Дощі на Черкащині можуть спричинити втрати врожаю
Невеликий, але активний циклон, що прорвався з півдня, 11 липня спричинив на більшості площ області цілий комплекс небезпечних явищ погоди. Пройшли грози, що супроводжувалися шквалистим вітром та значними дощами, які за інтенсивністю та тривалістю досягли критерію небезпечного метеорологічного явища І рівня. За даними метеостанції Золотоноша за 4 години 39 хвилин випало 22,1 мм дощу, а на метеостанції Канів за 5 години 5 хвилин — 25,3 мм, повідомив Черкаський обласний гідрометцентр.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ildana.tv.
З початку липня на Черкащині випало 7-57 мм дощу. Найменше — 7-14 мм або 12-20% місячної норми випало у південній частині нашого регіону, а саме Чигирин, Сміла та Умань, де вологозапаси під пізніми с/г культурами у три рази нижче норми. У Каневі за 11 днів випала місячна норма — 57 мм. А Золотоноші, Жашкові та Звенигородці — 24-48 мм, або 35-70% місячної норми.
Значні опади, які пройшли на значній частині території області з 8 липня не могли пройти безслідно і звичайно ж позначаться на новому врожаї зернових.
Першим наслідком дощової погоди стала затримка збиральної кампанії, а затримка збору урожаю може негативно позначитись на кінцевих показниках валового збору. Відомо, що затримка зі збиранням на 5 діб за сприятливих умов призводить до втрати врожаю на рівні — 1-2%. За несприятливих умов втрати врожаю збільшуються до 5-10%. При затримці зі збиранням до 20 діб втрати врожаю різко збільшуються як за сприятливих, так і за несприятливих умов збирання.
Другим — підвищення вологості зерна, адже умов для швидкого висихання зерна немає — відносна вологість повітря підвищена, температура повітря невисока, дощі випадають періодично. А значить є загроза враження зерна грибковими хворобами. Можливі втрати урожаю за рахунок проростання зерна у валках на скошених площах та у колосі на нескошених рослинах, яке розпочинається при сумі опадів 20 мм і більше.
Існує загроза зменшення вмісту клейковини і білка, що в свою чергу знижує хлібопекарські властивості.
За ситуації, що склалася, найбільші втрати можуть понести господарства північної частини, де кількість опадів найбільша і дощі були найбільш інтенсивними.
Одночасно дощі були корисними для поповнення вологозапасів під пізніми с/г культурами.