричного трактора SESAM, який працює на батареях, але в іншому повторює риси й функції традиційного трактора.
Він розроблений на базі серії 6R. Два електромотори і адаптована коробка передач DirectDrive забезпечують постійну потужність 174 к. с. і максимальну 400 к. с. Один двигун забезпечує рух трактора, інший використовується ВВП та сільгоспмашинами. За потреби обидва двигуни можуть працювати тільки на рух трактора або ж на ВВП та гідравлічне обладнання.
Заряду батареї вистачає на 4 год роботи або приблизно на 55 км їзди. Зарядка батареї триває 3 год, а її ресурс розрахований на 3100 підзарядок.
Під час холостого ходу втрати енергії нульові. Трактор SESAM не виробляє шкідливих викидів і працює тихше, ніж традиційні трактори.
Як пояснили виробники, трактор — це перший компонент концепції енергоавтономної ферми майбутнього, розробленої компанією John Deere.
Як вважає Тім Стомбо, в полях гібридні агрегати на кшталт Fendt запрацюють набагато раніше, ніж агрегати на електробатареях. Головна причина: потреба в перерві на підзарядку, тоді як трактор зазвичай потрібен для роботи протягом цілого дня.
Однак батареї — це одна з тих речей, які постійно вдосконалюються завдяки технічному прогресу, тож нові батареї, менші, заряду яких вистачатиме на довше, як вважає Т. Стомбо, зроблять електротрактор реалістичнішим.
До того ж, є сфери, де електротрактори можуть ефективно працювати вже зараз, наприклад, роздача кормів, коли трактор використовується всього кілька годин на день.
Іншим обмеженням є зависока ціна. «Щоб електродвигуни можна було використовувати в сільському господарстві, вони повинні не боятися пилу й витримувати температури в широкому діапазоні. Для розвитку цієї технології і підвищення її доступності в великих масштабах за прийнятною ціною потрібен час», — резюмує Тім Стомбо/
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com